طبیعت جهان هستی که در آن زندگی میکنیم ،دارای انواع جلوه های طبیعی همچون دریاها و اقیانوس های بی انتها ،جنگل های سرسبز ،صحراهای سوزان و پهناور و کوهستان های سر به فلک کشیده میباشد و به همین علت کره زمین را به تنها سیاره ای در کهکشان راه شیری مبدل ساخته که امکان حیات در آن وجود دارد.
یکی از همین جلوه های طبیعی کوهستان ها میباشند که برخی از آنها به قدری بلند قامت میباشند که گویی سر به فلک کشیده اند. اغلب کوهستان های که در جهان وجود دارد سر چشمه رودهای پرآب، دشت ها و مراتع وسیع، جنگل های پهناور و حیات وحش می باشند.

کوه هونگ شان،چین:

هونگ شان (Huangshan) نام کوهی زیبا و رویایی در شرق چین است که به دلیل زیبایی های طبیعی و جذابیت های تاریخی خاص خود، گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. هونگ شان که یکی از پنج کوه معروف و پربازدید چین به شمار می رود، الهام بخش هنرمندان، نقاشان، عکاسان و ادیبان بسیاری در طول تاریخ بوده است. این کوه شگفت انگیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

توده های عجیب و غریب سنگ ها، آبشارها، درختان کاج در هم پیچده و باستانی، غروب بسیار زیبا، دریایی از ابرها که این کوه را احاطه کرده و قله های گرانیت که از میان ابرها سر برآورده است، هونگ شان را به یکی از جاذبه های مهم گردشگری چین تبدیل کرده است. در زمستان که مخملی از جنس برف، کوه را می پوشاند، منظره هونگ شان کاملاً تغییر می کند و آن را بسیار زیبا می سازد.

بالا رفتن از این کوه، خاطره ای فراموش نشدنی را برای گردشگران رقم می زند. جیمز کامرون کارگردان فیم آواتار (Avatar) در طراحی و ایده پردازی سیاره پاندورا کوههای هونگ شانگ را الهام بخش خود معرف کرده اند.

شگفت انگیز ترین کوه های دنیا

شگفت انگیز ترین کوه های دنیا

کوه ماترهورن سوئیس:

ماترهورن کوهی است در آلپ پنین با ۴٬۴۷۸ متر بلندا. این کوه که یکی از بلندترین قله‌ها در آلپ را دارد در مرز سوئیس و ایتالیا قرار گرفته‌است.

جبهه شمالی این کوه نیز که ۱٬۲۰۰ متر است یکی از بلندترین جبهه‌های شمالی در آلپ است. ماترهورن شکلی هرمی دارد که چهار جبهه آن رو به چهار جهت اصلی قرار دارند.

با این‌که کوه ماترهورن بلندترین کوه سوئیس نیست ولی نمادین‌ترین کوه این کشور و به‌طور کل نماد کوه‌های آلپ به‌شمار می‌رود.

معروف ترین کوه های دنیا

کوه فوجی ژاپن:

کوه فوجی  با بلندای ۳۷۷۶ متر ، بلندترین کوه ژاپن است. این کوه یک آتشفشان خاموش است که آخرین فوران آن به سال‌های ۱۷۰۷-۱۷۰۸ میلادی برمی‌گردد. کوه فوجی یکی از سه کوه مقدس ژاپن است. دامنهٔ کوه فوجی در مرز بین استان‌های شیزوئوکا و یاماناشی در غرب توکیو قرار دارد و می‌توان آن را در یک روز آفتابی دید. کوه فوجی نزدیک به کنارهٔ اقیانوس آرام در جزیره هونشوی مرکزی واقع شده‌است و سه شهر کوچک آن را احاطه کرده‌اند.

کوه زیبای فوجی که به  یک مخروط متقارن است به عنوان نِمادی از کشور ژاپن شناخته شده‌است و پیوسته در نقاشی‌ها و فرتور(عکس)ها می‌آید.

زیبا ترین کوه های دنیا

زیبا ترین کوه های دنیا

کوه کانگچنجونگا:

کانگچنجونگا (به انگلیسی: Kangchenjunga) «پنج جواهر برفی» سومین قله بلند جهان است و به همراه چهار قلهٔ دیگر مجاور خود، شامل ۵ قله می‌باشد که همگی آنها بالای ۸۴۵۰ متر هستند. این کوه کاملاً از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب با رشته کوه‌های عظیم احاطه شده است. رشته کوه‌های کانگچنجونگا دارای شکلی مانند یک حرف X خیلی بزرگ هستند. ارتفاع این قله به ۸۵۸۶ متر می‌رسد. این کوه شرقی‌ترین ۸۰۰۰ متری جهان به شمار می‌رود.
از سال ۱۸۳۸ تا ۱۸۴۹ باورها بر این بود که کانگچنجونگا رفیعترین کوه جهان است، اما مساحی‌های اورست بر این فرضیه خط بطلان کشید. توده کانگچنجونگا بسیار پر عظمت می‌باشد و از چندین قله یخی بر روی خط الراس آن شکل گرفته.

بلندترین کوه های دنیا

بلندترین کوه های دنیا

کوه دولومیت ، ایتالیا:

دولومیت یک رشته کوه در شمال شرق ایتالیا است که بخشی از آلپ به شمار می آید. این رشته کوه در استان های ترنتینو ، تیرول جنوبی و بلونو قرار دارد. پارک ملی بلونسی دولومیت و بسیاری پارک دیگر در این منطقه قرار دارند و از آگوست سال 2009 ، این رشته کوه در یونسکو به ثبت رسیده است.

در تعطیلات خود به پیست باشکوه اسکی دولومیت ایتالیا رفته و یا تنها آرامش و هیجان را با تماشای مناظر این منطقه تجربه کنید. زیباترین زمانی که این کوه یا بهتر بگوییم رشته کوه ناهموار را می توانید ببینید، زمستان یا تابستان است.

کوه راکی،کانادا:

کوه‌های راکی کانادا (فرانسوی: Rocheuses canadiennes) شامل بخش کانادایی رشته‌کوه راکی در آمریکای شمالی است که بخش شرقی رشته‌کوه‌های کانادا را در بر می‌گیرد که خود شامل مجموعه‌ای از چندین رشته‌کوه از دشت‌های کانادا تا ساحل غربی این کشور است.

کوه‌های راکی کانادا دارای چندین قله مرتفع مانند کوه رابسون (3,954 متر) و کوه کلمبیا (3,747 متر) است. این کوه‌ها عمدتاً از شیل و سنگ‌آهک تشکیل شده است و بخش بزرگی از این رشته‌کوه توسط پارک‌های ملی و ایالتی کانادا محافظت می‌شود که تعدادی از آنها در زمره فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده‌اند.

دنالی، آمریکا شمالی:

دنالی با ارتفاع ۶۱۹۰ متری، بلندترین قله در قاره آمریکای شمالی محسوب می شود و آن را یکی از زیباترین کوه های جهان می دانند. این کوه در جنوب مرکزی آلاسکا، در پارک ملی و منطقه حفاظت شده دنالی واقع شده، پس برای دسترسی به آن باید به آلاسکا بروید. می توان گفت که قله دنالی، خودش به تنهایی اصلی ترین جاذبه این پارک ملی است و بیشتر گردشگران این منطقه به خاطر این قله به اینجا می آیند. بهترین حس اینجا زمانی است که شما متوجه می شوید که در جایی قرار گرفته این که تا هکتارها دور از شما، تنها طبیعت بکر و دست نخورده وجود دارد.