جشن کریسمس جشنی است که بسیار در بین مردم ایرانی بسیار باب شده است که هر ساله توسط ایرانی ها هم برگزار می شود.

سال نوی میلادی و روزهای کریسمس از مهم‌ترین تعطیلات در جهان به‌خصوص در اروپا و آمریکا به شمار می‌رود. تعداد سفرها و خرید تورهای اروپایی در تعطیلات سال نو به اوج خود می‌رسد. با ابراسا پرواز همراه باشید تا نکات جالب و کاربردی در خصوص کریسمس را برایتان بگوییم، نکاتی که شاید تا به حال هیچ تصوری در رابطه با آنها نداشته‌اید.

جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت زادروز عیسی مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می‌کنند. اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز بیست و پنجم دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند. برخی از مسیحیان ارتودوکس در روسیه، اوکراین، سرزمین مقدس (ناحیه تاریخی فلسطین کنونی) و دیگر مکانها، به سبب پیروی از گاهشماری یولیانی، جشن کریسمس را در روز ۷ ژانویه برپا می‌دارند.

پشت شیشه اغلب مغازه‌ها تراکت‌هایی چسبانده شده که کنار عکس رنگی چند جوان ارمنی، زمان و مکان جشن و اجرای موزیک زنده آن‌ها را اعلام می‌کند. بهترین برنامه‌ها را باید در باشگاه «آرارات» سراغ گرفت؛ آنجا علاوه بر برپایی بازارچه خیریه (با کلی خوراکی مخصوص و کاردستی‌های ظریف)، بهترین گروه‌های موسیقی ارمنی برنامه دارند. دو یا سه شب اجرا در سالن سرپوشیده باشگاه، که البته جشن مفصلی است و به موزیک تنها اکتفا نمی‌شود. در ضمن، این برنامه‌ها ورودی گرانی هم دارد که هر سال صفر‌های بلیت آن بیشتر می‌شود.

شب اول ژانویه، ناقوس کلیسا‌ها به نشانه آغاز سال نو به صدا درمی‌آیند؛ درست راس ساعت ۱۲، همزمان با شروع نوروز مسیحی‌ها، خانواده‌های ارمنی گروه گروه وارد حیاط کلیسا می‌شوند. «کوکوپلو» خود را خورده‌اند و مجهز به لباس‌های گرم، هر آشنایی را که می‌بینند به ماچ و بوسه می‌گیرند.

اما در نیمه شب، دنگ دنگ ناقوس‌ها در شهر می‌پیچد، همه ساکت می‌شوند و آسمان را نگاه می‌کنند. لحظه دعا کردن رسیده است. صحن کلیسا شلوغ شده و در ناحیه‌ی جلوی محراب، کشیش‌ها و دستیاران جوان‌شان مشغول به جا آوردن آداب مذهبی می‌شوند. شمع‌ها می‌سوزند، عود‌ها دود می‌کنند و پیروان «بره خدا» زانو زده، اشک می‌ریزند.

ریشه ی لغوی کریسمس:

اگر بخواهیم به واژه ی کریسمس را دقیق مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم که این واژه به چه معناست ببینیم که این واژه چه ریشه ای دارد ؟! کریسمس که در زبان انگلیسی به آن Christmas می گویند از لحاظ لغوی  «مراسم عشای ربانی (مَس) در روز مسیح» معنی می دهد .

واژه ی کریسمس به معنای  ” جشن مسیح ” از  سال ۱۰۵۰ میلادی وارد زبان انگلیسی قدیمی شد البته در آن زمان به صورت  واژه ی Christes maesse بود که معنای جشن مسیح» می داد.

بابانوئل واقعی کیست ؟

شاید بتوان با قاطعیت گفت که سال نو یا کریسمس بدون بابانوئل هیچ معنایی ندارد . پیر مرد چاق و مهربانی که با موها و ریش های بلند سفیداش  و لباس و کلاه قرمز رنگش سوار بر کالاسکه ای که چند گوزن آن را می کشند , شب سال نو برایمان هدیه می آورد . اما بابانوئل در اصل کیست ؟!

بابانوئل در واقع یک کشیش مسیحی به نام سنت نیکولاس بوده که در حدود سده ی چهارم میلادی در منطقه ی ترکیه ی امروزی زندگی می کرده است . او به دلیل اینکه با کودکان رفتار بسیار مهربانی داشت در آن زمان شهرت پیدا کرد و همین رفتار او باعث شد تا در میان مسیحیان این اعتقاد به وجود بیاید که وی در خردسالی پدر و مادر خود را از دست می دهد و ثروت فراوانی به ارث می برد، سانتاکلاوز بخش زیادی از ثروت خود را صرف امور خیریه میکرد ، جسد سانتاکلاوز در کشور ترکیه در منطقه Demre در سواحل دریایی مدیترانه بعد از مومیایی شدن دفن شده است، دانشمندان بعد از بازسازی صورت وی دریافتند که بابانوئل واقعی رنگین پوست (پوستی به رنگ قهوه‌ای روشن) بوده است.شب سال نو سنت نیکولاس که امروز او را با نام بابانوئل می شناسند بیاید و برایشان هدیه هایی بیاورد . در میان کودکان این عقیده با قوت بسیاری وجود دارد و آن ها شب سال نو جوراب های بلندی را به درخت کریسمس آویزان می کنند و بعد می خوابند به امید این که صبح کریسمس این جوراب ها از هدیه پر است …

درخت کاج:

امروزه در تمام جهان درخت کاج نماد مهم کریسمس است. اما درخت سرو در آئینهای پاگان و فرهنگ قدیم ایران نیز بسیار مهم بوده و درخت جاودانگی تلقی می‌شده‌است هنوز در بسیاری از نقاط ایران به درخت کاج با نگاه تقدس نگریسته می‌شود.

درخت کریسمس یا درخت نوئل درختی تزئین شده‌است که معمولاً درخت همیشه سبز است مانند کاج و نراد. درخت کریسمس از زمان‌های قدیم مربوط به کریسمس بوده‌است. یک درخت کریسمس مصنوعی شیئی است که به یک درخت شباهت دارد و معمولاً از پلی وینیل کلراید ساخته شده‌است. درخت معمولاً با اشیایی مثل سیب، آجیل و خرما تزیین می‌شود. در قرن هجدهم میلاد، روشن کردن درخت توسط شمع‌ها آغاز شد و موقعی که برق اختراع شد، برق توانست به وسیله چراغ‌های کریسمس جایگزین شمع شود.