موقعیت جغرافیایی شهر باکو:

پایتخت  شهر باکو جمهوری آذربایجان است که بزرگترین بندر این شهر میباشد و  این شهر بر ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آب‌شوران قرار دارد و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان می‌باشد. باکو پر جمعیّت‌ترین شهر قفقاز است.

اولین میدان نفتی جهان در شهر باکو است که باعث شهرت این شهر شد  به همین دلیل مراکز و خیابان های مهمی در دوران شوروی سابق باکو ساخته شده است.

موقعیت جغرافیایی باکو

موقعیت جغرافیایی باکو

جاذبه های توریستی شهر باکو:

برج دختر( Maiden’s Tower):

در مرکز منطقه قدیم باکو برجی استوانه ای به ارتفاع ۲۹ متر خودنمایی می کند. برج دختر بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد و در فاصله قرن های ۷ و ۱۲ ساخته شده است. امروزه برج دختر نماد و سمبل شهر قدیم و یکی از جاذبه های گردشگری باکو به حساب می آید.

برج دختر باکو

برج دختر باکو

برج های شعله:

برج‌های شعله، مجموعه‌ای از سه برج است که در مرکز شهر باکو قرار دارند. این سه برج به‌شکل شعله‌ی آتش طراحی شده‌اند. هویت کشور آذربایجان با آتش گره خورده است. ارتفاع بلندترین برج به ۱۸۲ متر می‌رسد. بعد از غروب آفتاب و با تاریک شدن هوا، برج شعله با نمایشی خیره‌کننده، روشن می‌شود. رنگ نورپردازی‌های برج بین نارنجی، زرد، آبی، قرمز و سبز متغیر است. برای اینکه بتوانید منظره‌ی بهتر و زیباتری از این برج ببینید، باید به بلوار باکو بروید.

برج شعله باکو

برج شعله باکو

بلوار باکو (Baku Boulevard):

یکی از جاذبه های گردشگری باکو یک بلوار است! بلوار باکو در امتداد دریای خزر و از میدان آزادی به طول ۳٫۵ کیلومتر ادامه دارد و یکی از محبوب ترین مناطق شهر باکو برای توریست ها و مردم محلی است. این بلوار چشم انداز بسیار زیبایی دارد و به ویژه در طول شب که چراغ ها روشن می شود فضایی بسیار تماشایی به وجود می آورد. قدم زدن در این بلوار به تنهایی فعالیتی لذت بخش است، با این حال در طول این بلوار می توانید به پارک سرگرمی، ونیز کوچولو، چرخ و فلک بزرگ باکو و رستوران ها و کافه های متعدد هم سری بزنید. همان طور که گفتیم بعد از تاریک شدن هوا این بلوار پاتوق جوانان و خانواده ها و زوج های جوان می شود.

بلوار باکو

بلوار باکو

ایچری شهر (Icheri Sheher):

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی شهر باکو که حتما گردشگران این شهر برای بازدید از آن وقت می‌گذارند، ایچری شهر یا بافت قدیم شهر باکو است. مثل سایر مناطق تاریخی دنیا، این منطقه‌ی تاریخی نیز موردتوجه ویژه‌ی گردشگران قرار دارد. این مرکز تاریخی را با نام ارگ باکو هم می‌شناسند. قلعه‌ی دختر، کاخ شروان‌شاهان و دروازه‌ی مراد در این بافت تاریخی قرار گرفته‌اند. از دیگر جاذبه‌های این محله‌ی تاریخی می‌توان حمام‌ها، مساجد و کاروان‌سراهای متعدد را نام برد.

ایچری شهر باکو

ایچری شهر باکو

دروازه مراد (Murad’s Gate):

در نزدیکی دیوارهای شرقی ارگ باکو، دروازه‌ی مراد، یکی دیگر از بناهای دیدنی شهر قرار دارد که ممکن است به‌اندازه‌ی سایر آثار تاریخی باکو، جذاب به‌نظر نرسد، ولی نماینده‌ی دوره‌ی متفاوتی از تاریخ این منطقه است. این دروازه به‌نام سلطان مراد سوم نام‌گذاری شده است.

دروازه مراد باکو

دروازه مراد باکو

پوشش مردمان باکو:

هنوز هم استفاده از لباس‌های سنتی در بین مردم کشور آذربایجان دیده می‌شود. بانوان از کلاهی با رنگ‌ های سنتی استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند که موی خود را آزاد نگه دارند. عموماً پیراهن‌های بلند و آستین دار در این کشور استفاده می‌شود. آرایش صورت در بین بانوان رسمیت کمی دارد و تنها برای مهمانی‌ها استفاده می‌شود. مردم کشور آذربایجان به طور کلی در زمینه‌های مختلف سعی می‌کنند با هم سازگار باشند، در این کشور شرایط به صورتی است که پوشش در وضعیت آزاد قرار دارد و هرکس هرچه دوست دارد به تن می‌کند.

پوشش مردمان باکو

پوشش مردمان باکو

بهترین هتل های شهر باکو:

هتل ماریوت در منطقه باکو:

هتل ماریوت یعنی برندی که در 122 کشور جهان با 6000 زیر مجموعه و درآمد 17 میلیارد دلاری امروزه یکی از معتبرترین برندهای هتل در دنیا محسوب می شود. اما هتل جی دبلیو ماریوت باکو یا همان جی دبلیو ماریوت باکو آبشرون باکو دارای 23 طبقه 230 اتاق و 13 سویت با بالکن های رو به دریا و شهر ، 7 سویت بی نظیر و فوق العاده و 13 اتاق کنفرانس و بهترین رستورانهای شرقی و اروپایی و بار معروف بوداها بار تجربه ای دل انگیز را برایتان رقم خواهد زد. میدان آزاد لیق ، بندر باکو ، خیابان نفت چی لار ، مرکز خرید پورت باکو کاملا کنار شما هستند زمان ورودتان به داخل هتل فضای لوکس جذبتان میکند معماری مدرن مبهوتتان میکند.

هتل ماریوت

هتل ماریوت

هتل فیرمونتدر منطقه باکو:

هتل فیرمونت در سال 1907 در امریکا تاسیس شد و با توجه به اینکه فیرمونت بیش از گسترش زنجیره هتل تمرکز فراوانی روی کیفیت داشته دارای 130 هتل و زیر مجموعه در سراسر دنیا می باشد که درسال 2014 تونست جزء 100 هتل برتر دنیا باشد. فیرمونت باکو واقع در نماد نوین شهر باکو یعنی برجهای شعله قرار دارد که 182 متر ارتفاع هر ضلع این برجها بوده که با بوجه ای بیش از 350 میلیون دلار در سال 2007 ساخته شده و پس از تکمیل با 10000 لامپ ال ای دی شبهای باکو رو با شعلهای نمادینش حیرت انگیز میکند و شاید شبهای باکو و زندگی شبانه باکو بدون این برجها خیلی کمرنگتر شود.

هتل هیلتون در منطقه باکو:

هیلتون باکو دارای 309 اتاق در بیش از 20 طبقه در قلب باکو واقع شده است . فضای زیبا معماری عالی و از همه مهم تر پذیرایی هیلتون در باکو پذیرای شما خواهد بود . میدان آزاد لیق ، بندر باکو ، خیابان نفت چی لار ، مرکز خرید پورت باکو کاملا کنار شما هستند. از همه مهم تر فاصله شما با مرکز خرید پارک بولوار و ساحل در عین حال که در مرکز شهر هستید کمتر از 100 متر می باشد.

هتل هیلتون

هتل هیلتون

 سوغات شهر باکو:

از جمله سوغاتی های شهر باکو و آذربایجان می توان به فرش و قالیچه، مگنت هایی با تصاویری از برج های شعله، آبنما و برج میدین اشاره کرد. همچنین روسری، کیف، کیف پول، انواع ظروف مسی و فلزی و نقاشی رنگ و روغن از جمله صنایع دستی و سنتی آذربایجان است.

سوغات شهر باکو

سوغات شهر باکو