فرودگاه چانگی سنگاپور:

فرودگاه چانگی سنگاپور ( Singapore Changi Airport) یک فرودگاه همگانی و نظامی مسافربری با کد یاتا SIN است که باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۴۰۰۰ متر است. این فرودگاه در کشور سنگاپور قرار دارد و در ارتفاع ۷ متری از سطح دریا واقع شده‌است. این فرودگاه در رده‌بندی جهانی فرودگاه‌های جهان در رتبه اول قرار گرفته‌است.

فرودگاه چانگی سنگاپور (Singapore Changi Airport)، فرودگاه اصلی سنگاپور و یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌ها در آسیای جنوب شرقی به حساب می‎آید. همچنین چانگی یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌ها در جهان از لحاظ ترافیک باری و مسافران بین‌المللی به شمار می‌رود و در سال ۲۰۱۳، از طرف اسکای ترکس (Skytrax) به عنوان بهترین فرودگاه دنیا انتخاب شد. هم اکنون که ۵ سال از آن زمان می‌گذرد، این فرودگاه توانسته همچنان جایگاه خودش را در اسکای ترکس حفظ کند. بیشترین پروازهای این فرودگاه به مقصد جاکارتا، کوالالامپور و بانکوک بوده است. این فرودگاه در منطقه‌ی چانگی قرار گرفته است.

ترمینال های فرودگاه چانگی:

۴ ترمینال مسافربری اصلی در فرودگاه چانگی وجود دارد که به شکل یو (U) برعکس سازمان‌دهی شده‌اند.  معماری زیبا، عملکرد خوب و تسهیلات پیشرفته و لوکس از جمله دلایلی هستند که باعث رضایت مسافران از این فرودگاه می‌شوند. می‎توانید از باغ کاکتوس، استخر، جکوزی و باغ نیلوفر آبی در ترمینال ۱ و «باغ پروانه» و سرسره‌ی بلند در ترمینال ۳ آن بازدید کنید. مجموعه‌ی گل‌های ارکیده و آفتاب‌گردان، سینمای رایگان و ایکس باکس و وای فای رایگان مجموعه‌ی تفریحی آن نیز در ترمینال 2 قرار دارند. بخش «جوئل» (Jewel) که به معنی «جواهر» می‌باشد، بیرون ترمینال ۱ قرار دارد؛ یعنی جایی که قبلاً از آن به عنوان پارکینگ استفاده می‌شد. ساخت این قسمت را از سال ۲۰۱۴ شروع کردند و قرار است تا سال ۲۰۱۹ به پایان برسد. این بخش ۱۰ طبقه دارد که نصف آن زیر زمین است و ۳۰۰ فروشگاه و رستوران و بیش از ۱۳۰ اتاق استراحت را دربرمی‌گیرد.

این مجموعه به نام «jewel» در سه طبقه مجزا و زیبا به نام‌های پارک کانوپی (Canopy Park)، دره جنگلی و گرداب بارانی ساخته شده است و آبشار نیز در مرکز آن قرار دارد.

پارک کانوپی (Canopy Park) مساحتی بیش از ۱۴ هزار متر مربع دارد، شامل باغ‌ها و پارک‌های زیبایی است و دو راهروی معلق برای پیاده‌روی دارد که در ارتفاع ۲۵ متری سطح زمین ساخته شده‌اند. این راهروهای معلق، دو هزارتوی زیبا دارند که مسافران می‌توانند برای گذراندن وقت خود به‌خصوص در بین پروازهایی که مدت زمان طولانی ترانزیت دارند، حسابی سرگرم شوند.

ظاهراً آبشار این ساختمان، بلندترین آبشار سرپوشیده در جهان به حساب می‌آید. همچنین کانوپی پارک آن به قسمت‌های گوناگونی از جمله باغ گیاه‌شناسی، پیچ راه پرچین‌ها، تور معلق و بخش قدم زدن میان درخت‌ها تقسیم می‌شود که به شکل حیوانات آراسته شده‌اند. در «پل کانوپی» و بعضی بخش‌های دیگر پارک، مه و بخار به بیرون فرستاده می‌شود تا کودکان تصور کنند در حال بازی میان ابرها هستند.

سرسره فرودگاه چانگی سنگاپور:

سرسره‌ای که به بهترین نحو شما را به گیت می‌رساند چانگی سرسره‌ای بزرگ‌تر در ترمینال ۳ دارد که بلندترین سرسره‌ی جهان در فرودگاه نامیده می‌شود. این سرسره ۱۲ متر ارتفاع دارد و ۴ طبقه را پوشش می‌دهد که از طبقه‌ی ۱ تا منفی ۳ را شامل می‌شود. اما مشخص نیست که سرسره‌ی ترمینال ۴ چقدر ارتفاع دارد. برای دسترسی به هر یک از این سرسره‌ها، مسافران باید ۱۰ دلار در هر رستوران یا فروشگاه در فرودگاه چانگی پرداخت کنند که در واقع کار آسانی به نظر می‌رسد. فقط کافی است برای خودتان ناهار یا بالشت مسافرتی بخرید بعد کارتان دیگر تمام می‌شود و می‌توانید از سرسره استفاده کنید.