فرودگاه دن موئنگ | فرودگاه بین المللی دن موئنگ | فرودگاه بانکوک | فرودگاه های بانکوک


فرودگاه بین‌المللی دن موئنگ (به انگلیسی: Don Mueang International Airport) یک فرودگاه همگانی و نظامی مسافربری با کد یاتا DMK است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۳۷۰۰ متر است. این فرودگاه در شهر بانکوک کشور تایلند قرار دارد و در ارتفاع ۳ متری از سطح دریا واقع شده‌است.
فرودگاه بین المللی دون موانگ که زمانی بزرگترین فرودگاه تایلند و هجدهمین فرودگاه پر رفت و آمد روی زمین بود اینک جای خود را به فرودگاه جدید سووارنابومی که برترین فرودگاه مسافرتی این کشور است داده است. اگرچه در برنامه های کنونی، فرودگاه دون موانگ همچنان به عنوان یک مرکز پروازهای حمل بار، پروازهای چارتر و باند پروازهای نظامی عمل می کند اما پروازهای تجاری داخلی در خطوط هوایی تایلند ( تای ایرویز)، ناک ایر و هواپیمایی one-two-go به فرودگاه سووارنابومی انتقال داده شده اند زیرا این فرودگاه در حال توسعه است و می تواند حجم بیشتری از مسافرین را اداره کند.

گزینه های حمل و نقل در فرودگاه بین المللی دون موانگ

1. اتوبوس

اتوبوس های خط اتوبوسرانی

مسیر 2 فرودگاه، ایستگاه راه آهن بانکوک ( هوا لامپونگ)، مسیر 59 فرودگاه – معبد زمردین بودا ( سا نام – لوانگ ) مسیر 95 فردگاه – جاده داخلی رام – جاده رام کامهائنگ

اتوبوس های تهویه دار

مسیر 4 فرودگاه – جاده سیلوم

مسیر 29 فرودگاه – بنای ویکتوری – ایستگاه راه آهن بانکوک ( هوا لامگونگ)

مسیر 10 فرودگاه – بنای ویکتوری – پایانه اتوبوس رانی منطقه جنوب

مسیر 13 فرودگاه – جاده سوخومویت – پایانه اتوبوس رانی منطقه شرق

مسیر 555 فرودگاه بین المللی دون موانگ – فرودگاه سووارنابومی

2. تاکسی

جا برای پارک کردن تاکسی ها در محوطه داخل فرودگاه فراهم است. وقتی مسافرین با مراجعه به شعبه خدمات تاکسیرانی در جلوی پایانه مسافربری درخواست تاکسی می کنند تاکسی از محل پارک بیرون آمده و برای سوار کردن مسافر به سوی پایانه حرکت می کند. مسافر نیز باید بابت این سرویس 50 بات علاوه بر کرایه تاکسی پرداخت کند.

3. قطار

ایستگاه راه آهن دون موانگ در فاصله حدود 500 متری BIA واقع شده است و سرویس دسترسی به شهر، به ایستگاه راه اهن هوا لامپونگ که از آنجا می توان به همه نقاط این کشور رفت، را فراهم می سازد. قطارهای راه آهن دون موانگ از ساعت 6:00 صبح تا 20:00 در تردد هستند. کرایه قطار دیزلی معمولی تا بانکوک هر نفر 2 بات تایلندی است.

خدمات و تسهیلات فرودگاه بین المللی دون موانگ

1. سرویس اطلاعات

مسافرین و کسانی که از خدمات فرودگاه استفاده می کنند می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به دفاتر اطلاعات فرودگاه در سالن عزیمت و در سالن ورود پایانه مسافربری داخلی مراجعه کنند.

2. خدمات بانکی

دو بانک تجاری در این فرودگاه وجود دارد:

شرکت دولتی بانک بانکوک با مسئولیت محدود که در طبقه دوم پایانه 2 قرار دارد. تلفن: 025353657

شرکت دولتی بانک کرانگ تایی با مسئولیت محدود، که در طبقه دوم پایانه 1 قرار دارد. تلفن: 025352468

این بانک ها در سالن های عزیمت و ورود پایانه مسافربری بین المللی 1 و 2 و پایانه داخلی دارای شعبه هایی برای مبادله ارز و همچنین دستگاههای خودپرداز ( ATM ) هستند.

3. تبادل ارز

در سالن های عزیمت ( مثلاً نزدیک باجه شارژ سرویس مسافرین ) و سالن های ورود پایانه های مسافربری بین المللی و داخلی تعداد زیادی صرافی و ماشین خودپرداز وجود دارد. ارزهای مهم خارجی را می توان در بانک ها و دستگاههای خودپرداز تبادل ارز با پول تایلندی مبادله کرد. کارت های اعتباری بین المللی عمده نیز به طور گسترده در پایانه فرودگاه پذیرفته می شوند.

4. مخابرات

مسافرین می توانند با پرداخت 1 بات برای سه دقیقه تماس نخست، از تلفن عمومی برای برقراری تماس های داخلی استفاده نمایند. هزینه تماس های راه دور به فاصله مقصد بستگی دارد. هزینه تماس با تلفن همراه از 3 بات شروع می شود و حداکثر به 12 بات می رسد البته این هزینه نیز به فاصله مقصد بستگی دارد. مسافرین می توانند در فروشگاههای کالاهای سوغاتی در پایانه فرودگاه، کارت تلفن خریداری نمایند.

5. تماس تلفنی با خارج از کشور

سرویس تماس های تلفنی خارجی در اداره پست فرودگاه در پایانه داخلی در طبقه دوم و یا در باجه های تلفن فراهم است.

6. رستوران ها

رستوران غذاهای تایلندی سیلوم ویلیج در طبقه دوم

رستوران غذاهای چینی می فارن در طبقه دوم

7. بارهای صرف میان وعده و نوشیدنی

کافی کرو در طبقه اول

تایی هرب در طبقه دوم

8. غذاهای حاضری ( فست فود)

برگر کینگ در طبقه دوم

9. عکاسی

یک عکاسی عکس فوری برای مسافرینی که قصد درخواست ویزای ورود دارند مهیاست و این عکاسی در دفتر ویزا به محض ورود در نزدیکی باجه های مهاجرت در پایانه های مسافربری بین المللی 1 و 2 قرار دارد. هزینه عکس هایی که در این عکاسی گرفته می شوند 120 بات تایلندی است.

10. لابراتوار کوچک عکاسی ( مینی لب)

مینی لب در سالن عزیمت پایانه مسافربری بین المللی 1 نزدیک ردیف 1 وارسی قرار دارد. این لابراتوار کوچک عکاسی دارای سرویس عکس فوری و ظاهر کردن عکس است. ساعات کار این سرویس همه روزه از 9:00 تا 21:00 است.

11. دستگاه چاپ برچسب های کارت تبریک

در سالن عزیمت پایانه مسافربری بین المللی 1 و 2 و پایانه داخلی دستگاههای چاپ عکس های برچسبی، برای خوشامد گویی و آرزوی خوش برای مسافرینی که قصد عزیمت دارند قرار داده شده اند.

12. استودیو

استودیوی Quick&Go Shop با چاپ عکس رایانه ای، امکان گذاشتن تصویر خود در مجموعه حیرت انگیزی از تصاویر جالب ( مثلاً تصاویری از فرهنگ تایلند ) را برایتان میسر می سازد. این استودیو در لژ عزیمت پایانه مسافربری بین المللی 2 قرار دارد.

13. ضبط تصاویر ویدئویی

سرویس ضبط تصاویر ویدئویی هزینه عکس و تصاویر ویدئویی را به شرح زیر تعیین نموده است:

تهیه عکس های تبلیغاتی

سه ساعت اول3000 بات تایلندی + 7درصد مالیات بر ارزش افزوده

هر ساعت پس از سه ساعت نخست1500 بات + 7درصد مالیات بر ارزش افزوده

ضبط تصاویر ویدئویی

چهار ساعت نخست ( حداقل) 10000 بات تایلندی + 7درصد مالیات بر ارزش افزوده

هر ساعت پس از سه ساعت نخست3000 بات + 7درصد مالیات بر ارزش افزوده

14. امکانات درمان

کلینیک فرودگاه در طبقه هم کف پایانه مسافربری بین المللی 1 نزدیک سالن ورود قرار دارد. پرسنل واجد شرایط در این کلینیک آماده کمک به مسافرین در طول 24 ساعت شبانه روز هستند.

تلفن: 025351755 ، 025351113

کلینیک AOT که در طبقه دوم پایانه داخلی قرار دارد کمک های اولیه را نیز فراهم می سازد .

تلفن: 025353337

15. خدمات جهانگردی

دفتر خدمات جهانگردی Counter Tour Service در مرکز خدمات جهانگردی در سالن ورود قرار دارد.

16. دفتر اشیاء گم شده

لطفاً برای یافتن اشیاء مهمی که در داخل فرودگاه گم کرده اید به باجه اطلاعات فرودگاه مراجعه نمایید.

تلفن:025351305 ، 025351253

هر چمدان یا شیئی که بدون صاحب در پایانه فرودگاه رها شده باشند برای انجام بازرسی های امنیتی برداشته می شوند، لطفاً هنگامی که برای یافتن چمدان یا وسایل گم شده خود مراجعه می کنید مدارک شناسایی خود را به مسئولین فرودگاه نشان دهید.

17. خدمات چمدان ها و بار مسافرین

این سرویس در پایانه 1 مهیا است.

18. پارکینگ اتومبیل

پایانه پارک اتومبیل با گنجایش بیش از 500 اتومبیل، در جلوی پایانه داخلی قرار دارد.

فرودگاه دن موئنگ | فرودگاه بین المللی دن موئنگ | فرودگاه بانکوک | فرودگاه های بانکوک