تولوم یا Tulum محلی از شهرهایی است که پیش از کلمبیایی مایان قبل از کلمبیا طراحی شده و به عنوان بندر اصلی برای کوبا ، در ایالت کوئینتانا روئو در مکزیک خدمت کرده است. این ویرانه ها در صخره های بلند 12 متری (39 فوت) در امتداد سواحل شرقی جزیره یوکاتان در دریای کارائیب واقع در ایالت Quintana Roo ، مکزیک واقع شده اند. تولوم یا Tulum یکی از آخرین شهرهایی بود که توسط مایا ساخته و ساکن بود؛ این قله بین قرن سیزدهم و پانزدهم میلادی بود و پس از شروع اشغال مکزیک ، حدود 70 سال توانست زنده بماند. به نظر می رسد بیماری های دنیای قدیم که توسط مهاجران اسپانیایی به وجود آمده است منجر به تلفات بسیار بالایی شده است ، جامعه را مختل کرده و در نهایت باعث متروک شدن این شهر شده است. نیاز به استناد ] یکی از بهترین مکانهای ساحلی مایا ، با حفظ ، تولوم یا Tulum امروز یک مناطق محبوب برای گردشگران است .

دیوارهای اطراف این مناطق باعث شده است که قلعه تولوم Tulum در برابر تهاجم ها دفاع شود. توولم به هر دو مسیر تجارت دریایی و دریایی دسترسی داشت و آن را تبدیل به یک مرکز تجاری مهم ، به ویژه برای ابسیدین کرد . از بین تصاویر متعدد در نقاشی های دیواری و کارهای دیگر در اطراف سایت ، به نظر می رسد که توولم سایت مهمی برای پرستش خدای غواص یا نزول بوده است.

تولوم  یا tulum نخستین بار توسط خوان دواز ، عضو هیئت اعزامی اسپانیایی خوان د گریجالوا در سال 1518 ، اولین اروپایی ها به عنوان تومول ذکر شد. tulum یا تولوم اولین شرح مفصل خرابه ها توسط جان لوید استفنز وفردریک کاترود در سال 1843 در کتاب حوادث سفر در یوکاتان منتشر شد . با ورود به دریا ، استفان و كاتروود ابتدا یک ساختمان بلند را دیدند كه آنها را بسیار تحت تأثیر قرار داد ، به احتمال زیاد كاستیلوی بزرگ سایت. آنها نقشه های دقیقی از دیوارهای سایت تهیه کردند و کاتر وود طرح هایی از کاستیلو و چندین ساختمان دیگر ساخت. استفانز و كاتروود همچنين از يك استيل كلاسيك در اوايل محل ، با تاريخ كتبي در سال 564 ميلادي خبر دادند. این تعبیر شده است به این معنی که احتمالاً استیل در جای دیگری ساخته شده و برای استفاده مجدد به تولوم یا tulum آورده شده است.

کارهایی که در Tulum انجام شد با سیلوانوس مورلی و جورج پی. هاو ، از سال 1913 شروع به کار کردند. آنها برای ترمیم و باز کردن سواحل عمومی کار کردند. این کار توسط مؤسسه کارنگی از سال 1916 تا 1922 ، ساموئل لوتروپ در سال 1924 که نقشه را نیز نقشه می کند ، میگوئل آنگل فرناندز در اواخر دهه 1930 و اوایل دهه 1940 ، ویلیام سندرز در 1956 و سپس بعد از آن در دهه 1970 توسط آرتور جی میلر ادامه یافت. . از طریق این تحقیقات بعدی که توسط سندرز و میلر انجام شده ، مشخص شده است که تولوم در اواخر دوره پسا کلاسیک در حوالی سال 1200 میلادی اشغال شده است. تا اوایل قرن شانزدهم ارتباط با اسپانیایی ها ادامه یافت. تا پایان قرن شانزدهم ، این سایت کاملاً متروک شد.

معماری تولوم یا tulum

معماری با پله ای در اطراف پایه ساختمان که در زیر بنای کمکی واقع شده است ، تشخیص داده می شود. درها معمولاً باریک هستند با ستونهایی که اگر ساختمان به اندازه کافی بزرگ باشد به عنوان تکیه گاه استفاده می شود. از آنجا که دیوارها شعله ور می شوند ، معمولاً دو مجموعه قالب در نزدیکی قسمت بالا وجود دارد. اتاق معمولاً شامل یک یا دو پنجره کوچک است که دارای یک محراب در پشت دیوار است که به وسیله سقف پرتوی و آوار ساخته شده یا طاق شده است. این نوع معماری شبیه به آنچه می توان در نزدیکی Chichen Itza ، دقیقاً در مقیاس بسیار کوچکتر یافت.

دیوار اطراف تولوم | tulum wall 

Tulum از یک طرف توسط صخره های دریایی شیب دار و در طرف زمین به وسیله دیواری که به طور متوسط ​​حدود 5-5 متر (9/16/4/4 فوت) از ارتفاع محافظت می شد ، محافظت می شد. این دیوار همچنین به ضخامت 8 متر (26 فوت) ضخامت و 400 متر (1300 فوت) در ضلع آن به موازات دریا بود. بخشی از دیواری که پهنای سایت را به خود جلب کرده کمی کوتاهتر بود و فقط در حدود 170 متر (560 فوت) از دو طرف. ساخت این دیوار عظیم انرژی و وقت زیادی را می گرفت ، که نشان می دهد دفاع از مایا برای انتخاب این سایت چقدر مهم بود. در گوشه های جنوب غربی و شمال غربی ساختارهای کوچکی وجود دارد که به عنوان برج دیده بان شناخته شده اند و نشان می دهد که چقدر خوب از شهر دفاع کرده است. پنج درگاه باریک در دیوار وجود دارد که دو در ضلع شمالی و جنوبی و یکی در غرب. در نزدیکی ضلع شمالی دیوار ، یک قنات کوچک آب شهر تازه ای را برای شهر فراهم کرده است. این دیوار چشمگیر است که Tulum را به یکی از معروف ترین اماکن مستحکم مایا تبدیل می کند. [5]

معروف ترین ساختمان های تولوم

در سایت باستان شناسی تولوم سه ساختار مهم مورد علاقه وجود دارد. ال کاستیلو ، معبد نقاشی های دیواری و معبد خدای نزول.

معبد نقاشی های دیواری

در میان ساختمان های دیدنی و جذاب اینجا ، معبد نقاشی های دیواری قرار دارد که شامل یک گالری پایین تر و یک گالری داستان کوچکتر دوم است. برای ردیابی حرکات خورشید از معبد نقاشان به عنوان یک رصدخانه استفاده می شد.مجسمه های طاقدار خدای “مایا غواصی” یا خدای ناهید ، نمای معبد را تزئین می کند. این “خدای غواصی” نیز در معبد خدای غواص در منطقه مرکزی محل به تصویر کشیده شده است. در بالای در ورودی غربی غربی یک شکل گچبری از “خدای غواصی” همچنان حفظ شده است و نام معبد را به آن داده است. هنوز هم می توان در دیوار شرقی نقاشی های دیواری را دید که شبیه سبک است که در ارتفاعات مکزیک سرچشمه گرفته است ، به نام سبک Mixteca-Puebla ، هرچند که بازدید کنندگان دیگر اجازه ورود ندارند.

معبد خدا نزولی

معبد خدای نزول شامل یک اتاق منفرد است که دارای یک درب در غرب و یک راه پله باریک است که در بالای یک معبد دیگر ساخته شده است که به عنوان پایه آن خدمت کرده است.

در طاقچه واقع در بالای درب مجسمه ای است که در سراسر تومول یافت می شود. او دارای بال ، یک روسری است و یک شی را در دستان خود نگه می دارد.

ال کاستیلو | elcastilo

همچنین در بخش مرکزی کاستیلو وجود دارد که دارای طول 7.5 متر (25 فوت) است. کاستیلو بر روی یک ساختمان قبلی ساخته شده است که به صورت مستطیل بوده و دارای یک سقف تیر و خمپاره است. تابلوهای اتاق های فوقانی دارای نقوش مار است که در آنها حک شده است. بنظر می رسد که ساخت کاستیلو به صورت مرحله ای انجام شده است. به نظر می رسد از یک زیارتگاه کوچک به عنوان چراغ ورودی قایق های ورودی استفاده شده است. این زیارتگاه نشانه شکسته شدن در صخره های مانع است که روبروی سایت قرار دارد. در اینجا یک ساحل یارو و زمینی در حال شکسته شدن در صخره های دریایی وجود دارد که می تواند برای ورود به بازار بومگردی ایده آل باشد. این ویژگی از این سایت ممکن است یکی از دلایلی باشد که مایا دقیقاً در اینجا شهر توولم را بنا نهاده است ، همانطور که Tulum بعدا. در اواخرPostclassic به یک بندر تجاری برجسته تبدیل شد. 

Templo Dios del Viento (معبد خدای باد) که از ورودی دریای توولم محافظت می کند

هر دو مسیر ساحلی و زمینی در Tulum همگرا شده است. تعدادی از آثار باستانی موجود در محل یا در نزدیکی آن محل تماس با مناطقی در سراسر مکزیک مرکزی و آمریکای مرکزی را نشان می دهد. مصنوعات مس از ارتفاعات مکزیک در نزدیکی این محل یافت شده است ، مانند مصنوعات سنگ چخماق ، سرامیک ، مشعل بخور و اشیاء طلا از سراسریوکاتان . نمک و پارچه از جمله کالاهایی بود که تجار از طریق دریا به Tulum از طریق دریا آورده بودند که در داخل کشور پراکنده می شد. کالاهای صادراتی معمولی شامل پر و اشیاء مسی بود که از منابع داخلی وارد می شدند. این کالاها می توانند از طریق دریا به رودخانه ای مانند ریو موتاگوا ، که می توان از طریق آن به داخل کشور سفر کرد و امکان دسترسی به قایق های دریانوردی را هم به ارتفاعات و هم مناطق دشتی فراهم کرد.

ریو موتاگوا از ارتفاعات گواتمالا شروع می شود و به کارائیب خالی می شود.  شاید یکی از این قایقرانان دریایی بوده است که نخستین بار کریستوفر کلمب در سواحل جزایر خلیج هندوراس با آن روبرو شد.  به نظر می رسد جید و ابسیدین برخی از ارزشمندترین هایی است که در اینجا یافت می شود. 

گردشگری در تولوم

این ساحل در Tulum برای لانه کردن لاک پشت های دریایی محافظت می شود.کوئینتانا روئو ، مکزیک

سایت باستان شناسی تولم |Tulum در مقایسه با بسیاری از سایت های مایا در مجاورت نسبتاً کم حجم است و یکی از بهترین مکانهای ساحلی مایا است. نزدیکی آن با تحولات مدرن گردشگری در امتداد ساحل کارائیب مکزیک و فاصله کوتاه آن از کنکوان و اطراف آن ریوریا مایا ، آن را به یک مکان گردشگری محبوب مایا در یوکاتان تبدیل کرده است. اتوبوس های تور روزانه ، یک جریان ثابت از بازدید کنندگان را به سایت منتقل می کنند. ویرانه های تولوم سومین مکان باستانی بازدید شده در مکزیک ، پس از Teotihuacan و Chichen Itza است که در سال 2017 بیش از 2.2 میلیون بازدید کننده داشته است. 

تعداد زیادی از سموت ها در منطقه تولوک Tulum مانند مایا بلو ، ناهارون ، معبد رستاخیز ، Tortuga ، Vacaha ، Grand Cenote ، Abejas ، Nohoch Kiin و Cynotes و سیستم های غار واقع شده اند.

مقصد توریستی اکنون به چهار منطقه اصلی تقسیم می شود: سایت باستان شناسی ، پوبلو (یا شهر) ، zona hotelera (یا منطقه هتل) و معبد بیوسفر سیان کاان .

در سال 1995 ، هنگامی که طوفان قدرتمند روکسانا به درون تولوم Tulum پاشید ، گردشگری به سرعت متوقف شد و بادهای 115 مایل در ساعت حرکت کرد.خسارت متوسط ​​بود.

آب و هوا

آب و هوای ساوانای گرمسیری به طور معمول با فصل خشک و بارانی در نظر گرفته می شود. زیر مجموعه طبقه بندی آب و هوا Köppen برای آب و هوا Aw(آب و هوای گرمسیری Savanna) است.

مطالب مرتبط

دلیل انفجار بیروت
سامانه خود ارزیابی کرونا
جلوگیری از کرونا در سفر
ویروس کرونا و نوروز 99
ویروس کرونا
جزیره عشق
10 کشف عجیب بدون توضیح در جهان
کوچ سرفینگ
11 چیزی که در سفر کردن یاد میگیرید
بهترین دانشگاه های ترکیه
نحوه تمدید کردن پاسپورت
خدمات CIP چیست ؟
طول عمر هواپیما
سیگار کشیدن در هواپیما
اینترنت وایرلس در هواپما
تیراندازی در تهران
محدودیت زنان باردار در سفرهای خارجی
ُسفر با ویلچر
گروه سایپا
غذاهای معروف آنتالیا
ازدواج در تایلند و ویزای کاری
شهر شیطان
نقشه خیابانی آنتالیا
10 حقیقت عجیب درباره صربستان
عمان - پرچم روی میز
تفریحات-بدروم-و-لذت-بردن-از-جاهای-دیدنی-آن-18
جاهای-دیدنی-کوش-آداسی 01
هتل های لوکس مارماریس
منطقه کمر آنتالیا
معابد تایلند
حمله به دو نفنتکش در دریای عمان
فرودگاه عدنان مندرس
شهر اسپارتا
اعرام توریست به فضا توسط روسیه
کاخ کرملین روسیه
قوانین عجیب تایلندقوانین عجیب تایلند
شهر زیر زمینی در ترکیه
شهر سوخته
عجیب ترین هتل های جهان عجیب ترین معماری
بزرگترین میوه دنیا جک فروت
بزرگترین و قدرتمند ترین تانک جهان
عکس هایی از جالب ترین رکورد های گینس
قوی ترین اسلحه تک تیر انداز hs 50
خواص عسل و عسل در اسلام - در مورد عسل
جنگنده ایرانی,یکی از 10 جنگنده برتر دنیا
جان نش زیاضی دان نابغه
گرانترین و قویترین هواپیمای جنگی