پنج تجربه اشتباه برای زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه

طی سالیانی که همکاران ما در خدمت هموطنان عزیز در پروسه گرفتن اقامت ترکیه، راه اندازی کسب و کار و بیزینس شخصی ، اجازه کار و بطور کلی آشناسازی ایرانیان با شرایط زندگی در ترکیه هستند ، متاسفانه شاهد خطاهای استراتژیک و حتا گاهی پرهزینه ای بودیم که باعث شد دست به کار بشیم و خیلی دوستانه و خودمونی این اشتباهات رو براتون بشکافیم و توضیح بدیم تا اگر قصد مهاجرت به ترکیه رو دارین شاید بهتون کمک کنه .

البته که همهء ما هرچقدر هم که محتاط و مطلع باشیم ، بازهم جاهایی هست که اشتباه میکنیم و افسوس میخوریم اما خب عاقلانه اینه که یه اشتباه رو لااقل تکرار نکنیم .

۱- پیدا کردن سریع شغل

ما میریم ترکیه طی ۳یا ۴ ماه زبان ترکی رو یاد میگیریم و بعد مشغول به کار میشیم و هزینه زندگی رو در میاریم

این برنامه ریزی بشدت خطرناک و اشتباهه چرا ؟؟

چون طی ۳ یا ۴ ماه یاد گرفتن زبان ترکی البته که غیر ممکن نیست ولی بسیار سخته . این موضوع بخصوص برای هموطنان فارس زبان بیشتر صادق هست . برای هموطنان ترک زبان ، یادگیری زبان ترکی محاوره ای به احتمال  بیشتر از پنجاه درصد راحت تره به دلیل پیش زمینه ای که دارن  ولی حتی بعد از این مدت هم ، پیدا کردن کاری که بتونه ماهانه هزینه های شمارو تامین کنه کار ساده ای نیست ;مگر اینکه تخصص شما تخصصی باشه که در ترکیه خواهان داشته باشه و بتونین روش حساب کنین . ما برای شما بطور کلی شرایط زندگی در ترکیه رو میگیم . ممکنه کسی هم باشه که بلافاصله بعد از ورودش کارپیدا کرده و شما رو هم تشویق کنه . ولی بدونین ایشون خیلی خوش شانسه و همه مثل ایشون بخت و اقبال بلند ندارن . پس ،از خودتون توقعات عجیب و غریب نداشته باشین . پیشنهاد ما اینه که برای زندگی در ترکیه ،یا اول زبان رو در ایران یاد بگیرین و بیاین توی محیط تمرین کنین یا اینکه وقت بیشتری رو برای آموزش کافی زبان در نظر بگیرین .

۲- نمی تونم در ترکیه کاری انجام بدم

ما چون زبان نمیدونیم پس عملا نمیتونیم به کار و تجارت در ترکیه بپردازیم و روی درآمد به لیر برای زندگی در ترکیه نمیتونیم حساب کنیم .

با خودتون میگین که پس چی شد بلاخره ؟ بدون زبان میتونیم کار کنیم یا نه ؟

برعکس مورد اول این مورد هم اشتباهه چون خیلی از دوستان رو دیدیم که حتی با وجود اینکه به زبان ترکی مسلط نیستند ولی با توجه به ارتباطات و اگاهی از شرایط قیمت و شناخت بازار محصول خاصی که در ایران یا ترکیه داشتن  ، تونستن بصورت رسمی با ثبت شرکت ویا حتی غیر رسمی بدون ثبت شرکت درآمد بعضا” خوبی هم برای خود شون داشته باشن ; ولی این دسته از هموطنان هم از لحاظ مالی درشرایطی بودن که حداقل  هزینه ۶ ماه زندگی در ترکیه رو از قبل تدارک دیدن و هم مهمتر از اون ، اگاهی و اطلاع کافی در خصوص شرایط بازار ایران و ترکیه و محصول خاص داشتن  و یا شبکه خرید و فروش در ترکیه و ایران رو خوب میشناختن .

۳- میریم یکسال زندگی در ترکیه رو تجربه میکنیم و شرایط رو بررسی میکنیم

ما ، دوستان زیادی رو دیدیم که با سرمایه ای مثلا” ۳۰۰ – ۴۰۰ میلیونی ، وارد ترکیه شدن که به بررسی شرایط بپردازن اما با توجه به ترسی که از سرمایه گذاری داشتن و یا شک در مورد خرید ملک یا راه اندازی کسب و کار ، همون مقدار پول رو هم از دست دادن و برگشتن . با توجه به شرایط بازار ترکیه بخصوص استانبول ، خرید ملک یا خرید بیزنس اگه آگاهانه باشه و با مشاوره با کارشناس های مطمئن و خبره انجام بگیره  ،به هیچ وجه ریسک نداره و حتی با سرمایه گذاری تجاری مثل کافه رستوران یا امثال این مشاغل با توجه به اینکه سرمایه گذاری کوتاه مدت هست، عملا “درآمد ماهیانه مناسبی برای زندگی در ترکیه خواهید داشت و مدتی بعد ، از مزایای ثبت شرکت در ترکیه وگرفتن کردیت از بانکها وحتا اقدام برای شهروندی ترکیه  هم میتونین استفاده کنین .

۴- من همه کارها رو خودم انجام میدم

با توجه به عقبه و پیشینه و تجربه ای که متاسفانه در مورد اشخاص تازه وارد به ترکیه بوده ; معمولا دوستان با اعتماد بنفس بالایی اکثر امور مهاجرت به ترکیه رو خودشون  به تنهایی و بعضا حتی بدون مشاوره انجام میدن ; و این باعث شده در بهترین حالت ، خیلی طولانی تر به هدفهاشون برسن  و در بسیاری موارد هم سرمایه کلانی رو از دست بدن . یه نمونه کوچیک ، پر کردن فرم راندوو هست که اطمینان به دانسته ها و عدم اطلاع کافی از قوانین ،سال گذشته باعث شد بسیاری از هموطنان ایرانی رد اقامت بشن و برگه ترک خاک بگیرن .  پیشنهاد ما استفاده از وکلا و مشاوران ترک یا ایرانی  معتمد و کاربلد و  استفاده از نظرات اونهاست .

۵- تصمیم در خصوص مهاجرت به کشورهای اروپایی

به نظر کارشناسان ، مهاجرت به کشورهای اروپایی یا امریکا می بایست  حداقل بعد از یکسال زندگی در شرایط مطلوب در ترکیه یا یک کشور دیگه نزدیک ایران باشه چرا که بعضا “دوستان هدف یا دلیل اصلی مهاجرت رو هم حتا نمیدونن و زندگی در ترکیه و کشورهای نزدیک ، حباب های اولیه زندگی در خارج ازکشور رو ازبین میبره و دید بهتری برای تصمیم بزرگ مهاجرت به شما میده . درواقع شما اول سبک و سنگین میکنین که میتونین مهاجرت کنین یا نه و بعد به کشور سوم و رفتن به اروپا فکر میکنین .

مطالب مرتبط

دلیل انفجار بیروت
سامانه خود ارزیابی کرونا
جلوگیری از کرونا در سفر
ویروس کرونا و نوروز 99
ویروس کرونا
جزیره عشق
10 کشف عجیب بدون توضیح در جهان
کوچ سرفینگ
11 چیزی که در سفر کردن یاد میگیرید
بهترین دانشگاه های ترکیه
نحوه تمدید کردن پاسپورت
خدمات CIP چیست ؟
طول عمر هواپیما
سیگار کشیدن در هواپیما
اینترنت وایرلس در هواپما
تیراندازی در تهران
محدودیت زنان باردار در سفرهای خارجی
ُسفر با ویلچر
گروه سایپا
غذاهای معروف آنتالیا
ازدواج در تایلند و ویزای کاری
شهر شیطان
نقشه خیابانی آنتالیا
10 حقیقت عجیب درباره صربستان
عمان - پرچم روی میز
تفریحات-بدروم-و-لذت-بردن-از-جاهای-دیدنی-آن-18
جاهای-دیدنی-کوش-آداسی 01
هتل های لوکس مارماریس
منطقه کمر آنتالیا
معابد تایلند
حمله به دو نفنتکش در دریای عمان
فرودگاه عدنان مندرس
شهر اسپارتا
اعرام توریست به فضا توسط روسیه
کاخ کرملین روسیه
قوانین عجیب تایلندقوانین عجیب تایلند
شهر زیر زمینی در ترکیه
شهر سوخته
عجیب ترین هتل های جهان عجیب ترین معماری
بزرگترین میوه دنیا جک فروت
بزرگترین و قدرتمند ترین تانک جهان
عکس هایی از جالب ترین رکورد های گینس
قوی ترین اسلحه تک تیر انداز hs 50
خواص عسل و عسل در اسلام - در مورد عسل
جنگنده ایرانی,یکی از 10 جنگنده برتر دنیا
جان نش زیاضی دان نابغه
گرانترین و قویترین هواپیمای جنگی