توجه

دریافت کد بهداشت QR ,و کد HES برای مسافران ترکیه الزامی است

وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرده تمامی مسافرانی که قصد سفر با وسایل حمل و نقل عمومی از جمله هواپیما، قطار و اتوبوس را دارند و همچنین می خواهند به مراکز خرید بروند، باید کد HES دریافت کنند. از تاریخ ۱۸ مه ۲۰۲۰ (۲۹ اردیبهشت) دریافت کد سلامت برای مسافران کشور ترکیه الزامی شده است.

چگونه کد HES دریافت کنید؟

دریافت کد HES با استفاده از ۴ روش زیر امکان پذیر است:

۱) نحوه دریافت QR-Code و تکمیل فرم ورود به ترکیه

براساس اطلاعیه‌ای که از سوی وزارت بهداشت کشور ترکیه صادر شده است، از تاریخ 15 مارس 2021 تمامی مسافران بالای 6 سال که قصد سفر به ترکیه را دارند، باید حداکثر 72 ساعت قبل از پرواز به وبسایت وزارت بهداشت ترکیه مراجعه نموده و نسبت به تکمیل اطلاعات درخواستی و اخذ تاییدیه به صورت QR Code اقدام نمایند. پس از تکمیل فرم، یک کد HES برای شما ایجاد می‌شود.
شما ملزم به ارائه اطلاعات دقیق و صحیح هستید، زیرا این کد هنگام ورود به کشور ترکیه بررسی می‌شود و در صورت صحیح نبودن اطلاعات، ممکن است مجازات شوید و یا حتی اجازه ورود به ترکیه را نداشته باشید. در ادامه نمونه QR Code ارائه شده را برای شما عزیزان نمایش داده‌ایم.

۲) دریافت کد HES از طریق اپلیکیشن Hayat Eve Sığar (اندروید و iOS) این اپلیکیشن برای کاربران اندروید و آی‌او‌اس در دسترس است. در این اپلیکیشن، غربالگری صورت گرفته و اعلام می‌شود که مسافر از سلامت کافی برخوردار است یا نه. جهت دریافت کد HES ابتدا باید اپلیکیشن آندروید و iOS را دانلود و نصب نمائید. پس از آن، به منوی HES Kodu IŞlemleri مراجعه کرده و اطلاعات خود را تکمیل کنید. اگر شهروند ترکیه باشید، باید کد ملی و در صورتی که مسافر خارجی باشید، باید شماره پاسپورت را به همراه اطلاعات تماس (شماره تلفن و ایمیل) و تاریخ تولد به درستی و به طور کامل وارد کنید.

۳) دریافت کد HES از طریق sms:

شهروندان ترکیه: شهروندان ترکیه برای دریافت این کد باید متن زیر را به شماره ۲۰۲۳ ارسال کنند.

دارندگان کارت اقامت یا کیملیک کارت ترکیه: افرادی که کارت اقامت ترکیه دارند و شماره کیملیک آنها با ۹۷، ۹۸ و ۹۹ آغاز می‌شود، باید با فرمت زیر اطلاعات خود را برای شماره ۲۰۲۳ ارسال نمایند.

گردشگران ترکیه: گردشگرانی که قصد سفر به ترکیه را دارند، باید برای ورود به مراکز خرید و استفاده از حمل و نقل عمومی کد HES دریافت کرده باشند. اگر شما نیز مسافر ترکیه باشید، باید اطلاعات خود را با فرمت زیر به شماره ۲۰۲۳ ارسال کنید. لازم به ذکر است که ارسال پیامک تنها با شماره موبایل ترکیه امکان‌پذیر است. در صورتی که خط تلفن ترکیه ندارید، می‌توانید از یک فرد دیگر تقاضا کنید که این اس‌ام‌اس را از جانب شما ارسال کرده و کد HES مختص شما را دریافت کند.

۴) دریافت کد HES از سیستم e-Devlet برای دریافت کد همچنین می‌توانید به وب‌سایت خدمات دولت الکترونیک کشور ترکیه مراجعه کنید. در این وبسایت همچنین می‌توانید برای فرزندان زیر 18 سال خود کد HES دریافت نمائید.