تا به حال اصطلاح گردشگری سیاه را شنیده اید ؟ می دانید این نوع از گرشگری چه مقاصدی را شامل می شود؟!

گردشگری سیاه به طور خلاصه این طور تعریف می شود: دیدن مناطقی که به دلایل کاملا غیرطبیعی، حس ترس و هیجان و کنجکاوی گردشگران را تحریک می کنند.

از این دست مقاصد در تمام مناطق وجود دارند، از جمله ایران.

امروز قصد داریم تا با مقاصد گردشگری سیاه در ایران آشنا شویم؛ مقاصدی که بازدید از آن ها باعث می شود حجمی از سوالات بی پایان ذهن شما را به خو درگیر کنند.

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به ۶ مکان در ایران که می توانید حسی خاص و تازه ای از گردشگری سیاه را در آن ها تجربه کنید.

شاید برخی از آن ها را از نزدیک دیده اید و خاطراتی هم دارید اما این بار به آن ها نگاهی دقیق تر خواهیم داشت و از دیدگان گردشگران جهانی به آن نگاه می کنیم تا با داستانی که در پس هر مقصد نهفته است، آشنا شویم.

 

۱) باغ سنگی درویش خان

به این باغ ناراحت ترین باغ ایران نیز گفته می شود. درویش خان کسی بود که در سال های ۱۳۳۹ شمسی از دست دادن زمین های خود را می دید که چگونه روز به روز توسط دولت از او گرفته می شد و همینطور نابودی باغ هایش برای وی بسیار سخت بود.

برای همین خواست تا اعتراض خودش را نشان دهد. او درخت های خشک شده ی خود را به ۴۰ کیلومتری جنوب شهر سیرجان برد و سنگ هایی با اندازه های مختلف را از شاخه های درختان آویزان کرد. در همین حین اطرافیانش فکر می کردند که عقل خود را از دست داده و نمی تواند با دیگران ارتباط بر قرار کند و در حال رنج کشیدن به دلیل از دست دادن زمین ها و باغ هایش است.

در نهایت او در سن ۹۰ سالگی در سال ۱۳۸۶ از دنیا رفت و او را در همان باغ سنگی به خاک سپردند.

امروزه این باغ تبدیل به مکانی برای گردشگری شده و بسیاری را برای بازدید به خود جذب می کند.

مطلبی کامل درباره ی  باغ سنگی درویش خان را می توانید در ابرآسا پرواز مطالعه کنید.

گردشگری سیاه در ایران

گردشگری سیاه در ایران

گردشگری سیاه در ایران

گردشگری سیاه در ایران

۲) شهر بم و زمین لرزه ی آن

زمین لرزه یکی از بدترین بلایای طبیعی است که انسان تا کنون شاهد آن بوده است. شهر بم شهری بود که قدیمی ترین و بزرگترین بنای خشتی و تاریخی جهان را در خود جای داده بود و عمری برابر با ۲ هزار سال داشت و به دلیل زمین لرزه ای که نابودی های بسیاری را به بار آورد تقریبا می توان گفت نابود شد.

به واسطه ی زمین لرزه ای که در سال ۱۳۸۲ در شهر بم اتفاق افتاد ۹۰% شهر ویران شد. ارگ بم نیز همینطور. امرزوه سازمان جهانی یونسکو به همراه ۱۲ کشور دیگر در حال کار بر روی بازسازی این بنای خشتی تاریخی هستند.

بسیاری از ساکنان شهر جان خود را از دست دادند و بسیاری عزیزان خود و خانه هایشان را.

امروزه شهر بار دیگر زنده شده و در حال رسیدن به شکوه گذشته ی خود است.

گردشگری سیاه در ایران

گردشگری سیاه در ایران

۳) غار خالو حسین کوهکن

در پاوه یکی از شهرهای استان کرمانشاه مردی زندگی می کند به نام حسین کوهکن که او را خالو حسین و فرهاد دوم نیز می نامند. ( به این دلیل نام فرهاد دوم را بر او نهاده اند که کارش همانند فرهاد افسانه ها و داستان های کهن فارسی از نظامی گنجوی بر گفته شده است ).

او یک پای خود را از دست داده ولی دلیل نشده تا یک جا بنشیند و زندگی خود را رها کند. وی در ۱۹ سال توانسته در دل کوه ۷ اتاق ایجاد کند و حتی آرامگاهی نیز برای خود ساخته است. در طول جنگ ایران و عراق وی دو پسر خود را از دست داده و زندگی خود را جور دیگری دید تا جایی که باعث شد این کار را شروع کند و دل کوه را بکند.

او به همراه دخترش به میگونه از توابع شهر بانه وره آمد و در روستایی اقامت گزید.

او بوسیله ی سنبله و بیل مکانیکی شروع به کندن کوه کرد تا محلی برای عبادت درست کند و این کار باعث شد تا ۷ اتاق در دل کوه به همراه آرامگاه خود درست کند. امروزه بسیاری از ایرانیان و گردشگران خارجی برای دیدن خالو حسین و کوهش به این مکان سفر می کنند.

۴) زندان قصر در تهران

قبل از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ که در ایران شکل گرفت رژیم شاه بیش از ۱۰ هزار زندانی را در زندان قصر اسیر کرده بود. بعد از به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی این زندان تا سال ۱۳۸۳ باز بود و بعد از آن بسته شد و امروزه دیگر زندانی در آن نگهداری نمی شود.

برخی از مسئولین خواستند تا آن را نابود کنند ولی تصمیم بر این شد که تبدیل به موزه شود.

از سال ۱۳۹۱ عموم می توانند از آن بازدید کنند و حتی برنامه هایی برای تبدیل شدنش به اولین هتل زندان ایران در دست بررسی می باشد.

گردشگری سیاه در ایران

گردشگری سیاه در ایران

۵) ریگ جن

گردشگری سیاه در ایران تنها مربوط به اماکن تاریخی نمی شود بلکه جاذبه های طبیعی زیادی هستند که پتانسیل تبدیل شدن را به این نوع گردشگری را دارند. جایی در شمال دشت کویر زمین هایی شنی و صحراهایی وجود دارد که اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم در جنوب سمنان قرار گرفته است و نامش ریگ جن است. از دوران قدیم این مکان بکر و دست نخورده که وسعتی برابر با ۳۸۰۰ کیلومتر مربع دارد از منابع آبی بسیار دور بوده است و حتی کاروان ها نیز از آن عبور نمی کردند.

این مکان کاملا متروکه و غیر قابل عبور به حساب می آمد و امروزه نیز تقریبا ناشناخته است.

اگر بخواهید از سمت شرق به غرب این مکان سفر کنید شاید هرگز به مقصد نرسید. محلی ها می گویند هرکس که رفته دیگر باز نگشته و اتفاقی برایش افتاده است. تصور می شود دلیل رخ دادن این اتفاقات و مفقود شدن انسان ها باتلاق ها باشند که می توانند مسیرها را نیز تغییر دهند.

در سال های اخیر بسیاری از مسیر گردها و گردشگران جذب ریگ جن شده اند و به کاوش در آن پرداخته اند.

تورهای سافاری نیز برای بازدید از ریگ جن وجود دارد.

ابرآسا به شما پیشنهاد می کند که اگر علاقه مند به مطالعه ی بیشتر درباره ی ریگ جن هستید این مطالب را مطالعه کنید. کویر ریگ جن | مثلث برمودای ایران و کویر ریگ جن از نگاه نزدیک .

گردشگری سیاه در ایران

گردشگری سیاه در ایران

گردشگری سیاه در ایران

گردشگری سیاه در ایران

گردشگری سیاه در ایران

گردشگری سیاه در ایران