جزیره کرت در یونان میزبان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های اروپا بوده است. قصر «کنوسوس» یکی از نمادهای بازمانده این تمدن است. این قصر کهن در ۵کیلومتری شهر هراکلیون واقع شده که در سال‌های ۹۰۰ تا ۳۵۰۰ قبل از میلاد یکی از مهمترین تمدن‌ها را در خود داشته است.

این کاخ بر روی شیب تپه‌ای به نام Kephala ساخته شده که دسترسی آسانی به دریا داشته است، با توجه به اسناد به جا مانده از این کاخ باستان‌شناسان اظهار می‌کنند که «کنوسوس» محل زندگی پادشاهان و به همین واسطه مرکز اصلی تجارت و اقتصاد بوده است.

این قصر ساختمانی چند طبقه در مساحتی نزدیک به ۲۰ هزار متر مربع بنا شده که با توجه به شیوه حلقه‌ زدن بناها گرد حیاط می‌توان متوجه شد که این کاخ بدون هیچ‌ نقشه‌ای ساخته شده است. مواد استفاده شده در ساخت این کاخ، دیوارهایی با بهترین رنگ‌ها، اشیاء داخل اتاق‌ها و مواردی دیگر نشان از سطح بالای پیشرفت این تمدن در آن دوران است.

فضای این کاخ یک حیاط، دالان شمالی- جنوبی که مخصوص اتاق‌های اداری و تشریفات است، دالان شرقی- غربی که مخصوص شاه و ملکه است و محوطه تئاتر به همراه پله‌ها در دو طرف کاخ را شامل می‌شود و برخی معتقدند محوطه تئاتر این کاخ از نخستین نسل‌های تئاتر یونان بوده است.

از ویژگی‌های این کاخ که نشان از پیشرفت تمدن در خود دارد می‌توان به شبکه فاضلاب این مجموعه اشاره کرد که با لوله‌های سفالی ساخته شده‌اند؛ البته استفاده از سنگ‌های قطور و نتراشیده در ساخت دیوارهای کاخ از دیگر ویژگی‌های این تمدن در «کنوسوس» است؛ چرا که تکنولوژی و ابزار آن دوران احتمالا بسیار محدود بوده است.

متخصصان باستان‌شناسی قدمت اولین مجموعه قصرهای ساخته شده در این مکان را به چیزی حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح نسبت می‌دهند، با این حال بخش‌هایی از قصر که بر روی قسمت‌های قدیمی ساخته شده‌اند به دوره‌های جدیدتر تعلق دارند؛ ساختمان‌های جدید قصر بزرگتر ساخته‌ شده‌اند و از لحاظ معماری و نوآوری پیشرفت چشمگیری داشته‌اند.

در خصوص ویرانی این کاخ گفته می‌شود که فوران آتش‌فشان نزدیک به مجموعه باعث آن بوده‌ است، البته در مورد نحوه خرابی و از بین رفتن این کاخ فرضیه‌های متفاوتی مانند زمین‌لرزه و شورش علیه حاکمان آن دوران وجود دارد، با این وجود قصر«کنوسوس» در زمان شکوه خود بزرگترین کاخ در جزیره کرت بود.

افسانه‌های فراوانی در مورد ساخت بنای این کاخ وجود دارد که هرکدام به نحوی جذابیت‌های خاص خود را دارند؛ برای مثال گفته می‌شود که طراحی این کاخ توسط ددالوس و با هوشمندی فراوانی انجام شده است، به این شکل که امکان نداشت فردی پس از ورود به کاخ بتواند بدون راهنمایی یک راهنما از مجموعه خارج شود. در افسانه‌ای دیگر آمده است که قصر «کنوسوس» به صورت یک هزارتو ساخته شده تا بتواند «مینوتور» را در خود حفظ کند.

دلیل انفجار بیروت
سامانه خود ارزیابی کرونا
جلوگیری از کرونا در سفر
ویروس کرونا و نوروز 99
ویروس کرونا
جزیره عشق
10 کشف عجیب بدون توضیح در جهان
کوچ سرفینگ
11 چیزی که در سفر کردن یاد میگیرید
بهترین دانشگاه های ترکیه
نحوه تمدید کردن پاسپورت
خدمات CIP چیست ؟
طول عمر هواپیما
سیگار کشیدن در هواپیما
اینترنت وایرلس در هواپما
تیراندازی در تهران
محدودیت زنان باردار در سفرهای خارجی
ُسفر با ویلچر
گروه سایپا
غذاهای معروف آنتالیا
ازدواج در تایلند و ویزای کاری
شهر شیطان
نقشه خیابانی آنتالیا
10 حقیقت عجیب درباره صربستان
عمان - پرچم روی میز
تفریحات-بدروم-و-لذت-بردن-از-جاهای-دیدنی-آن-18
جاهای-دیدنی-کوش-آداسی 01
هتل های لوکس مارماریس
منطقه کمر آنتالیا
معابد تایلند
حمله به دو نفنتکش در دریای عمان
فرودگاه عدنان مندرس
شهر اسپارتا
اعرام توریست به فضا توسط روسیه
کاخ کرملین روسیه
قوانین عجیب تایلندقوانین عجیب تایلند
شهر زیر زمینی در ترکیه
شهر سوخته
عجیب ترین هتل های جهان عجیب ترین معماری
بزرگترین میوه دنیا جک فروت
بزرگترین و قدرتمند ترین تانک جهان
عکس هایی از جالب ترین رکورد های گینس
قوی ترین اسلحه تک تیر انداز hs 50
خواص عسل و عسل در اسلام - در مورد عسل
جنگنده ایرانی,یکی از 10 جنگنده برتر دنیا
جان نش زیاضی دان نابغه
گرانترین و قویترین هواپیمای جنگی