راهنمای تهیه ارز مسافرتی | شرایط دریافت ارز مسافرتی نحوه دریافت ارز مسافرتی چگونه ارز مسافرتی تهیه کنم

شوق سفر و کشف تازه ها انسان را به سرزمین های دیگر می کشاند و او را وسوسه می کند تا پا را از مرزهای کشورش فراتر بگذارد. ایرانیان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و گاه ترجیح می دهند تعطیلات خود را در کشوری دیگر بگذرانند. وجود قوانین لغو ویزا با برخی کشورها نیز باعث سهولت این امر شده و هموطنان مان را به سوی مقاصدی در آن سوی مرزها راهی کرده است.

سفرهای خارجی نیازمند طی مراحل و مقدمات بیشتری نسبت به سفرهای داخلی هستند. شما به محض خروج از کشور یک گردشگر بین المللی به حساب می آیید و باید طبق قوانین جهانی رفتار کنید. این بدان معنی است که باید مدارک بین المللی داشته باشید و از ارز رایج کشور مقصد برای مبادلات خود استفاده کنید. مدرک بین المللی شما، گذرنامه یا پاسپورت تان است که می توانید با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ و طی مراحلی ساده به راحتی نسبت به تهیه آن اقدام کنید. مساله ای که با توجه به تحولات به وجود آمده در بازار ارز برای مسافران خارج از کشور مطرح است، تهیه ارز مسافرتی است که تا به امروز فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته و در طی زمان با تغییراتی اساسی رو به رو بوده است.

تغییرات مداوم قانونِ مربوط به تهیه ارز باعث شد تا در ابرآسا پرواز مطلبی را برای آن دسته از مسافرانی که قصد خروج از کشور دارند و می خواهند از مزایای تهیه ارز مسافرتی بهره ببرند تهیه کنیم. در این مطلب می خواهیم به شما بگوییم که طبق آخرین بخشنامه ها و ابلاغیه های بانک مرکزی چه کسانی و چگونه می توانند ارز مسافرتی دریافت کنند و چه مراحلی را باید پشت سر بگذارند.

در ادامه با ما همراه باشید و از قوانین و مسایل مربوط به تهیه ارز مسافرتی اطلاع یابید.

راهنمای تهیه ارز مسافرتی | شرایط دریافت ارز مسافرتی نحوه دریافت ارز مسافرتی چگونه ارز مسافرتی تهیه کنم

نحوه دریافت ارز مسافرتی

نحوه دریافت ارز مسافرتی

اطلاعیه تهیه ارز مسافرتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

پیش از آنکه بازار ارز با این نا به سامانی ها مواجه شود، پرداخت ارز مسافرتی متوقف شده بود اما در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ بانک مرکزی پرداخت آن را مجاز اعلام و چنین اطلاعیه ای را صادر کرد:

در راستای اجرای تصمیم مورخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ستاد اقتصادی دولت مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز با بهای ۴۲۰۰۰ ریال برای هر دلار که به منظور تثبیت بازار ارز اتخاذ شد، اطلاعیه شماره ۲ یکسان سازی نرخ ارز در رابطه با نحوه تامین ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویی به شرح ذیل به استحضار عموم هموطنان می رسد:

۱. ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال به میزان ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می شود. میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و کشورهای مشترک المنافع به غیر از عراق ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها است.

۲. متقاضیان ارز مسافرتی موظف به ارایه گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط هواپیما، ویزای کشور مقصد (در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور به بانک ملی هستند.

۳. متقاضیان باید نسبت به پرداخت معادل ریالی ارز مسافرتی به شعب منتخب بانک ملی اقدام و در مقابل آن سند حسابداری/رسید دریافت کنند.

۴. پرداخت ارز مسافرتی در باجه بانک ملی مستقر در مبادی خروجی (پس از باجه کنترل گذرنامه) و در مقابل دریافت سند حسابداری/ رسید و ممهور کردن گذرنامه متقاضی انجام می شود.

۵. میزان و ترتیبات پرداخت ارز به زایران عتبات عالیات پس از هماهنگی با سازمان حج و زیارت اطلاع رسانی خواهد شد.

۶. تامین ارز درمانی و دانشجویی با رعایت مجموعه مقررات ارزی از طریق بانک های تجارت و سامان کمافی السابق ادامه می یابد.

نحوه دریافت ارز مسافرتی

بر اساس اطلاعیه های فوق برای تهیه ارز مسافرتی باید نکات زیر را مدنظر داشته باشید. این نکات بر اساس آخرین تصمیمات بانک مرکزی به روز شده اند.

۱- پرداخت ارز مسافرتی به مسافران با سن قانونی کمتر از ۱۲سال صورت نمی گیرد.

۲- ارز مسافرتی را فقط می توانید با مراجعه به شعب منتخب بانک ملی و سامان، تجارت، پارسیان و ملت تهیه کنید. فهرست شعب منتخب برای انجام این کار را از راه های زیر بیابید:

بانک تجارت با مراجعه به این لینک و یا تماس با شماره ۱۵۵۴-۰۲۱

بانک ملی با مراجعه به این  لینک و یا تماس با شماره ۶۴۱۴۰-۰۲۱

بانک سامان از طریق تماس با شماره ۶۴۲۲-۰۲۱

بانک پارسیان از طریق تماس با شماره ۸۱۱۵۱۰۰۰-۰۲۱

بانک ملت با مراجعه به این لینک و یا تماس با شماره ۱۵۵۶ برای تهرانی ها و ۸۲۴۸۸-۰۲۱ برای خارج از تهران

۳- تامین و پرداخت ارز مسافرتی به زایران عتبات عالیات فقط از طریق دو بانک تجارت و پارسیان انجام می شود.

۴- تامین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) یک بار در سال امکان پذیر خواهد بود.

۵- تهیه ارز با مراجعه به صرافی ها (حتا مجاز) و هر گونه منبع خارج از سیستم بانکی قاچاق محسوب می شود و مسوولان با متخلفان بر اساس قوانین و مقررات جاری از جمله قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد می کنند.

۶- برای دریافت ارز مسافرتی ملزم به ارایه این مدارک هستید: گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط هواپیما، ویزای کشور مقصد (در صورت وجود) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور.

۷- میزان ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال که باید به نرخ روز اعلامی از سوی این بانک و با احتساب کارمزدهای متعلقه در ارتباط با پرداخت ارز صورت گیرد:

  • ۵۰۰ یورو و یا معادل آن به سایر ارزها برای مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و کشورهای مشترک المنافع به غیر از عراق شامل کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس.
  • ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران سایر کشورها به غیر از عراق
  • ۲۵۰ هزار دینار عراق برای زایران عتبات عالیات اعلامی از سوی سازمان حج و زیارت اعم از زمینی یا هوایی. برای این دسته از مسافران ارایه بلیط و گذرنامه اجباری نیست اما باید فهرست مشخصات آنها به تایید سازمان حج و زیارت برسد. بانک‌ها باید در این مورد هماهنگی لازم را با سازمان حج و زیارت به عمل آورند.

۸- متقاضی باید معادل ریالی ارز مسافرتی را بر اساس قیمت هر دلار ۴۲۰۰ تومان به شعب منتخب بانک ملی پرداخت و در مقابل آن رسید دریافت کند. نرخ ارزها بر اساس قیمت گذاری بانک مرکزی را می توانید از اینجا ببینید.

۹- باجه بانک ملی مستقر در مبادی خروجی باید میزان ارز را در مقابل رسید بانک پرداخت و سپس گذرنامه متقاضی را ممهور کند. این باجه پس از باجه کنترل گذرنامه قرار دارد.

۱۰- نگهداری بیش از ۱۰۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها توسط شخص جرم محسوب می شود و افرادی که این میزان ارز را در اختیار دارند باید مازاد آن را تا پایان فروردین ۹۷ در بانک سرمایه گذاری کنند و یا آن را به فروش برسانند.

۱۱- بانک ها مجاز به پرداخت ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور نیستند. در رابطه با مصادیق ایرانیان مقیم خارج از کشور، بانک ها می توانند، مراتب را از وزارت امور خارجه استعلام کنند.

۱۲- در صورت امکان استفاده از سایر ابزارهای پرداخت (کارت، حواله و …) انجام این امر مجاز و مورد تاکید بانک مرکزی است.

ارز مسافرتی

ارز مسافرتی

سایر اطلاعیه های بانک مرکزی در رابطه با یکسان سازی نرخ ارز

علاوه بر اطلاعیه های یاد شده، اطلاعیه های دیگری نیز به منظور شفاف سازی توسط بانک مرکزی صادر شده است که در اینجا به آنها می پردازیم:

*اطلاعیه شماره ۴ یکسان سازی نرخ ارز (قراردادهای تامین مالی (فاینانس)) در ۲۳ فروردين ۱۳۹۷

در راستای اجرای تصمیم ستاد اقتصادی دولت مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز و مدیریت بازار ارز، مطالب ذیل را در خصوص قراردادهای تامین مالی (فاینانس) به اطلاع می رساند:

۱. تمام پرداخت های مربوط به قراردادهای فاینانس (اعم از پیش پرداخت، بازپرداخت هزینه ها و غیره) از این تاریخ بر اساس نرخ جدید (در حال حاضر بر مبنای هر دلار ۴۲۰۰۰ ریال یا معادل آن به سایر ارزها) انجام خواهد شد.

۲. در رابطه با فاینانس های مربوط به طرح های دولتی، ضروری است تمهیدات و هماهنگی های لازم با سازمان برنامه و بودجه و وزارتخانه ذیربط برای انجام پرداخت ها بر اساس نرخ فوق به عمل آید.

۳. در رابطه با طرح های ارز آور، مجری طرح موظف به تامین ارز مربوطه برای انجام پرداخت‌ها است.

*اطلاعیه شماره ۵ یکسان سازی نرخ ارز در خصوص ارز مسافری و دانشجویی در ۲۳ فروردين ۱۳۹۷

پیرو اطلاعیه شماره (۲) یکسان سازی نرخ ارز با توجه به پرسش ها و ابهامات مطرح شده در خصوص ارز مسافری و دانشجویی، اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه تامین این ارزها به شرح ذیل ارایه می‌شود:

۱. حداکثر مبلغ قابل تامین ارز دانشجویی قابل پرداخت/حواله حداکثر سالانه ۱۵۰۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها بابت شهریه دانشگاه و حداکثر ماهیانه ۱۰۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها برای دانشجو و حداکثر ماهیانه ۵۰۰ دلار برای هر عضو خانواده وی است.

۲. پرداخت ارز دانشجویی پس از تایید وزارتخانه ذیربط (حسب مورد علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) به نرخ اعلامی این بانک انجام خواهد شد.

۳. برای پرداخت ارز دانشجویی تایید وزارتخانه ذیربط می بایست در هر سال تمدید شود.

۴. علاوه بر بانک ملی، بانک سامان نسبت به ارایه ارز مسافری اقدام می کند. ترتیبات ارایه ارز مسافری توسط بانک سامان همان ترتیبات مندرج در اطلاعیه شماره (۲) یکسان سازی نرخ ارز است. سایر بانک‌های ارایه کننده ارز مسافری متعاقبا به اطلاع عموم خواهند رسید.

*اطلاعیه شماره ۹ یکسان سازی نرخ ارز در مورد تامین ارز برای واردات کالا و خدمت به کشور در ۲۵ فروردين ۱۳۹۷

در راستای اجرای تصویب ­نامه شماره ۴۳۵۳/ت/۵۵۳۰۰ مورخ ۱۳۹۷/۱/۲۲ هیات وزیران مبنی بر تعیین سیاست های جدید ارزی بدین وسیله کلیات تامین ارز برای واردات کالا و خدمت به کشور را به شرح زیر به اطلاع عموم می­ رساند:

تامین ارز برای واردات کالا و خدمت به کشور صرفا پس از انجام ثبت سفارش و ثبت خدمت امکان پذیر است.

انتقال ارز از طریق سیستم بانکی و یا صرافی­ های مجاز با تقاضای بانک عامل انجام خواهد شد.

جزییات و ضوابط مربوط به تامین ارز برای واردات کالاها و خدمات، طی بخشنامه به بانک ­های عامل ابلاغ شده است.

نحوه دریافت  ارز مسافرتی

نحوه دریافت ارز مسافرتی

*اطلاعیه شماره ۱۰ یکسان سازی نرخ ارز در مورد تامین ارز برای واردات کالا و خدمات در مناطق آزاد در ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ 

در راستای اجرای تصویب­ نامه شماره ۴۳۵۳/ت/۵۵۳۰۰ مورخ ۱۳۹۷/۱/۲۲ هیات وزیران مبنی بر تعیین سیاست های جدید ارزی بدین وسیله کلیات تامین ارز برای واردات کالا و خدمات از خارج از کشور به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی را به شرح زیر به اطلاع عموم می ­رساند:

واردات کالا و خدمت از خارج از کشور به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی مشمول بخش اول مجموعه مقررات ارزی است.

رفع تعهد ارزی وارد کنندگان کالا و خدمت به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی منوط به ارایه پروانه ترخیص قطعی کالا و یا اصل صورت حساب ­های قطعی انجام کار و ارایه تاییدیه کارفرما (در موارد خدماتی) است.

چنانچه سررسید اعتبارات اسنادی / بروات اسنادی مدت دار که به مقصد مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی گشایش/ثبت شده ­اند بعد از تاریخ ۱۳۹۷/۱/۲۱ باشد، تامین ارز آنها پس از انجام ثبت خدمت در بانک عامل امکان ­پذیر خواهد بود.

جزییات و ضوابط مربوط به تامین ارز برای واردات کالاها و خدمات خدمات از خارج از کشور به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی، طی بخشنامه به بانک­ های عامل ابلاغ شده است.

*اطلاعیه شماره ۱۱ یکسان سازی نرخ ارز در مورد نحوه تامین ارز حواله ­ها و اعتبارات اسنادی در ۲۵ فروردين ۱۳۹۷

در راستای اجرای تصویب­ نامه شماره ۴۳۵۳/ت/۵۵۳۰۰ مورخ ۱۳۹۷/۱/۲۲ هیات وزیران مبنی بر تعیین سیاست های جدید ارزی بدین وسیله نحوه تامین ارز برای حواله ­ها و اعتبارات اسنادی مربوط به قبل از تاریخ ۱۳۹۷/۱/۲۱ به اطلاع عموم می ­رسد:

در مواردی که ارز حواله قبل از تاریخ ۱۳۹۷/۱/۲۱ توسط بانک مرکزی تامین و حواله صادر شده و اسناد حمل در مهلت مقرر به بانک عامل ارایه شود، نرخ ارز تسویه همان نرخ ارز تامین شده است.

در صورتی که اسناد مزبور پس از مهلت مقرر واصل شود، پذیرش اسناد ارایه شده منوط به موافقت بانک مرکزی و پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز از زمان صدور حواله تا تاریخ تحویل اسناد حمل به بانک عامل (در صورت افزایش نرخ ارز) خواهد بود.

در مواردی که ارز مربوطه به نرخ مبادله ­ای توسط بانک مرکزی تامین، لیکن حواله صادر نشده باشد، حداکثر شش ماه از تاریخ تامین ارز می بایست اسناد حمل به بانک عامل ارایه شود و در این صورت، نرخ ارز تامین شده ملاک تسویه خواهد بود.

در صورت انجام حواله و عدم ارایه اسناد حمل ظرف مهلت مزبور، پذیرش اسناد منوط به موافقت بانک مرکزی و پرداخت ما به التفاوت نرخ ارز زمان تامین ارز تا تاریخ ارایه اسناد حمل به بانک عامل (در صورت افزایش نرخ ارز) خواهد بود.

در صورت عدم انجام حواله ظرف مهلت مذکور، بانک عامل موظف است ارز مربوطه را به بانک مرکزی برگشت دهد.

تامین ارز بابت باقیمانده تمام اعتبارات اسنادی گشایش یافته و بروات اسنادی ثبت شده قبل از تاریخ ۱۳۹۷/۱/۲۱ به نرخ روز اعلامی از سوی بانک مرکزی است.

جزییات و ضوابط مربوط به تامین ارز برای نحوه تامین ارز برای حواله­ ها و اعتبارات اسنادی طی بخشنامه به بانک ­های عامل ابلاغ شده است.

توصیه های ابرآسا پروازی

برای جلوگیری از سو استفاده های احتمالی حتما نکات زیر را در تهیه ارز مد نظر داشته باشید:

حتما و حتما برای تهیه ارز فقط به بانک های منتخب ملی و سامان مراجعه کنید.

برای دریافت پاسخ سوالات خود و مشکلات احتمالی و اطلاع از نزدیک ترین شعبه منتخب ارزی با شماره های ۶۴۱۴۰-۰۲۱ (بانک ملی) و -۰۲۱ ۶۴۲۲ (بانک سامان) تماس حاصل فرمایید.

تا اطلاع ثانوی تنها اخبار را از طریق وبسایت بانک مرکزی  دنبال و از مفاد اطلاعیه ها اطمینان حاصل کنید.

سوالات،نظرها، پیشنهادها و انتقادهای خود را از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان بانک مرکزی در میان بگذارید:

ایمیل: taknerkhi@cbi.ir

شماره تلفن: ۲۹۹۵۴۸۵۵-۰۲۱

سخن آخرتهیه ارز تنها یکی از مراحل سفر به خارج از کشور است پس علاوه بر این مساله باید در مورد اعتبار گذرنامه، ویزا و سایر موارد نیز دقت به خرج دهید. قوانین ارزی بیشتر با هدف ثبات بازار ارز تصویب می شوند و در هر لحظه ممکن است تغییر کنند. کارناوال در صورت بروز هر گونه تغییر این مساله را به همراهانش اطلاع رسانی خواهد کرد.

آیا شما نسبت به تهیه ارز مسافرتی اقدام کرده اید؟

چه مشکلاتی را در این قوانین می بینید؟

نظرها و پیشنهادهای خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید…