شهر شیطان در صربستان

همه ما داستان های مختلفی در مورد شیطان و شهرهای شیطانی شنیده ایم. اما در کشور صربستان منطقه ای وجود دارد که به «شهر شیطان» شهرت دارد! در این منطقه ستون های سنگی عجیب و غریبی به ردیف کنار یکدیگر قرار گرفته اند که مردم محلی منشاء شکل گیری آن ها را به شیطان نسبت می دهند! وقتی به شهر شیطان می روید با ستون های سنگی عجیب و غریبی مواجه می شوید که به ردیف کنار هم قرار گرفته اند و تصویری ترسناک به وجود آورده اند.

شهر شیطان


شهر شیطان

یکی از عجایب هفتگانه صربستان

شهر شیطان یکی از عجیب ترین پدیده های طبیعی در منطقه بالکان است. این منطقه در جنوب صربستان قرار دارد و یکی از عجایب هفتگانه کشور صربستان به شمار می رود. شهر شیطان که در زبان محلی Djavolja Varoš نامیده می شود مجموعه ای عجیب و ترسناک از 202 ستون خاکی دوکی شکل است که در کنار هم قرار گرفته اند. ارتفاع این ستون ها با یکدیگر تفاوت دارد و بین 2 متر الی 15 متر متغیر است و عرض آن ها هم بین 1 الی 3 متر است. اکثر این ستون ها کلاهک های عجیبی روی سرشان دارند که باعث ایجاد داستان ها و شایعات فراوانی در مورد شکل گیری آن ها شده است. البته دانشمندان معتقدند که شکل عجیب این ستون ها حاصل پدیده های طبیعی مانند بارش آتفشان ها بر درختان می باشد و دلیل دیگری ندارد. مشابه این ستون ها در سایر کشورها هم وجود دارد، با این حال به هیچ کدام از آن ها نام «شهر شیطان» را نداده اند!

شهر شیطان

شهر شیطان

شیاطین سنگی

ستون های عجیب و غریب شهر شیطان همیشه برای اهالی و ساکنین منطقه مرموز و اسرارآمیز بوده اند. به همین دلیل از گذشته های بسیار دور افسانه های زیادی در مورد منشاء و شکل گیری این ستون ها وجود داشته که به مرور به تعداد این روایات و داستان ها اضافه شده است. البته همان طور که گفتیم این تفاسیر به هیچ وجه پایه علمی ندارند و صرفا ساخته و پرداخته ذهن مردم محلی و بومی هستند. یکی از مشهورترین افسانه ها در مورد شکل گیری این ستون ها را در ادامه با هم می خوانیم:

در زمان های بسیار دور در این منطقه مردمانی بسیار مهربان و بخشنده زندگی می کردند. شیطان اصلا از مهربانی و اخلاق خوب این مردم خوشش نمی آمد و به دنبال راهی بود تا به آن ها آسیب بزند. شیطان مردم را تسخیر می کرد تا اعمال خلاف قانونی انجام بدهند و کلیسایی شیطانی در همین منطقه ساخت تا محلی برای اعمال غیراخلاقی و خلافشان باشد. فرشته ها که شاهد این رفتارهای شیطان بودند نمی توانستند کاری از پیش ببرند. به همین دلیل از خدا درخواست کمک کردند. خدا به حرف آن ها گوش کرد و بادهای سرد و طوفان های شدید را بر این شهر فرستاد. مردم گناه کار که در این منطقه جمع شده بودند بر اثر این طوفان های سرد همگی به سنگ تبدیل شدند و به این ترتیب شهر شیطان به وجود آمد.

افسانه دیگر در مورد این شهر اینگونه بازگو میشود که این ستون های سنگی در واقع شیاطین هستند نه انسان! طبق باورهای محلی شیاطینی در این منطقه زندگی می کرده اند و باعث آزار و اذیت مردم شده بودند. مردم که از دست این شیاطین به تنگ آمده بودند از خدا خواستند به آن ها کمک کند. همه مردم شهر در کلیسای سنت پتکا جمع شدند و کل شب را به دعا و نیایش پرداختند. صبح که شد تمام شیطان ها به ستون های سنگی تبدیل شده بودند!

شهر شیطان صربستان

شهر شیطان صربستان

کلیسای سنت پتکا

بقایای کلیسایی متعلق به قرن سیزدهم هم در نزدیکی شهر شیطان کشف شده است که چند سال پیش مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. امروزه مردم محلی برای دعا کردن به این محل می آیند و معتقدند که این محل می تواند بیماری را شفا بدهد. به همین دلیل روسری هایشان را به درخت نزدیک کلیسا گره می زنند. بعد از یک هفته روسری باید دفن شود تا تمام بیماری ها را با خود دفن کند و از بین ببرد.

چشمه های شیطان

داستان های شیطانی به ستون های سنگی ختم نمی شود و موضوعات عجیب تری هم در این منطقه وجود دارد. دو چشمه در نزدیکی ستون های شیطانی وجود دارند که غلظت مواد معدنی بسیار بالایی دارند به طوری که آب چشمه ها را به رنگ قرمز درآورده است! آبی که از چشمه های شیطان بیرون می زند بسیار اسیدی هستند (PH 1.5) و غلطت معدنی بسیار بالایی دارند (۱۵g/1Litre). برای این که تصور بهتری از غلطت مواد معدنی این آب داشته باشید باید بدانید که غلظت مواد معدنی در آب چشمه های شیطان ده هزار برابر آب آشامیدنی است!

چشمه های شیطان

چشمه های شیطان

چشمه دیگری در فاصله ۴۰۰ متری از نهر شیطان وجود دارد که رد ول (Red Well) شهرت دارد. آب این چشمه اسیدیته کمتری دارد و همچنین غلظت مواد معدنی آن کمتر است. با این حال باز هم از عجیب بودن این چشمه چیزی کم نمی کند. آهن در ترکیب با حجم زیاد آب اکسید می شود و رنگ آب را به قرمز درخشانی تبدیل می کند. آب این چشمه به دلیل هموار بودن زمین معمولا از مسیر اصلی خود سرریز می شود و در زمین های اطراف پخش می شود.

مردم محلی به دلیل رنگ سرخ آب و نزدیکی به ستون های شیطانی در مورد این آب نیز شایعات و افسانه های زیادی ساخته اند و نام چشمه ها را چشمه های شیطان نامیده اند. با این حال، این چشمه ها در دنیا منحصربفرد هستند و گفته می شود که به دلیل مواد معدنی می توانند اثرات درمانی بسیار بالایی داشته باشند. هرچند، دانشمندان به مردمی که به منطقه می روند هشدار می دهند که به هیچ وجه از آب چشمه ها ننوشند.

مطالب مرتبط

دلیل انفجار بیروت
جلوگیری از کرونا در سفر
ویروس کرونا و نوروز 99
ویروس کرونا
جزیره عشق
10 کشف عجیب بدون توضیح در جهان
کوچ سرفینگ
11 چیزی که در سفر کردن یاد میگیرید
بهترین دانشگاه های ترکیه
نحوه تمدید کردن پاسپورت
خدمات CIP چیست ؟
طول عمر هواپیما
سیگار کشیدن در هواپیما
اینترنت وایرلس در هواپما
تیراندازی در تهران
محدودیت زنان باردار در سفرهای خارجی
ُسفر با ویلچر
شهر شیطان
نقشه خیابانی آنتالیا
10 حقیقت عجیب درباره صربستان
عمان - پرچم روی میز
تفریحات-بدروم-و-لذت-بردن-از-جاهای-دیدنی-آن-18
جاهای-دیدنی-کوش-آداسی 01
هتل های لوکس مارماریس
منطقه کمر آنتالیا
معابد تایلند
حمله به دو نفنتکش در دریای عمان
فرودگاه عدنان مندرس
شهر اسپارتا
اعرام توریست به فضا توسط روسیه
قوانین عجیب تایلندقوانین عجیب تایلند
شهر سوخته
بزرگترین میوه دنیا جک فروت
بزرگترین و قدرتمند ترین تانک جهان
عکس هایی از جالب ترین رکورد های گینس
قوی ترین اسلحه تک تیر انداز hs 50
خواص عسل و عسل در اسلام - در مورد عسل
جان نش زیاضی دان نابغه