فرودگاه بین‌المللی آتاترک فرودگاه آتاترک فرودگاه بین المللی آتاتورک فرودگاه آتاتورک اطلاعات فرودگاه آتاترک اطلاعات فرودگاه آتاتورک

فرودگاه بین‌المللی آتاتورک (به ترکی استانبولی: Atatürk Uluslararası Havalimanı) مهم‌ترین فرودگاه‌های کشور ترکیه به لحاظ تعداد کل مسافران، مقصد سفرها و حرکت هواپیماها محسوب می‌شود. این فرودگاه در منطقه یاشیلکوی در فاصله ۲۴ کیلومتری (۱۵ مایلی) از شهر استانبول و در قسمت اروپایی آن قرار دارد. پروازهای مسافری بیشترین تعداد پروازهای فرودگاه بین‌المللی آتاتورک را تشکل می‌دهند. فرودگاه آتاتورک، مقصد اصلی پروازهای داخلی و خارجی است و یک پایانه مهم برای صنعت گردشگری ترکیه به حساب می‌آید.

فرودگاه بین‌المللی آتاتورک به یاد مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌گذار جمهوری ترکیه نام‌گذاری شده‌است. نیروی هوایی ارتش ترکیه نیز پایگاه نظامی‌ای در فرودگاه بین‌المللی آتاتورک دارد.

فروگاه بین‌المللی آتاتورک، خانه اصلی هواپیمایی ترکیه است.

این فرودگاه توسط شرکت ترکی TAV (Tepe-Akfen-Ventures)‎ اداره می‌شود.

فرودگاه بین‌المللی صابیحا گوکچن دیگر فرودگاه استانبول است که در بخش آسیایی این کلانشهر قرار دارد.

فرودگاه بین المللی آتاترک

فرودگاه بین المللی آتاترک

این فرودگاه در تاریخ ۸ تیر ۱۳۹۵ مورد تهاجم حمله تروریستی قرار گرفت که ۴۱ کشته و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح بجا گذاشت.

امکانات فرودگاه آتاتورک

اینترنت وای فای و برقراری تماس

اینترنت وای فای در سرتاسر محوطه فرودگاه وجود دارد و می توانید تا ۲ ساعت به صورت رایگان از این اینترنت استفاده کنید. برای برقراری تماس و ارسال پیام نیاز به سیم کارت ترکیه دارید. در صورتی که سیم کارت بین المللی دارید می توانید با پرداخت هزینه تماس برقرار کنید.

سالن های استراحت فرودگاه

در صورتی که مجبور هستید مدت زمان زیادی را در فرودگاه بمانید (مثلا وقتی پروازتان تاخیر دارد یا دروقفه بین دو پرواز هستید) می توانید برای استراحت به یکی از سالن های متعدد فرودگاه مراجعه کنید. برخی از این سالن ها بنا به نوع خدمات و امکانات رفاهی ممتازی که عرضه می کنند مستلزم پرداخت هزینه هستند.

سالن استراحت عمومی: این سالن در ترمینال خارجی فرودگاه قرار دارد. در این سالن امکان حمام هایی مجهز به دوش وجود دارد که مسافران می توانند در ساعات انتظار از آن ها استفاده کنند. سالن استراحت به صورت ۲۴ ساعته باز است.

هتل های موجود فرودگاه

از آن جا که استانبول علاوه بر مقصد گردشگری، فرودگاه ارتباطی بین آسیا و اروپاست، بسیاری از مسافران در پرواز به کشورهای اروپایی یا سایر کشورها در این فرودگاه توقف می کنند. به همین دلیل علاوه بر سالن های استراحت که برخی از آن ها امکانات رفاهی مناسبی هم دارند در فرودگاه آتاتورک چندین هتل نیز وجود دارد. اگر دوست ندارید در سالن استراحت بخوابید می توانید یکی از هتل های فرودگاه را برای استراحت انتخاب کنید:

هتل فرودگاه بین المللی (International Airport Hotel) :این هتل در داخل محوطه فرودگاه قرار دارد. اقامت در این هتل با ارائه بلیط پرواز خارجی امکان پذیر است. هزینه اقامت در این هتل فرودگاه برای سه ساعت اقامت ۹۵ تا ۱۱۰ یورو خواهد بود.

فرودگاه آتاترک

هتل فرودگاه واو (Wow Hotel): این هتل در فاصله ۵ دقیقه ای از فرودگاه آتاتورک قرار دارد. اتوبوس رایگان از گیت B ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه به مقصد این هتل وجود دارد که هر یک ساعت و نیم یک بار حرکت می کند. برای اقامت در این هتل نیازی به رزرو نیست.

سایر امکانات رفاهی فرودگاه آتاتورک

دستگاه خودپردازATM : در فرودگاه آتاتورک حدود ۳۰ دستگاه خودپرداز وجود دارد. باجه تبدیل ارز و خدمات ارزی: در سرتاسر فرودگاه آتاتورک ۵ مرکز تبدیل ارز وجود دارد که در تمامی امور مربوط به تبدیل ارز به مسافران خدمات ارائه می کنند.

فروشگاه و مرکز خرید بدون مالیات Duty Free: در این فرودگاه حداقل ۲۰ فروشگاه (هم در ترمینال داخلی و هم در ترمینال خارجی) وجود دارد به صورت ۲۴ ساعته باز هستند و انواع محصولات و سوغاتی را بدون احتساب مالیات به مسافران عرضه می کنند.

غذا و نوشیدنی: در فرودگاه آتاتورک رستوران ها و کافه های متعددی را می توانید پیدا کنید. در قسمت پروازهای خارجی می توانید برای صرف غذا و نوشیدنی به سیمیت سرای و کافه استارباکس در گیت ۲۱۹، رستوران گرین پورت و کافه نرو در مقابل فروشگاه فرودگاه و تورک کوئیزین (Turcuisine ) مراجعه کنید.

اطلاعات فرودگاه: فرودگاه بین المللی آتاتورک در مجموع ۵ مرکز اطلاع رسانی دارد که همگی به صورت ۲۴ ساعته باز هستند.

آرایشگاه: در هر دو ترمینال خارجی و داخلی فرودگاه آتاتورک دو سالن آرایشگاه وجود دارد که در صورت نیاز می توانید از خدمات آن ها استفاده کنید.

فرودگاه آتاتورک

خدمات پزشکی: در مرکز خدمات پزشکی پورت کلینیک (Portclinic) انواع خدمات پزشکی و درمان های اورژانسی به مسافران ارائه می شود. مرکز خدمات پزشکی هم در ترمینال پروازهای داخلی و هم در ترمینال پروازهای خارجی وجود دارد و به صورت ۲۴ ساعته باز هستند.

حمل و نقل به فرودگاه

به دلیل موقعیت مکانی خوبی که این فرودگاه دارد از مسیرهای مختلف و با استفاده از وسایل حمل و نقل مختلف می توان به مرکز شهر استانبول رفت.

اتوبوس: اتوبوس های فرودگاه Havataş مسافران را از فرودگاه آتاتورک به میدان تقسیم و ترمینال ینیکاپی (Yenikapi) که مخصوص سوار شدن به کشتی یا فری است می برند. اتوبوس های فرودگاه به میدان تقسیم از ساعت ۴ صبح تا ۱ بامداد فعال هستند و هر ۳۰ دقیقه یک بار حرکت می کنند.

مترو: مترو استانبول گستردگی زیادی دارد و تقریبا تمام نقاط شهر را تحت پوشش قرار داده است. اگر وسیله و بار چندانی ندارید می توانید برای جمل و نقل از مترو استفاده کنید. خط قرمز مترو (M1) از ایستگاه ینیکاپی به مقصد ایستگاه هاوالامیون (Havalimani) در نزدیکی فرودگاه آتاتورک حرکت می کند.  با کمی پیاده روی می توانید به این ایستگاه برسید و از طریق مترو به نقاط مختلف شهر بروید. در ایستگاه زیتون بورنو (Zeytinburnu) می توانید در صورت نیاز خط عوض کنید و به مقصدی که می خواهید بروید.

تاکسی: تاکسی های فرودگاه به صورت ۲۴ ساعته در هر دو ترمینال فرودگاه وجود دارد و کرایه آن ها با استفاده از تاکسی متر محاسبه می شود. هزینه تاکسی در استانبول کمی گران است، اما اگر خانوادگی سفر می کنید و وسایل و چمدان های زیادی دارید گزینه مناسب و راحتی برای حمل و نقل و رسیدن به هتل و مرکز شهر است.

فرودگاه بین‌المللی آتاترک فرودگاه آتاترک فرودگاه بین المللی آتاتورک فرودگاه آتاتورک اطلاعات فرودگاه آتاترک اطلاعات فرودگاه آتاتورک