آژانس مسافرتی | مجوز آژانس های مسافرتی

تشخیص آژانس های مسافرتی مجاز:

باتوجه به زیاد شدن فعالیت آژانس های مسافرتی باید در هنگام خرید بلیت از صحت این سفر مطلع باشیم بسیاری از انسان ها برای خرید بلیت به صورت آنلاین در اینترنت مقصد مورد نظر را جستجو میکنند و پس از برسی های مختلف آن بلیت را خریداری میکنند ولی در این جا یک سوالی پیش میاید که آیا این سایت و یا آژانس مسافرتی دارای مجوز های لازم  و یا وجود خارجی را دارا میباشد یا خیر؟

در این مطلب قصد داریم روش های مختلف جهت اطلاع از صحت این آژانس ها را مورد برسی قرار دهیم:

با پیشرفت تکنولوژی دیگر لازم نمیباشد که برای خرید بلیت و یا رزو هتل و…به صورت حضوری و یا صرف چندین ساعت معطلی خرید خود را انجام دهیم ولی میتوان با برسی چندین نکته خرید خود را از آژانس های مسافر بری آسان تر کنید.

اولین نکته ای که باید به آن توجه این است که آن آژانس هواپیمایی  آدرس URL آن در سایت ساماندهی به آدرس samandehi.ir ثبت شده باشد؛ همچنین باید توجه داشت که سایت‌های گردشگری معتبر از نماد اعتماد الکترونیکی که از طرف وزارت صنعت‌ و معدن و تجارت صادر می‌شود،استفاده میکنند. و همچنین میتوانید با ورود به سامانه agencylist.cao.ir از لیست تمامی دفاتر و شرکت های مجاز خدمات مسافرت هوایی مطلع شوید.

مدیرکل نظارت و ارزیابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: آژانس‌های مسافرتی مجاز تابلو و شماره ثبت دارند، اما حتی در مواردی مردم به آژانسی شک دارند که مجاز است یا خیر می‌توانند به ادارت کل ما در استان‌ها و حتی اداره کل نظارت 66582231-021 تماس بگیرند تا مطمئن شوند آژانسی که می‌خواهند خدمتی از آن بگیرند قانونی است یا خیر.

برگزاری هر گونه تور (گشت) در داخل، برگزاری تورها به مقصد خارج از کشور و برگزاری تورهای ورودی به کشور، از وظایف اصلی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی دارای مجوز فعالیت تأسیس و بهره برداری از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و فقط این دفاتر، مجاز به فعالیت تورگردانی هستند.

Image result for ‫آژانس های مسافرتی‬‎

بند در آژانس های مسافرتی چیست؟

یکسری قوانینی را سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مطرح نموده است که به صورت بند برای هر آژانس متفاوت است و باتوجه به داشتن هر یک از این بند ها هر آژانس  میتواند تحت آن به کار خود ادامه دهد. که بند های مختلفی برای هر یک از آژانس های مسافرتی وجود دارد که آن ها را هم برسی میکنیم:

بند الف آژانس مسافرتی:

آژانس های بند الف تحت نظارت مستقیم سازمان هواپیمایی کشوری هستند و وظیفه اصلی آنها فروش بلیط خطوط هوایی داخلی و خارجی است.

آژانس های بند الف به هیچ عنوان حق برگزاری تور را ندارند. همچنین مجوز فروش تورهای سایر دفاتر برگزار کننده را نداشته و مجاز به عقد قرارداد تور با مسافر نیستند.

آژانس مسافرتی بند الف با رعایت آیین نامه ها و ضوابط مربوطه می توانند به عضویت یاتا IATA درآیند.

آژانس های بند الف مجوز صدور بلیط تمامی ایرلاین های داخلی (مشروط به عقد قرارداد با خطوط هواپیمایی داخلی) و خارجی را دارند.

آژانس مسافرتی دارای مجوز بند الف ، اصطلاحا شرکت خدمات مسافرت هوایی یا آژانس هواپیمایی نامیده میشوند.

بند ب آژانس مسافرتی:

آژانس های بند ب تحت نظارت مستقیم سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هستند.

وظیفه اصلی آژانس های بند ب برگزاری انواع تورهای داخلی و خارجی، تورهای ورودی، رزرو هتل، اخذ ویزا و سایر فعالیت های مرتبط با صنعت گردشگری می باشد.

به طور کلی آژانس مسافرتی بند ب با عنوان شرکت خدمات جهانگردی لقب گرفته اند.

بند پ آژانس مسافرتی:

آژانس های بند پ دارای مجوز از سازمان حج و زیارت هستند. و تحت نظارت مستقیم سازمان حج و زیارت هستند.

وظیفه اصلی آژانس های دارای مجوز بند پ برگزاری انواع تورهای زیارتی از جمله اجرای تور زیارتی در مسیر عربستان یا حج، سوریه و عراق می باشد.

آژانس های بند پ یا همان دفاتر خدمات زیارتی حق برگزاری تور در مسیر های غیر زیارتی را ندارند.

آژانس مسافرتی دارنده مجوز بند پ ، با عنوان شرکت خدمات زیارتی معروف هستند.

 آژانس های مسافرتی

آژانس های مسافرتی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *