شرایط کامل برای خلبان شدن:

بدون شک خودتان هم می دانید و یا شنیده اید که یک خلبان باید به لحاظ سلامت جسمی در شرایط کاملا بی نقصی قرار داشته باشد؛ اینکه می گوییم بی نقص یعنی واقعا بی نقص! شاید از هر 10 نفر تنها 1 نفر دارای شرایط جسمی و روحی کاملا سالم باشد.

پس اگر کور رنگی یا مشکلات بینایی جدی دارید، مشکلات قلبی خصوصا در اتباط با دریچه های قلب‌تان دارید و یا به لحاظ عصبی و روحی دچار مشکلات غیر قابل درمانی هستید، همین حالا از خلبانی چشم پوشی کنید! به هر حال خلبان بالاترین جایگاه در سیستم هدایت و نظارت بر هواپیما را دارد و جان صدها انسان در دست اوست؛ لذا چنین سخت گیری هایی برای چنین شغل خطیری کاملا قابل درک است.

این نکته را هم همواره بخاطر داشته باشید که دنیای هوانوردی فقط خلبانی نیست…

اما بد نیست به چند مورد از آزمایشات مختص متقاضیان خلبانی نیز اشاره کنیم:

 • تست بینایی شامل میدان و عمق دید و تست کور رنگی
 • آزمایشات کامل ادرار و خون (حتی HIV) به همراه سنجش فشار خون
 • ادیومتری (نوار گوش)
 • نوار مغز و قلب
 • عکس از قفسه سینه و نوار ریه
 • عکس برداری و معاینه وضعیت سلامت دندان و فک
 • معاینه کلی بدن جهت احراز سلامت جسمانی (حداقل قد 165 سانتی متر)

در صورتی که این شانس را داشته باشید تا از همه معاینات و سنجش های پزشکی ذکر شده سربلند بیرون بیایید، به شما کارت AMCداده می شود که به معنای سلامت کامل شما بوده و با ارائه این کارت مجوز شرکت در دوره های خلبانی را خواهید داشت. مطمئن باشید که اخذ چنین کارتی به هیچ عنوان ساده نیست!

یک توصیه مهم: معمولا در میان عامه مردم حرف هایی زده می شود که ممکن است عده ای را بی جهت از اقدام جهت گام برداشتن در راه خلبانی نا امید کند! احتمالا شما هم از عده ای شنیده اید که اگر عینکی هستی قید خلبانی را بزن! یا مثلا شنیده باشید که اگر حتی 1 دندان پر کرده هم داشته باشی تو را در همان ابتدای کار مردود می کنند!

به هیچ عنوان به این خطابه ها گوش نکنید! دندان پر کرده لزوما منجر به مردود شدن نمی شود و چشمان عینکی نیز با جراحی قابل درمان هستند. بعلاوه حتی خود شماره عینک و یا آستیکمات بودن چشم نیز خللی در این زمینه وارد نمی کند.

در اهمیت شغل خلبانی همین بس که از هر خلبان تا سن 40 سالگی سالیانه یکبار و از سن 40 سالگی تا 60 سالگی (سن بازنشستگی خلبان ها) هر شش ماه یکبار معاینات پزشکی بعمل می آید!

چگونه خلبان شویم؟

سن؟ مدرک تحصیلی؟ زبان انگلیسی؟ جنسیت؟

حدس می زنیم که جواب این سوالات را خود شما هم کم و بیش بدانید…

معمولا حداکثر سن برای استخدام در شرکت های هواپیمایی 26 سال است که البته شرایط برای آقایان شاید کمی سخت تر هم باشد چراکه باید از کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم نیز برخوردار باشند. البته گاهی اوقات ممکن است شرایط متفاوت هم باشد؛ بطور مثال در آگهی استخدامی کمک خلبان در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) که در اسفند ماه سال 96 منتشر شده بود، حداکثر سن 30 سال ذکر شده گردیده بود که خب طبعا خبر خوبی برای متقاضیان فعالیت در این حوزه از دنیای هوانوردی است.

خبر خوب این است که حداقل مدرک تحصیلی برای خلبان شدن دیپلم است اما خبر بد این است که اخذ مدارک مختص دوره های خلبانی که در ادامه ذکر خواهند شد، کمی زمان‌بر و البته سخت‌تر از اخذ مدرک دیپلم است! به هر حال از قدیم گفته اند هر که طاووس خواهد، جور هندوستان کشد…

زبان انگلیسی برای خلبانی هم که کاملا مشخص است! حتما باید تسلط خیلی خوب و عالی داشته باشید.

و اما مسئله جنسیت… در ایرلاین های خارجی مشکلی بابت موضوع جنسیت خلبان وجود ندارد. در کشور ما نیز بطور قانونی هیچ منعی بابت خلبان شدن خانم ها وجود ندارد و در آموزشگاه ها و مراکز تدریس دوره هوانوردی نیز خانم ها همواره حضور فعالی در کنار آقایان داشته اند. تنها شبهه موجود در ذهن شما شاید عدم جا افتادن کاملا شفاف موضوع خلبان شدن خانم ها یا سلیقه ای بودن استخدام ایرلاین ها در این خصوص باشد که باید این نوید را به شما بدهیم که چنین موضوعی کاملا صحت ندارد! در همان آگهی استخدام هواپیمایی ایران ایر برای شغل کمک خلبانی خانم ها نیز امکان ثبت نام برای شرکت در آزمون را داشتند و مطمئنا در آگهی های استخدامی آینده ایرلاین های ایرانی بعید است خانم ها با چنین محدودیتی مواجه شوند.

این موضوع را هم حتما می دانید که در یکی از ایرلاین های داخلی کشورمان یک خلبان زن فعالیت دارد که احتمالا صحبت های وی را نیز در ویژه برنامه های تلویزیونی شنیده اید؛ مطمئنا خانم های زیادی نیز در حال تحصیل در شغل خلبانی هستند که بعید نیست عده بیشتری از آنها را تا سالیان نه چندان دور در ایرلاین های کشورمان ببینیم؛ پس از این بابت نیز خانم ها نا امید نباشند…

چگونه خلبان شویم؟

چطور آموزش ببینیم؟

خب… می رسیم به بخش اصلی یعنی آموزش کلاس های خلبانی. در کشور ما سه راه برای طی کردن کلاس های خلبانی وجود دارد:

راه اول شرکت در کنکور در کنکور سراسری، انتخاب کد رشته خلبانی و کسب نمره علمی لازمه جهت معرفی برای معاینات پزشکی، گزینش و در انتها تحصیل در دانشکده مربوطه است. ظاهرا در حال حاضر تنها دانشگاهی که در کشور در رشته خلبانی دانشجو می پذیرد، دانشکده شرکت هواپیمایی کشور متعلق به وزارت راه و ترابری است. باید به این نکته اشاره کنیم که اگر شما از این راه قصد دارید تحصیل خود را در رشته خلبانی شروع کنید، لازم است تا علاوه بر برخوداری از مدرک دیپلم متوسطه (استثناء فقط رشته ریاضی)، دارای مدرک پیش دانشگاهی نیز باشید.

تحصیل در این دانشکده دو ویژگی بسیار شاخص دارد:

 1. پس از گذراندن دوره تحصیلی 4 ساله و در صورت کسب نمرات رضایت بخش شرکت هواپیمایی کشور شما را به استخدام خودش در آورده و در ابتدا بعنوان کمک خلبان در یکی از ایرلاین های ایرانی مشغول به کارتان خواهد کرد. و البته از آنجایی که دانشکده هواپیمایی کشور اصولا یک مرکز آموزشی دولتی است، هزینه های تحصیل در آن به مراتب کمتر از هزینه های تحصیل در آموزشگاه های آزاد خلبانی است. لذا اگر قصد قبولی در این دانشکده را دارید، باید سخت تلاش کنید…
 2. و اما راه دوم که تنها مختص آقایان است و البته شاید مورد توجه عده زیادی از آقایان نیز قرار داشته باشد، استخدام در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و تحصیل در دانشگاه نیروی هوایی (دانشگاه شهید ستاری) است.

یکی از جذابیت های تحصیل در رشته خلبانی آن هم به این نوع، تجربه هدایت جنگنده های نیروی هوایی است؛ بدین معنا که شما ابتدا خلبان هواپیماهای نظامی خواهید شد و در صورت تمایل می توانید پس از مدتی جهت خروج از ارتش برای طی کردن آموزش های اضافی لازمه برای هواپیماهای مسافربری و در نهایت رسیدن به رویای کودکی‌تان اقدام کنید. از جمله مزیت های این روش عدم نیاز به پرداخت هزینه تحصیل است اما شاید نظامی شدن که قواعد خاص خودش را دارد، مورد رضایت هر کسی نباشد و شاید عده ای نیز از خطرات احتمالی غیر قابل اجتناب پرواز با هواپیماهای جنگنده هراس داشته باشند!

و البته راه سوم که عمومی ترین و رایج ترین راه تحصیل در رشته خلبانی در ایران و جهان است، چیزی نیست جز تحصیل در آموزشگاه های آزاد خلبانی… شما می توانید با تحصیل در این دانشگاه انواع مدارک معتبر خلبانی را دریافت کرده و به رویای خود برسید! البته باید به دو نکته مهم در خصوص این نوع تحصیل نیز اشاره کنیم:

اول اینکه وضعیت استخدام خلبان در میان ایرلاین های داخلی کشورمان چندان جالب توجه نیست و کم نیستند افرادی که دارای مدارک معتبر خلبانی و ساعت های آموزشی پروازی بالا هستند اما هنوز نتوانسته اند در هیچ یک از ایرلاین های کشورمان مشغول بکار شوند.

و دوم اینکه هزینه تحصیل در آموزشگاه های آزاد بسیار بسیار بالاست و پرداخت چنین هزینه هایی از عهده هر کسی بر نمی آید؛ تقریبا می توان گفت که تا سال 96 حداقل مبلغی که برای اخذ مدرک خلبانی هواپیماهای مسافربری متقاضیان باید پرداخت می کردند، بیش از 100 میلیون تومان بود!

چگونه خلبان شویم؟ ارتش

گواهینامه های لازم برای یک خلبان

بطور کلی شما برای خلبان شدن نیاز به دو تا سه گواهینامه دارید:

 1. گواهینامه PPL: نخستین گواهینامه ای که در دوره تحصیل خلبانی خود باید اخذ کنید گواهینامه PPLمخفف عبارت Private Pilot’s Licenceاست. شما در صورت اخذ این مدرک مجوز پرواز با هواپیماهای شخصی را خواهید داشت. برای اخذ این نوع مدرک لازم است تا حداقل 50 ساعت تجربه پرواز را پشت سر بگذارنید؛ گفتنی است که عده قابل توجهی از علاقه مندان به خلبانی تنها جهت پرواز با هواپیماهای شخصی برای تفریح و طی کردن مسافت های کوتاه به اخذ این گواهینامه بسنده می کنند.
 2. گواهینامه CPL: اخذ گواهینامهCPLیا خلبانی بازرگانی برای هدایت هواپیماهای مسافربری و باربری از ایرباس و بوئینگ گرفته تا بمباردیه، ATRو… لازم و ضروری است. CPLمخفف عبارت Commerical Pilot’s Licence است و برای اخذ این گواهینامه نیاز به طی کردن 100 ساعت پرواز هستید.
 3. گواهینامه IR: گواهینامه IRیا Instrument Ratingدوره نحوه عملکرد ابزارآلات دقیق پروازی است که برای کار در هر ایرلاینی نیازمند این گواهینامه خواهید بود؛ میزان ساعت پروازی لازم برای اخذ این مدرک نیز 50 ساعت است.

برای خلبان شدن چه چیزهای دیگری باید بدانیم؟

 • اگر فردی وابسته به خانواده هستید و نمی توانید دوری از همسر، فرزندان و خانواده خود را به هیچ عنوان تحمل کنید، مطمئنا نمی توانید در کسوت خلبانی زندگی آرامی داشته باشید! ساعت کار کادر پروازی از خلبانان گرفته تا مهماندارن، کادر مراقبت پرواز و… هیچ‌گاه بطور دقیق مشخص نیست و گاهی ممکن است ساعت های بسیار زیادی را از خانواده خود دور باشید.
 • برای اینکه مجوز خلبانی خود را تمدید کنید، هر 8 ماه باید به شبیه ساز پرواز بروید که البته برای هدایت هواپیماهایی نظیر بوئینگ 777 این مقدار به 6 ماه تقلیل پیدا می کند.
 • هر خلبان برای پرواز با یک هواپیمای خاص باید دوره های تایپ تخصصی آن هواپیما را که بین 8 تا 12 ماه متغیر است، طی کند.
 • حقوق خلبانان در ایرلاین های ایرانی ماهانه بین 4 تا 20 میلیون تومان بسته به نوع هواپیما، سابقه کاری، مسافت پروازی، مقاصد داخلی یا خارجی و… متغیر است.

مطالب مرتبط

10 کشف عجیب بدون توضیح در جهان
کوچ سرفینگ
11 چیزی که در سفر کردن یاد میگیرید
بهترین دانشگاه های ترکیه
نحوه تمدید کردن پاسپورت
خدمات CIP چیست ؟
طول عمر هواپیما
سیگار کشیدن در هواپیما
اینترنت وایرلس در هواپما
تیراندازی در تهران
محدودیت زنان باردار در سفرهای خارجی
ُسفر با ویلچر
شهر شیطان
نقشه خیابانی آنتالیا
10 حقیقت عجیب درباره صربستان
عمان - پرچم روی میز
تفریحات-بدروم-و-لذت-بردن-از-جاهای-دیدنی-آن-18
جاهای-دیدنی-کوش-آداسی 01
هتل های لوکس مارماریس
منطقه کمر آنتالیا
معابد تایلند
حمله به دو نفنتکش در دریای عمان
فرودگاه عدنان مندرس
شهر اسپارتا
اعرام توریست به فضا توسط روسیه
قوانین عجیب تایلندقوانین عجیب تایلند
شهر سوخته
بزرگترین میوه دنیا جک فروت
بزرگترین و قدرتمند ترین تانک جهان
عکس هایی از جالب ترین رکورد های گینس
قوی ترین اسلحه تک تیر انداز hs 50
خواص عسل و عسل در اسلام - در مورد عسل
جان نش زیاضی دان نابغه
خلاصه
تاریخ
آیتم مورد بررسی قرار داده شده
قوانین خلبان شدن | شرایط کامل برای خلبان شدن | نکات مهم برای خلبان شدن
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star