پل گلدن گیت ( Golden Gate Bridg)کجاست؟

پل گلدن گیت ( Golden Gate Bridge)، یک پل معلق در سانفرانسیسکو است که این شهر را به شمال ایالت کالیفرنیا وصل می‌کند. این پل بر روی تنگه گلدن گیت زده شده‌است. این پل با هزینه ۳۵ میلیون دلار ظرف مدت ۴ سال در سانفرانسیسکو ساخته شده‌است. پل گلدن گیت در ۲۷ مه ۱۹۳۷ گشایش یافت و در فاصله بین سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۶۴ با طول ۴٬۲۰۰ پا (۱٬۳۰۰ متر) طولانی‌ترین پل معلق دنیا به حساب می‌آمد.

محدودیت سرعت حرکت روی پل گلدن گیت در اول اکتبر سال ۱۹۸۳ از ۹۰ کیلومتر در ساعت به ۷۰ کیلومتر در ساعت کاهش یافت. رنگ این پل نارنجی متمایل به قرمز، معروف به نارنجی بین‌المللی است. این رنگ برای هماهنگی این پل با محیط اطراف خود و جلوه بیشتر آن در مه و غبار (که از شرایط آب و هوایی ویژه آن منطقه است) انتخاب شده‌است.گلدن گیت بزرگ‌ترین کابل‌های پل را که تاکنون ساخته شده، به کار گرفته است. این کابل‌ها به قدری زیاد است که آن‌ها را می‌توان ۳ بار دور خط استوا کشید.

قبل از این که پل گلدن گیت ساخته شود، قایق تنها وسیله‌ای بود که می‌شد به وسیله‌ی آن بین سانفرانسیسکو و مکانی که در حال حاضر به مارین کانتی شناخته می‌شود تردد کرد.

یکی از مزیت های این پل،امکان استفاده افراد دارای صندلی چرخدار و دوچرخه سوران در مسیر پیاده روی کنار پل است.البته نکته ی جالب این است که اسکیت سواران اجازه استفاده از این پل را ندارند.در هر دو سمت شمالی و جنوبی پل،پارکینگ مناسب تعبیه شده است.

ساخت پل گلدن گیت:

ایده ساخت پل گلدن گیت برای اولین بار در سال ۱۹۱۶ توسط جوزف اشتراوس مطرح شد که می‌توان با هزینه‌ای در حدود ۳۰ میلیون دلار پل معلقی را ساخت و در سال ۱۹۲۱ طرح نهایی خود را برای گرفتن تاییدیه به شهروندان و مسئولین ارائه کرد.

پیش از پایان مراحل ساخت پروژه عظیم پل گلدن گیت در سال 1937 همگان احداث آن را غیرممکن می دانستند، بویژه آن که در زمان ساخت این پل مه غلیظ و بادهایی با سرعت 60 مایل، عملیات احداث را با مشکل مواجه کرده بودند. همین امر سبب شده تا بسیاری این پل را غیرقابل ساخت بدانند.

امنیت پل گلدن گیت:

همان‌طور که در نگاه اولیه به پل گلدن‌گیت می‌توان دریافت، نگهدارندگان اصلی این پل همان کابل‌هایی هستند که به‌چشم می‌خورند و مقدار این کابل‌ها نیز به‌حدی زیاد است که طولی به مسافت سه برابر خط استوا دارند.

شرایط آب و هوایی برای پلی به بزرگی گلدن گیت موضوع مهمی است و همین امر نیز تاثیرات نسبتاً زیادی روی پل می‌گذارد. فلزات مورد استفاده در این پل با افزایش و کاهش دما شرایط متفاوتی به خود می‌گیرند و این تغییرات می‌تواند حدود ۱۶ فوت باعث بالا یا پایین رفتن پل شود

 آژیر خطر مربوط به مه:

شاید پیش خودتان فکر کنید که در پلی به این بزرگی حتما دانشمندان برای فعال کردن آژیر مه تحقیقات گسترده‌ای انجام داده‌اند و سیستم براساس مقدار مه، هشدار را فعال می‌کند. اما باید بدانید که آژیر مه به‌ صورت دستی فعال می‌شود. شیوه اندازه‌گیری فرد فعال‌کننده آژیر نیز بدین صورت است که اگر از میدان Plaza نتواند برج شمالی پل را ببینید، در این صورت باید آژیر مه را فعال کند.

دلایل نام گذاری گلدن گیت:

این پل از آن جهت گلدن گیت نامیده می‌شود که روی تنگه گلدن گیت ساخته شده است. پهنه‌ی آبی به طول سه مایل و عرض یک مایل که اقیانوس آرام را به خلیج سانفرانسیسکو وصل می‌کند. از اواسط قرن نوزدهم ایده ساخت این پل مطرح شد اما مردم فکر می‌کردند که غیرممکن است که بتوان روی این آب‌های عمیق و خروشان چنین پلی ساخت.