دانشگاه های ترکیه : معرفی دانشگاه های برتر

تعداد دانشجویان خارجی که ترکیه را برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب می‌کنند از سال ۲۰۰۶ دو برابر شده است. در سال تحصیلی ۲۰۱۵- ۲۰۱۶ حدود ۴۸۰۰۰ دانشجوی خارجی در این کشور به تحصیل مشغول بوده‌اند. علت محبوبیت دانشگاه های ترکیه را می‌توان در ارائه‌ی خدمات تحصیلی نسبتا ارزان و باکیفیت و نیز پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی، مسکن، بیمه‌ی درمانی و هزینه‌های سفر در برخی موارد دانست. دولت ترکیه قصد دارد تعداد دانشجویان خارجی در کشور را نیز تا سال ۲۰۱۸ به ۱۰۰۰۰۰ نفر در سال افزایش دهد. به این ترتیب شانس تحصیل در ترکیه برای دانشجویان خارجی رو به افزایش است. در این مطلب ابراسا برخی دانشگاه های ترکیه را فهرست کرده‌ایم تا اگر قصد ادامه‌ی تحصیل در ترکیه دارید، بتوانید در مورد آن‌ها بیش‌تر تحقیق کنید.

دانشگاه های ترکیه

نزدیک به ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بیشتر آن‌ها توسط دولت اداره می‌شوند. دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه به توافقنامه‌ی بولونیا پایبند هستند و از این رو برنامه‌های تحصیلی آن‌ها با سایر دانشگاه ها در اروپا یکسان است. اکثر دانشگاه ‌های ترکیه در برنامه اراسموس نیز عضویت دارند که از تبادل بین‌المللی دانشجو حمایت می‌کند. اکثر ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه در دو شهر آنکارا یا استانبول قرار دارند که بزرگ‌ترین شهرهای کشور نیز هستند.

دانشگاه بوغازایچی ، از قدیمی‌ترین دانشگاه های استانبول

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۲a

معرفی 10 دانشگاه های برتر ترکیه

بوغازایچی (Bogazici University) در سال ۱۸۶۳ و به نام کالج رابرت به‌عنوان اولین دانشگاه آمریکایی در خارج از ایالات متحده و در بخش اروپایی ترکیه تاسیس شد. این دانشگاه در استانبول قرار دارد و در میان دانشگاه‌های ترکیه از سابقه‌ای طولانی برخوردار است. دانشگاه بوغازایچی در لیست کشورهای نوظهور اروپا و آسیای مرکزی (EECA) از سایر دانشگاه ‌های ترکیه بالاتر است و یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه به حساب می‌آید. زبان آموزشی بوغازایچی انگلیسی بوده و از پیوندی قوی با نظام آموزشی آمریکا برخوردار است.

این دانشگاه از دانشکده‌‌های ادبیات، علوم پایه، اقتصاد و فنی و مهندسی تشکیل شده است و رشته‌هایی مانند علوم اجتماعی، هنر و علوم مهندسی در آن با استقبال فراوانی روبرو شده است.

دانشگاه بیلکنت 

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه بیلکنت (Bilkent) در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد و نامش در زبان ترکی به معنی، «شهر یادگیری و علم» است. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه‌ی غیرانتفاعی خصوصی ترکیه بوده و گسترده‌ترین کتابخانه‌ی دانشگاهی کشور را دارد.

دانشگاه بیلکنت ترکیه اولین دانشگاه در بین ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه است و در سال ۱۹۸۴ ساخته شد. این دانشگاه در شهر آنکارا قرار دارد و بر اساس رتبه‌بندی موسسه‌‌ی تایمز در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱، رتبه‌ی ۲۰۴ جهان را از آن خود کرده است.دانشگاه بیلکنت بر اساس رتبه‌بندی QR در سال ۲۰۱۷، در رتبه‌ی ۴۳۰-۴۲۱ قرار گرفته است.

زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است و از ۹ دانشکده، شامل دانشکده‌‌ی هنرهای زیبا، مدیریت، اقتصاد، موسیقی، آموزش، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه و حقوق بوده و دارای رشته‌هایی مانند حسابداری، مدیریت، روانشناسی، روابط بین‌الملل، حقوق، موسیقی و فیزیک است.

تحصیل در این دانشگاه چیزی در حدود ۱۴ هزار دلار هزینه برمی‌دارد و در دو قسط از دانشجویان دریافت می‌شود.

دانشگاه سابانجی ، یک دانشگاه جوان

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۴

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه سابانجی (Sabancı) در استانبول قرار دارد و از جوان‌ترین دانشگاه ‌های ترکیه محسوب می‌شود. این دانشگاه در پاییز سال ۱۹۹۹ شروع به کار کرد و در حال حاضر حدود ۴۰۰۰ دانشجو دارد. حدود ۴۲% از دانشجویان سابانجی بورس تحصیلی دریافت می‌کنند.

دانشگاه سابانجی در رتبه‌بندی جهانی QR سال ۲۰۱۷، یکی از ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه بوده و در رتبه‌‌ی ۴۷۰-۴۶۱ قرار گرفته است. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و کیفیت بسیار بالایی دارد. سابانجی از سه دانشکده و یک مدرسه تشکیل شده است. دانشکده‌‌ی هنر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی، دانشکده‌‌ی مدیریت و مدرسه‌‌ی زبان، از جمله‌ دانشکده‌های این دانشگاه برتر ترکیه هستند.

دانشگاه فنی و مهندسی خاورمیانه

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۵

بهترین دانشگاه ها در ترکیه

دانشگاه خاورمیانه، با حدود ۳۱۰۰۰ دانشجو در آنکارا پایتخت ترکیه قرار دارد. بسیاری از دانشجویان این دانشگاه بطور مبادله‌ای و برای مدت یک ترم یا یک سال در آن حضور دارند. به‌دلیل بالا بودن تقاضای ثبت‌نام هرساله تنها ۱٫۵% از حدود ۱٫۵ میلیون درخواست پذیرفته می‌شود. در این دانشگاه نیز زبان آموزش انگلیسی است.

دانشگاه خاورمیانه یک دانشگاه دولتی است و بهترین‌های تحقیقات در زمینه‌ی علوم و مهندسی در آن فعالیت دارند. این دانشگاه دارای ۵ دانشکده است که ۴۰ رشته‌ی کارشناسی اراته می‌کنند و ۵ مرکز تحصیلات تکمیلی دارد که ۹۷ رشته‌ی کارشناسی ارشد و ۶۲ رشته‌ی برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکترا دارند. تنها رشته هایی که در این دانشگاه به زبان ترکی استانبولی تدریس می‌شوند رشته‌ی زبان ترکی استانبولی و تاریخ انقلاب ترکیه هستند.

دانشگاه کوچ ، تحصیل در علوم پایه

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۶

دانشگاه در ترکیه

دانشگاه کوچ در سال ۱۹۹۳ و در شهر استانبول تاسیس شد و به نام موسس خود وهبی کوچ نامگذاری شده است. کوچ ۲۲ برنامه در دوره کارشناسی، ۳۲ برنامه در دوره ارشد و ۱۸ برنامه برای در دوره دکترا ارائه می‌دهد. در حال حاضر حدود ۵۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. زبان تدریس آن به انگلیسی است و فقط ۴ درصد دروس به زبان ترکی تدریس می‌شود.

رشته‌های اقتصاد، مدیریت، پرستاری و حقوق از جمله رشته‌های این دانشگاه هستند. مزیت دانشگاه کوچ نسبت به سایر دانشگاه های ترکیه ، آن است که به دانشجویان بورسیه می‌دهد و تقریبا ۱۴ درصد از دانشجویان آن از بورسیه استفاده می‌کنند. دانشگاه کوچ از دانشکده‌های علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد، مهندسی و مدرسه‌ی عالی بهداشت تشکیل شده است و در این میان مدرسه‌ی عالی بهداشت بورسیه‌ی ویژه‌ای به دانشجویان می‌دهد. دانشجویان به ازای استفاده از این بورسیه باید در بیمارستان آمریکا خدمت کنند. کوچ در رتبه‌بندی QR سال ۲۰۱۷، جایگاه ۴۴۰-۴۳۱را از آن خود کرد.

دانشگاه حاجت تپه ، یک دانشگاه بزرگ

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۷

دانشگاه

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) در شهر آنکارا قرار دارد و دانشکده‌ی علوم پزشکی آن بسیار معروف بوده و در میان دانشگاه های ترکیه ، برترین دانشگاه پزشکی است. این دانشگاه ۵ مرکز آموزشی دارد. قسمتی از این دانشگاه در منطقه‌ی بِی‌تپه (Beytepe) قرار دارد و با داشتن دانشکده‌‌ی اقتصاد، بازرگانی، علوم آموزشی، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و علوم فضای بزرگی را به خود اختصاص داده است. حاجت تپه در رتبه‌‌ی ۸۰۰-۷۵۱ جهان قرار گرفته است.

دانشگاه آنکارا و کتابخانه‌ی بی‌نظیرش

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۸

ترکیه

دانشگاه آنکارا یکی دیگر از ۱۰ دانشگاه برتر در میان دانشگاه های ترکیه است که در سال ۱۹۲۵ ساخته شد. این دانشگاه با رشته‌ی حقوق آغاز به کار کرد و اکنون ۱۵ دانشکده و ۳۱ موسسه‌ی تحقیقاتی دارد. دانشکده‌های دانشگاه آنکارا در محله‌های مختلفی قرار دارند و تدریس در این دانشگاه به زبان ترکی انجام می‌شود. کتابخانه‌ی این دانشگاه بسیار بزرگ است و میلیون‌ها کتاب را به صورت اینترنتی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشگاه آنکارا رتبه‌بندی جهانی جایگاه ۱۰۰۰-۸۰۱ را دارد.

دانشگاه قاضی ، ترکیبی از چند دانشگاه

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۹

دانشگاه ترکیه

دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi) هم در فهرست ۱۰ دانشگاه برتر در دانشگاه های ترکیه قرار دارد. این دانشگاه ابتدا در سال ۱۹۲۶ توسط آتاتورک در قالب موسسه‌ تربیت معلم قاضی ساخته شد. این دانشگاه دارای ۱۵ دانشکده و ۹ مدرسه‌ عالی و ۲۶ مدرسه تحقیقات عالی است. در سال ۱۹۸۲، آکادمی مهندسی و کشاورزی بلو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی، کالج فنی دختران و آکادمی مهندسی و کشاورزی آنکارا با هم ترکیب شدند و تبدیل به یک دانشگاه معتبر با نام قاضی شدند. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۱۷، در ردیف ۱۰۰۰-۸۰۱ قرار دارد.

دانشگاه استانبول ، تحصیل در دل یک شهر محبوب

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۱۰

دانشگاه استانبول در میان دانشگاه های ترکیه ، یک دانشگاه دولتی است و در ردیف ۱۰ دانشگاه برتر قرار دارد. از نظر رتبه‌بندی جهانی، مانند دو دانشگاه قبلی، در ردیف ۱۰۰۰-۸۰۱ است و از ۱۷ دانشکده و پنج پردیس تشکیل شده است. این دانشگاه هر سال بیش از ۶۰ هزار دانشجوی کارشناسی و ۸۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرش می‌کند.

دانشگاه آتاتورک ، تحصیل در ارزروم

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۱۱
زبان آموزشی در دانشگاه آتاتورک ترکی است

دانشگاه آتاتورک در شهر ارزروم قرار دارد و دارای ۱۵ دانشکده، ۲ بیمارستان تحقیقاتی، ۱۷ مدرسه‌ی عالی و ۶ انستیتو است. زبان آموزشی در این دانشگاه ترکی است و در میان بزرگ‌ترین دانشگاه های ترکیه قرار دارد. رشته های سینما و تلوزیون و رادیو، مامایی، دندانپزشکی، جفرافیا، فلسفه، فیزیک، پزشکی، باستان شناسی، تاریخ، پرستاری، داروسازی، زبان و ادبیات انگلیسی و فرانسوی، مدیریت، زیست‌شناسی و… در دانشکده‌ها و مراکز مختلف این دانشگاه به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

دانشگاه آتیلیم ، درس خواندن با امکانات رفاهی

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۱۲
دانشگاه آتیلیم امکانات رفاهی خوبی دارد

این دانشگاه آتیلیم (Atilim University) در سال ۱۹۹۷ در آنکارا تاسیس شد و زبان تدریس آن در بیشتر رشته‌ها انگلیسی است. آتیلیم در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۶۰۱ جهانی رسید و یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه به حساب می آید. این دانشگاه امکانات رفاهی خوبی دارد و محوطه‌ی آن از دانشکده‌ها، آزمایشگاه‌ها، سالن‌های کنفرانس، زمین‌های بستکبال و والیبال، زمین تنیس، استخر، کافه، رستوران و … تشکیل شده است.

دانشگاه مرمره ، یک دانشگاه معتبر در استانبول

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۱۳

دانشگاه معتبر دیگر در میان دانشگاه های ترکیه ، دانشگاه مرمره است. دانشگاه مرمره که در شهر استانبول قرار دارد دومین دانشگاه بزرگ این کشور است و هدف این دانشگاه ارتقای کیفیت آموزش و رساندن آن به سطوح بین‌المللی است. دانشگاه مرمره دارای ۱۳ دانشکده، ۹ مدرسه‌ی فنی و حرفه‌ای، ۱۱ انستیتوی فوق‌لیسانس و ۳۲ مرکز تحقیقاتی است. دانشگاه مرمره علاوه بر این‌ها ۲۰ دوره‌ی تخصصی مختلف در زمینه‌ی زبان‌های خارجی، آموزش کامپیوتر وتربیت معلم را همراه با گواهینامه‌های مربوطه برگزار می‌کند. دانشگاه مرمره تنها دانشگاهی است که آموزش‌های آن در چهار زبان ترکی استانبولی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی در تمام مقاطع فوق دیپلم، لیسانس و تحصیلات تکمیلی برگزار می‌شود.

دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۱۴

دانشگاه دولتی هنرهای زیبای معمار سینان (Mimar Sinan Fine Arts University) که در محله فندوقلی استانبول قرار گرفته محل آموزش هنرهای مدرن در استانبول است. اگر شما هم از جمله علاقه‌مندان ادامه‌ی تحصیل در گرایش‌های هنر مدرن هستید، این دانشگاه جای خود شماست. این موسسه اولین بار در ژانویه‌ی ۱۸۸۲ به عنوان مدرسه هنرهای زیبا تاسیس شد. بعدها دانشگاه معمار سینان به دانشگاه مهمی بدل شد. معمار سینان بهترین معمار استانبول است که امروز آثار زیبایی از معماری جذاب او در شهر به یادگار مانده است. این دانشگاه که در کنار تنگه‌ی بسفر قرار دارد بزرگ‌ترین دانشگاه هنر کشور است و ۳ دانشکده‌ی مختلف دارد. در دانشکده‌ی هنرهای زیبا می توانید در رشته هایی مثل عکاسی، دکوراسیون صحنه و لباس، طراحی مد، نقاشی و … درس بخوانید.

دانشگاه اژه در شهر ساحلی ازمیر

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۱۵

دانشگاه دولتی اژه (Ege University) در شهر ازمیر قرار دارد و در سال ۱۹۵۵ و با تاسیس دو دانشکده‌ی پزشکی و کشاورزی کارش را آغاز کرد. دانشگاه اژه چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه و از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی کشور است. در سال ۱۹۸۲ این دانشگاه با ۱۷ دانشکده، ۹ مدرسه و ۸ موسسه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه های کشور به شمار می‌رفت اما در همان سال بخشی از این دانشگاه به یک دانشگاه جدید تبدیل شد.

مطالب مرتبط

دلیل انفجار بیروت
جلوگیری از کرونا در سفر
ویروس کرونا و نوروز 99
ویروس کرونا
جزیره عشق
10 کشف عجیب بدون توضیح در جهان
کوچ سرفینگ
11 چیزی که در سفر کردن یاد میگیرید
بهترین دانشگاه های ترکیه
نحوه تمدید کردن پاسپورت
خدمات CIP چیست ؟
طول عمر هواپیما
سیگار کشیدن در هواپیما
اینترنت وایرلس در هواپما
تیراندازی در تهران
محدودیت زنان باردار در سفرهای خارجی
ُسفر با ویلچر
شهر شیطان
نقشه خیابانی آنتالیا
10 حقیقت عجیب درباره صربستان
عمان - پرچم روی میز
تفریحات-بدروم-و-لذت-بردن-از-جاهای-دیدنی-آن-18
جاهای-دیدنی-کوش-آداسی 01
هتل های لوکس مارماریس
منطقه کمر آنتالیا
معابد تایلند
حمله به دو نفنتکش در دریای عمان
فرودگاه عدنان مندرس
شهر اسپارتا
اعرام توریست به فضا توسط روسیه
قوانین عجیب تایلندقوانین عجیب تایلند
شهر سوخته
بزرگترین میوه دنیا جک فروت
بزرگترین و قدرتمند ترین تانک جهان
عکس هایی از جالب ترین رکورد های گینس
قوی ترین اسلحه تک تیر انداز hs 50
خواص عسل و عسل در اسلام - در مورد عسل
جان نش زیاضی دان نابغه
© کپی رایت - ابرآسا پرواز