آبشار ایگواسو کجاست:(Iguazu Falls)

آبشار ایگوآسو یکی از شگفت انگیزترین و زیباترین آبشارهای دنیاست که در مرز دو کشور آرژانتین و برزیل و بر روی رود مرزی ایگواسو قرار گرفته است و به عنوان یکی از عجایب هفتگانه طبیعی دنیا شناخته می شود.

آبشار ایگواسو که در سال ۱۵۴۱ توسط آلوار نونز کابزا د واکا، مکتشف و جهانگرد اسپانیایی کشف گردید،دارای دو قسمت عمده است که هرکدامشان از صدها آبشار درست شده و جزیره‌هایی صخره‌ای و پوشیده از درخت آنها را در لبهٔ ریزشگاه ایگواسو از یکدیگر جدا می‌سازد.در مجموع ۲۷۵ آبشار که ارتفاعشان بین ۳۰ تا ۴۰ و ۶۰ تا ۸۲ متر متغیر است آبشار ایگواسو را تشکیل می‌دهند.

زیبا ترین آبشار دنیا

زیبا ترین آبشار دنیا

این مجموعه در فصل کم بارش از ۱۵۰ و در فصل پر بارش تا ۳۰۰ آبشار، تشکیل شده است که بلند ترین آن که در دهانه‌ای به اسم گلوی شیطان Devil’s Throat قرار دارد  که حدود نیمی از کل آب این مجموعه از محدوده گلوی شیطان سرازیر می شود.

آب این آبشار پس از طی چند کیلومتر در یک سد به اسم Itapu Dam ذخیره می‌شود که مرز سه کشور پاراگوئه، برزیل و آرژانتین را تشکیل می‌دهد و ۸۰٪ برق کشور پاراگوئه را تامین می‌کند.

اولین بخش آبشار در ابتدای مسیر پیاده روی نمایان می‌شود که بسیار فراتر هر آبشاری است که در تصور قبلی ما بوده است. مسیر را که ادامه می‌دهید باز بخش دیگری از آبشار نمایان می‌شود که از قبلی بزرگتر است تا در نهایت پس از نیم ساعت پیاده روی به نقطه‌ای می‌رسید که دهانه اصلی با همه عظمتش نمودار می‌شود.

آبشار ایگواسو

آبشار ایگواسو

زیبا ترین آبشار دنیا:

ابشار ایگواسو( Iguazu Falls)که می توان لقب زیبا ترین ابشار دنیا را به آن داد ابشاری چشم نواز می باشد که به جز برزیل، کشور آراژنتین نیز از وجود این پدیده جذاب و بسیار طولانی بهره برده است.

دیدن آبشارها از سمت آرژانتین، به گردشگران این امکان را می‌دهد تا چشم‌اندازی وسیع و پانورامایی از این پدیده طبیعی را ببینید. همچنین امکان ایستادن بر فراز آبشار نیز فراهم است؛ اما چشم‌انداز برزیلی هم در به نمایش گذاشتن نمای وسیع چیزی کم ندارد. بهترین زمان برای گرفتن عکس‌هایی که از سمت بالایی آبشار گرفته می‌شود، صبح هنگام است؛ یعنی دقیقاً زمانی که خورشید از سمت برزیل شروع به تابش بر ایگواسو می‌کند.

وسیع ترین آبشار دنیا

وسیع ترین آبشار دنیا

اما باید بگوییم که ایگواسو 3 برابر از نیاگارا بزرگتراست و همچنین زیبا تر و وسیع تر از ابشار ویکتوریای آفریقا می باشد. نکته ی جالب و قابل توجه در مورد آبشار باشکوه ایگواسو این است که حدود 900متر از طول این آبشار به جایی نمی ریزد و یک جا جمع شده و خود دریاچه ای زیبا و پرآب را تشکیل داده است. این آبشار دیدنی حجم اب فوق العاده ای که به 12,750 متر مکعب بر ثانیه می رسد را در خود جای داده است.

در پایین آبشار، دره بسیار وسیعی قرار دارد که این حجم فراوان آب از ارتفایی حدود80متر به این دره میریزد که این ریزش باعث به وجود امدن صحنه ای ورای تصور می شود واین منظره باعث تعجب همگان شده است و همه بینندگان را از این صحنه زیبا به وجد می آورد، اما باید به این مسئله اشاره کرد که این دره وسیع جایگاه و مامنی زود گذر برای این همه مایه ی حیات است زیرا این حجم بسیار زیاد آب در آخر به رود پارانا میریزد و این رود از برکت آبشار ایگواسو همیشه پر اب و زنده می ماند. وجود این همه آب در این منطقه باعث رشد گیاهان ودرختان فراوانی شده است و پرندگان بسیاری این محل خوش آب و هوا و با طراوت را برای لانه سازی و زندگی انتخاب کرده اند.

بزرگ ترین آبشار دنیا

بزرگ ترین آبشار دنیا

مقامات کشور برزیل و آرژانتین این فرصت را غنیمت شمرده اند و اطراف آبشار را تبدیل به بزرگترین پارک ملی کرده اند تا بیش از پیش گردشگران را جذب این مکان گردشگری  کنند. همان گونه که گفته شد پرنده ها، جانوران و گیاهان متنوعی در این محل سکنی گزیده اند و رنگ های متنوع این پرنده گان و گیاهان در کنار آبی این آبشار تبدیل به یکی از زیبا ترین نقاشی های طبیعت شده است.

آبشار ایگواسو کجاست

آبشار ایگواسو کجاست

سفر به آبشار ایگواسو:

مجموعه آبشارهای ایگواسو هم از سمت کشور برزیل و هم آرژانتین قابل دسترسی است. در نزدیکی آبشار در هر دو کشور فرودگاه وجود دارد اما از پایتخت‌های دو کشور، یعنی سائوپائولو و بوینس آیرس، امکان دسترسی به آبشار فراهم است. همچنین امکان عبور از مرز فراهم است اما اگر از آرژانتین وارد ایگواسو می‌شوید، ممکن است به ویزای برزیل نیاز داشته باشید که امکان صدور آن در مرز وجود ندارد و باید از قبل برای آن اقدام کنید. در نظر داشته باشید که ایگواسو یک منطقه حفاظت‌شده است که امنیت کامل در آن برقرار است؛ بنابراین سفر کردن در آن به تنهایی نیز می‌تواند لذت‌بخش باشد.

آبشار ایگواسو برزیل

آبشار ایگواسو برزیل