اگر دچار ترس از پرواز هستید با خطوط هواپیمایی مشهور که هواپیما‌های سالم و کادر پروازی حرفه‌ای دارند به مسافرت بپردازید، روانشناسان اعتقاد دارند افزون بر ترس از سقوط و آتش گرفتن هواپیما، موارد دیگری، چون ترس از فضا‌های بسته (claustrophobia)، ترس از جمعیت (agoraphobia)، ترس از ارتفاع (acrophobia) و اضطراب و ناتوانی در کنترل احساسات نیز در بروز احساس ترس و نگرانی افراد حین پرواز موثراست.

دانستن این موضوع که هواپیمایی که قرار است با آن پرواز کنید، از ایمنی بالایی برخوردار است؛ می‌تواند به شما آرامش خاطر دهد که تقریبا هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند. شاید برای شما جالب باشد بدانید که تقریبا یکی از امن‌ترین روش‌های حمل و نقل و مسافرت استفاده از هواپیما است.

راه های کاهش استزس از هواپیما

کارشناسان به افرادی که دچار استرس شدید در زمان پرواز به ویژه مسافرت‌های طولانی هستند؛ توصیه می‌کنند قبل از اقدام به سفر با پزشک متخصص مشاوره انجام دهند تا راه‌های کنترل و کاهش استرس را بیاموزند، مصرف برخی دارو‌های آرام بخش با تجویز پزشک نیز می‌تواند موثر باشد.

محل صندلی نقش موثری در کاهش ترس از پرواز دارد، کارشناسان به این دسته از افراد توصیه می‌کنند در صندلی‌های میانی هواپیما و دور از پنجره بنشینند به ویژه اگر ترس از ارتفاع دارند.

منتظر فاجعه نباش

در این حالت، ترسی که در فرد وجود دارد، باعث می شود که او در رابطه با بد بودن موقعیتی که در آن قرار دارد یا قرار خواهد گرفت، خیالبافی کند. افرادی که ترس از پرواز دارند می گویند این نوع ترس، که تصور کردن فاجعه ای است که از دید آمار و ارقام احتمال وقوعش تقریبا وجود ندارد، رایج ترین الگوی فکری ترس برای آنها به شمار می آید. بهترین راه برای غلبه بر این نوع ترس این است که شخص ترس خود را بپذیرد و آن را به چالش بکشد. زمانی که بر چنین ترسی که در شما به وجود آمده غلبه کردید یا زمانی که در مقابل مشکلات تان قد علم کرده و ایستادید را به خاطر بیاورید.

نفس عمیق بکشید

در صورتیكه تشخیص می دهید در حال مواجهه با وحشت و هراس یا پریشانی هستید، این نكته را بدانید كه تا به امروز نفس عمیق، بهترین روش برای آرامش بخشیدن به خود در این مواقع بوده است. تكنیك های متنوعی دیگری نیز وجود دارند اما هدف اصلی، كاهش سرعت تنفس و تمركز بر روی بازدم بیش از دم است، چرا كه در زمان ترس، تنفس كردنتان كم عمق و پرسرعت شده و وحشت زدگییتان طولانی می گردد. یك روش، بازدم كامل قبل از دم است. آنگاه نفس عمیقی كشیده، برای چند ثانیه نگاه داشته و بازدم كاملی را انجام دهید. این كار را تا زمانیكه وحشتتان رفع می شود، تكرار كنید.

زودتر به فرودگاه بروید

برای كسانی كه ترس از پرواز دارند، فرودگاه ها طوری طراحی شده اند كه انگار هدف از طراحی آنها، كاهش استرس این دسته از مسافران می باشد. زمان زیادی را صرف حضور در فرودگاه نمایید. حتی شاید بتوان از یكی از دوستان یا اعضای خانواده خواست كه شما را به فرودگاه برساند. زمانیكه به آنجا رسیدید، مستقیماً از بخش حفاظت (نگهبانی) عبور كنید، به طوریكه شما آماده سوار شدن شده اید. سعی كنید از كافئین استفاده نكنید، چرا كه منجر به ازدیاد فشار روانی می شود. به جای آن، از این زمان برای رهاسازی ذهن و یا آرامش بخشیدن به خود استفاده نمایید.

برخی از مسافران مضطرب، از پروازهای شبانه ترس دارند، اما در صورتیكه بتوانید مدت پرواز را به استراحت بپردازید، این می تواند شیوه ای خوب برای گذراندن زمان باشد. برای كمك به خوابیدنتان،‌ یك ماسك چشم و چند عدد گوشی گوش با خود به همراه داشته باشید. گوشی های گوش به دلیل اینكه مانع ورود صداهای بلند هواپیما به درون گوش شما می شوند، بسیار مفید و كاربردی هستند (نسبت به گوشی های معمولی یا هدفون ها، گوشی ها بایستی به اندازه كافی راحت باشند تا در به خواب رفتنتان خللی وارد نکنید). ماسك چشم، به مهمانداران این علامت را می دهد كه مزاحم خوابیدن و استراحت شما نشوند. بسیاری از شركت های هواپیمائی در حال حذف این امكانات از پروازهایشان هستند، بنابراین بهتر است كه آنها را به همراه خود داشته باشید.

بهترین روش برای ورود به یك پرواز طولانی، داشتن چیزیست كه به وسیله آن بتوانید ذهن خود را از ترس منحرف کنید. نیازی به داشتن تعدادی زیادی از ابزارهای سرگرمی نیست؛ به جای آن، پیش از پروازتان، فیلم ها، برنامه های تلویزیونی و پادكست هایی را روی گوشی تلفن همراه یا لپ تاپ بریزید. خود را سرگرم خواندن مجله یا كتابی جدید نمایید. همچنین به چیزهای دیگر فكر كنید و این را هم در نظر بگیرید كه می توانید یك پروژه هواپیمائی، یك كتاب رنگ آمیزی بزرگسالان و یا هر سرگرمی دیگری همراه خود داشته و در طول سفر انجامشان دهید. هرچیزی را كه نیاز دارید با خود بیاورید تا برای چند ساعت خود را سرگرم نگاه دارید.

مطالب مرتبط

10 کشف عجیب بدون توضیح در جهان
کوچ سرفینگ
11 چیزی که در سفر کردن یاد میگیرید
بهترین دانشگاه های ترکیه
نحوه تمدید کردن پاسپورت
خدمات CIP چیست ؟
طول عمر هواپیما
سیگار کشیدن در هواپیما
اینترنت وایرلس در هواپما
تیراندازی در تهران
محدودیت زنان باردار در سفرهای خارجی
ُسفر با ویلچر
شهر شیطان
نقشه خیابانی آنتالیا
10 حقیقت عجیب درباره صربستان
عمان - پرچم روی میز
تفریحات-بدروم-و-لذت-بردن-از-جاهای-دیدنی-آن-18
جاهای-دیدنی-کوش-آداسی 01
هتل های لوکس مارماریس
منطقه کمر آنتالیا
معابد تایلند
حمله به دو نفنتکش در دریای عمان
فرودگاه عدنان مندرس
شهر اسپارتا
اعرام توریست به فضا توسط روسیه
قوانین عجیب تایلندقوانین عجیب تایلند
شهر سوخته
بزرگترین میوه دنیا جک فروت
بزرگترین و قدرتمند ترین تانک جهان
عکس هایی از جالب ترین رکورد های گینس
قوی ترین اسلحه تک تیر انداز hs 50
خواص عسل و عسل در اسلام - در مورد عسل
جان نش زیاضی دان نابغه
خلاصه
تاریخ
آیتم مورد بررسی قرار داده شده
راه های مقابله با ترس از هواپیما | راه های جلوگیری از پرواز | غلبه بر ترس از پرواز | هواپیما
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star