نقشه همسایگان ترکیه:

کشور ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار کشور ترکیه است.

شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است. در این کشور با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به‌شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند.

مساحت و جمعیت ترکیه

جمعیتمردمان این کشور حدود ۸۲ میلیون نفر (برآورد ۲۰۱۸) می‌باشد، که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. حکومت این کشور لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین ترکیب نژادی در این کشور حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر باشندگان قومی ترکیه تشکیل می‌دهند پهناوری آن ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (سی و هفتم) است.

اقتصاد ترکیه:

این کشور در زمینه های صنایع، گردشگری،کشاورزی، ارتباطات رشد اقتصادی خوبی دارد که همین موضوع باعث رشد اقتصادی آن کشور می شود.

در سال ۲۰۰۵ رتبه هفتم جهان را به دست آورد و در سال ۲۰۰۶ برای ۱۱% از مردم آن اشتغال ایجاد کرد. بخش خصوصی اقتصاد آن و نقش مهمی در بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات دارد.

شهرهای اروپایی ترکیه:

ترکیه در بین دو قاره ی اروپا و آسیا واقع شده است. اما جالب است بدانید تنها ۵ درصد از خاک این کشور در اروپا واقع شده و ۹۵ درصد باقی مانده در بخش آسیایی است. بنابراین تعداد شهرهای اروپایی کشور ترکیه بسیار کم و محدود هستند.شهر های معروف آن که جمعیت بسیاری را دارد از جمله استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا، مارماریس می باشند.

 شهر های ترکیه:

دیدنی های حیرت انگیزی که شهرهای زیبای این سرزمین در دل خود جای داده، دلیل اصلی آوازه این کشور است. اما به کدام شهر از این کشور قصد سفر دارید ؟ بی اغراق نمی توان گفت یک شهر برای مثال استانبول از آنتالیا زیباتر است، و یا نمی توان سفر با تور استانبول را با سفر با تور آنتالیا مقایسه کرد. اما در عوض می توان سفر به این شهر ها را شخصیتی کرد و هر فرد با توجه به شخصیت خود به شهر مورد علاقه خود در ترکیه سفر کند.در ادامه با یکی از بزگترین و پرجمعیت ترین شهر ها یعنی استانبول که بسیار مشهور است و گردشگران بسیاری تور استانبول را در سفر خود به ترکیه انتخاب می کنند صحبت میکنیم.

استانبول:

همانطور که می‌دانیم شهر استانبول واقع در کشور ترکیه بزرگترین شهر این کشور است. شهر استانبول با جمعیت حدود 14 میلیون نفر 20 درصد جمعیت این کشور  را تشکیل می‌دهد. این شهر بزرگ و پهناور در میان دریای سیاه و مدیترانه واقع شده است؛ که قطب تاریخی، فرهنگی و اقتصادی این کشور به شما می‌رود

اگر تجربه سفر به استانبول را ندارد پیشنهاد میکنم حتما جز گزینه های سفر خود قرار بدهید زیرا جاذیه های گردشگری فراوان در استانبول مانند مسجد ایاصوفیه ، قلعه رود ملی حصار ، کاخ دلما باغچه ،  میتواند بسیار مفرح باشد.

اگر از دیگر جاذبه های استانبول بخواهیم بگوییم  وجود بازار های معروف در استانبول مانند بازار های ادویه در استانبول و یا بازار بزرگ کاپالی چارشی استانبول می تواند مناسب باشد.از همه مهم تر بسیاری از افراد به دنبال قیمیت های مناسب و ارزان در استانبول می باشند که می توانند با زدن بر روی لینک از بازار های ارزان در استانبول و ترفند های مختلف در خریداری بهره مند شوند.

بهترین غذا های ترکیه:

یکی از تفریحاتی که هنگام سفر به شهرها و کشورهای مختلف می‌توان از آن لذت بسیار برد. امتحان کردن غذاهای محلی آن سرزمین است. به‌خصوص اگر قصد سفر به این کشور را دارید. حتما غذاهای محلی ترکیه را هم امتحان کنید. چون علاوه بر تنوع زیاد خوراکی‌ها، با ذائقه‌ی ایرانی‌ها هم سازگاری دارد در ترکیه غذاهای کبابی بسیاری صرف می شود و طرفداران زیادی را دارد از معروف ترین این غذا ها اسکندر کباب ترکی ، غذای ترکی کوکورچ، غذای ترکی کارنی یاریک است که امتحانش میتواند لذت بخش باشد.