علت نام گذاری جمعه سیاه:

صفت سیاه در اغلب فرهنگ‌ها زمانی به‌کاربرده می‌شود که بخواهند از بدشانسی یا بدشگونی یا یک اتفاق بد صحبت کنند و جمعه سیاه هم از این قاعده مستثنا نیست. تاریخچه این روز به سال 1869 برمی‌گردد. زمانی که آمریکا پس از جنگ داخلی درگیر بازسازی خود بود، دو تن از زمین خواران این کشور توانستند انحصار طلا را برای مدتی کوتاه به چنگ آورده و سو استفاده کنند و یک شبه پولدار شوند. متأسفانه دولت نتوانست متوجه این سوءاستفاده شود و برای تعادل بازار و ثبات قیمت مقدار زیادی طلا وارد بازار کرد. این مسئله منجر به ورشکستگی عده زیادی از مردم شد و به همین دلیل جمعه سیاه نام گرفت.

در سال 1951 این تاریخ معنای دیگری به خود گرفت. کارگران با یکدیگر هماهنگ می‌کردند و اغلب به بهانه‌های مختلف این روز را مرخصی می‌گرفتند تا بتوانند پس از جشن شکرگزاری یک تعطیلات چهار روزه داشته باشند و به سر کار نروند.

ریشه دیگر این نام‌گذاری به حسابداران می‌رسد. حسابداران در قانونی نانوشته زمانی که ضرر می‌کردند، این ضرر را با جوهر قرمز و زمانی که سود می‌بردند با جوهر سیاه می‌نوشتند. در اوایل دهه 60 بود که آن‌ها متوجه شدند به خاطر حجم بالای خریدهای سال نو پس از شکرگزاری همه ارقام را با جوهر سیاه می‌نویسند. بنابراین این روز را در میان خود بلک فرایدی یا جمعه سیاه نام‌گذاری کردند.

. پس از پایان جنگ داخلی آمریکا، بین ایالات متحده آمریکا و ایالات مؤتلفه آمریکا، نوبت به دوران دوازده ساله بازسازی آمریکا رسید. بدین ترتیب، ایالت‌های شکست خورده جنوبی، مورد بازسازی ایالت‌های شمالی پیروز قرار گرفتند. دو تن از زمین خواران آن دوره به نام جِی گولد (Jay Dick) و جیمز فیسک (James Fisk) به واسطه خریدهای عمده در مدتی کوتاه، انحصار موقت طلا را به دست گرفتند. آن‌ها از این طریق سود کلانی به دست آوردند. دولت وقت که به‌موقع متوجه این سوءاستفاده نشد، حجم طلای بالایی را روانه بازار کرد تا قیمت از دست رفته ثابت شود. اما در نهایت، زندگی بسیاری ویران شد، و از آن روز به نام جمعه سیاه یا بلک فرایدی یاد می‌شود.

جمعه سیاه در ترکیه

جمعه‌ سیاه یا بلک فرایدی Black Friday اصطلاحی است که به یک حراج سالانه اشاره دارد. همه ساله در بسیاری از کشورهای دنیا در 23 نوامبر مصادف با 2 آذر ماه بسیاری از فروشگاه‌ها اجناسشان را با تخفیف‌هایی فوق‌العاده عرضه می‌کنند. در طی بلک فرایدی اغلب کالاهای مصرفی مردم از جمله پوشاک، لوازم الکترونیکی، لوازم آرایشی و خانگی تا 70 درصد ارزانتر از قیمت اصلی خود به فروش می‌رسند.

بلک فرایدی ذر استانبول

در روزهایی که همه جا صحبت بلک فرایدی است، تورها تبلیغات گسترده‌ای را برای این سفرهای ترکیه به این مناسبت آغاز کرده‌اند. استانبول یکی از شهرهای مقصد تورهای بلک فرایدی است که مسافران آن یک تیر و دو نشان می‌زنند و در کنار خرید، از جاذبه‌های این شهر معروف ترکیه استفاده می‌کنند.

امسال هم جمعه‌ی سیاه در نزدیکی ایران و در استانبول آغاز خواهد شد و جمعه‌ی هفته‌ی جاری زمان بسیاری خوبی است تا از این فرصت استفاده کنید و با خرید یکی از تورهای استانبول، خودتان را به حراج بزرگ جمعه‌ی سیاه استانبول برسانید!

جمعه سیاه ترکیه استانبول

درواقع بلک فرایدی آغازی برای خریدهای مردم و آماده شدن آنها برای جشن آغاز سال نوی میلادی است. در اغلب کشورهای اروپایی و آمریکایی جمعه‌ی سیاه اولین جمعه‌ی بعد از عید شکرگزاری محسوب می‌شود و در این روز فروشگاه‌ها پر می‌شوند از جمعیتی که با شور و اشتیاق سبدهای خریدشان را انباشته از اجناس گوناگون می‌کنند.

در چند سال اخیر جمعه‌ی سیاه در آمریکا و اروپا به قدری به شهرت رسیده که برای ورود به بسیاری از فروشگاه‌ها در این روز باید ساعت‌ها در صف‌های طولانی منتظر بمانید.

ترکیه هم از آن دست کشورهایی است که حراج جمعه‌ی سیاه در آن برگزار می‌شود اما جمعه‌ی سیاه در ترکیه بیشتر مخصوص به استانبول می‌شود و تفاوت‌هایی با سایر کشورهای جهان دارد این است که در بیشتر شهرهای جهان جمعه سیاه تنها یک روز به طول می انجامد و طی آن تخفیف های ویژه ای در نظر گرفته می شود. اما این رسم در ترکیه کمی تغییر کرده و این طور معمول شده که حراج ها از جمعه سیاه آغاز می شوند و تا یک هفته ادامه پیدا می کنندجمعه‌ی سیاه در استانبول نیز از 23 نوامبر آغاز می‌شود اما به مدت یک هفته ادامه پیدا خواهد کرد، به همین خاطر ازدحام جمعیت در فروشگاه‌های این شهر کمتر از مغازه‌ها در دیگر کشورهای دنیاست. در طی این یک هفته، اغلب کالاها را در استانبول می‌توانید با 50 تا 70 درصد تخفیف خریداری کنید. مهمترین تفاوت بلک فرایدی در استانبول با سایر شهرها و کشورهای جهان این است که پس از 1 هفته نیز حراج‌ها به پایان نمی‌رسند و متقاضیان هنوز هم می‌توانند از تخفیف‌ها بهره‌مند شوند ولی باید بدانید که پس از پایان یک هفته تخفیف کالاها از 70 درصد به 20 تا 30 درصد کاهش پیدا می‌کند.

بزرگ ترین روز حراج در دنیا

خرید همیشه لذت بخش بوده و در چند دهه اخیر به دلیل مصرف گرا شدن جوامع، خرید به نوعی تفریح و حتی یک نیاز تبدیل شده است. بسیاری از افراد، خرید را صرفا به خاطر خودِ خرید و نه به دلیل نیازی که به کالاهای احساس می کنند، دوست دارند. از همین رو، جای تعجب نیست که کم کم روزی تحت عنوان بلک فرایدی به وجود، و بزرگترین روز حراج در دنیا نامیده شود. در این روز فروشگاه و مراکز خرید مختلف، محصولاتشان را با تخفیف هایی فوق العاده ای ارائه می کنند که همین موضوع، باعث استقبال گسترده از این روز شده است. اما بلک فرایدی یا جمعه سیاه از چه روزی آغاز شده است؟ برای صحبت در این مورد، باید به آمریکای شمالی برویم؛ چرا که «جمعه سیاه» از این کشور شروع شده و کم کم به سرتاسر دنیا راه پیدا کرده است.

بلک فرایدی

توصیه‌ها و نکاتی که به شما در خرید بلک فرایدی کمک خواهند کرد:

  • یکی از بهترین چیزهایی که در جمعه سیاه در ترکیه یا استانبول می‌توانید بخرید، لباس و پوشاک است. اغلب مغازه‌های پوشاک تخفیف 70 درصدی دارند و حتی برندهای معتبر از این قاعده مستثنا نیستند.
  • برای خرید پوشاک و لباس در اولین فرصت ممکنه به مغازه مراجعه کنید تا حق انتخابتان را به هیچ عنوان از دست ندهید. شاید بد نباشد که قبل از شروع این رویداد به مغازه‌های منتخبتان سری بزنید و لباس‌هایی که می‌خواهید را انتخاب کنید و از جنس و اندازه و تن‌خورشان مطمئن شوید.
  • در جمعه سیاه در ترکیه پوشاک خارج از فصل را با قیمت‌های بسیار بهترین می‌توانید خریداری کنید. به عنوان مثال لباس‌های تابستانی قیمت بسیار کمتری به نسبت لباس‌های زمستانی خواهند داشت و تخفیف بیشتری را شامل می‌شوند.
  • برای خرید برندها می‌توانید به زرلو سنتر و ایستینیته پارک بروید. آن‌ها اجتماع بزرگی از برندها را تشکیل می‌دهند. مخصوصا در مرکز خرید زورلو اجناس غیر برند را با قیمت بسیار خوبی می‌توانید خریداری کنید.
  • حراجی این روز به فروشگاه‌های آنلاین نیز سرایت کرده است بنابراین اگر حوصله در صف ماندن را ندارید، می‌توانید به فروشگاه‌های آنلاین مانند ترندویل سری بزنید. آن‌ها همان قدر که مغازه‌های بیرون تخفیف دارند، دارای تخفیف هستند.
  • برای خرید برندها ترک با کیفیت می‌توانید به بازار و میدان تقسیم مراجعه کنید.
  • زیاد بر روی لوازم‌خانگی متمرکز نشوید. قیمت آن‌ها به‌صورت عمده چندان تغییر نخواهد کرد.
  • از دست‌فروش‌ها خرید نکنید. اغلب آن‌ها اجناس تقلبی را در این روز به فروش می‌رسانند.

Black friday

مطالب مرتبط

دلیل انفجار بیروت
سامانه خود ارزیابی کرونا
جلوگیری از کرونا در سفر
ویروس کرونا و نوروز 99
ویروس کرونا
جزیره عشق
10 کشف عجیب بدون توضیح در جهان
کوچ سرفینگ
11 چیزی که در سفر کردن یاد میگیرید
بهترین دانشگاه های ترکیه
نحوه تمدید کردن پاسپورت
خدمات CIP چیست ؟
طول عمر هواپیما
سیگار کشیدن در هواپیما
اینترنت وایرلس در هواپما
تیراندازی در تهران
محدودیت زنان باردار در سفرهای خارجی
ُسفر با ویلچر
گروه سایپا
غذاهای معروف آنتالیا
ازدواج در تایلند و ویزای کاری
شهر شیطان
نقشه خیابانی آنتالیا
10 حقیقت عجیب درباره صربستان
عمان - پرچم روی میز
تفریحات-بدروم-و-لذت-بردن-از-جاهای-دیدنی-آن-18
جاهای-دیدنی-کوش-آداسی 01
هتل های لوکس مارماریس
منطقه کمر آنتالیا
معابد تایلند
حمله به دو نفنتکش در دریای عمان
فرودگاه عدنان مندرس
شهر اسپارتا
اعرام توریست به فضا توسط روسیه
کاخ کرملین روسیه
قوانین عجیب تایلندقوانین عجیب تایلند
شهر زیر زمینی در ترکیه
شهر سوخته
عجیب ترین هتل های جهان عجیب ترین معماری
بزرگترین میوه دنیا جک فروت
بزرگترین و قدرتمند ترین تانک جهان
عکس هایی از جالب ترین رکورد های گینس
قوی ترین اسلحه تک تیر انداز hs 50
خواص عسل و عسل در اسلام - در مورد عسل
جنگنده ایرانی,یکی از 10 جنگنده برتر دنیا
جان نش زیاضی دان نابغه
گرانترین و قویترین هواپیمای جنگی