گردشگری سیاه یا گردشگری تلخ یا گردشگری دارک چیست ؟

گردشگری سیاه به نوعی از صنعت توریسم گفته می شود که در آن گردشگران به مناطقی از جمله مناطق جنگ زده یا مناطقی که در گذشته دارای بیماری های وحشتناک و همه گیر بوده و یا زندان ها و مناطق ترسناک سفر می کنند .
در این سبک سفر توریست به مکان هایی که شامل غم و اندوه بوده سفر می کند و وارد بعد تاریک صنعت توریسم می شود .

اما واقعا چرا گردشگری سیاه به تازگی مورد توجه قرار گرفته و بسیاری را از سفر به سواحل رویایی و مناظر طبیعی زیبا منصرف کرده و به سمت خود می کشاند؟! مناطقی که گرفتار بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، سونامی و یا جنگ و حملات و کشتارهای دسته جمعی شده و برای بسیاری با ایجاد حس ترس و وحشت از مرگ، بسیار جذاب می باشد! شاید عجیب باشد اما در گردشگری سیاه شما می توانید به ویرانه های بازمانده از جنگ یا زلزله و طوفان سفر کنید و با قوه تخیل خود حس افرادی که در زمان مرگ آنجا بودند را مجسم کرده و بخش عظیمی از تاریخ تیره و تار را از نزدیک لمس کنید.

شاید فکر کنید گردشگری سیاه به تازگی در میان گردشگران جا افتاده اما تاریخ بیانگر آن است که در صده های گذشته نیز مردمانی بودند که برای تماشای نمایش و نبرد گلادیاتورها به میادین نبردی همچون کولوسئوم رفته و شاهد کشته شدن وحشیانه گلادیاتورها به دست یکدیگر بودند.

گردشگری سیاه

مقاصد گردشگری سیاه

جزیره عروسک ها در مکزیک | The Island of the Dolls

اگر در جستجوی مکانی رازآلود برای وحشت هستید؛ جزیره عروسک ها در نزدیکی مکزیکو سیتی، قطب گردشگری سیاه مناسب شماست! جزیره عروسک ها از جمله جزایر ترسناک است که مملوء از دیدنی هاییست که شما را هر لحظه به وحشت می اندازد. این جزیره همچون گورستانی بزرگ از عروسک هایی قدیمی با ظاهر های آشفته و ترسناک شبیه به عروسک فیلم آنابل که در گوشه و کنار جزیره به طناب آویخته شده و منظره ای ترسناک پدید آورده اند.

جزیره عروسک ها در مکزیک

جزیره عروسک ها در مکزیک

جزیره عروسک ها در مکزیک

گردشگری سیاه

چرنوبیل در اوکراین | Chernobyl

کمتر کسی وجود دارد که آوازه ی فاجعه ی چرنوبیل به گوشش نرسیده باشد! فاجعه ای که در سال ۱۹۸۶ رخ داد و باعث آسیب بسیاری از مردمان بومی این شهر شده است. آسیبی که هنوز پس از گذشت سالها اثر آن از بین نرفته است. یک آزمایش اشتباه در ساعات ابتدایی ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ در نیروگاه چرنوبیل، فاجعه ای عظیم را به وجود آورد و باعث دو انفجار عظیم و پخش شدن مواد خطرناک رادیواکتیو در سرتاسر شهر شد! میزان انفجار به قدری زیاد بود که چند هفته بخش هایی از این شهر در آتش میسوخت! مواد رادیو اکتیو چنان تاثیری بر روی مردمان این شهر وارد کرد؛ که با آنکه سریعا شهر را ترک کردند اما هنوز بسیاری از آنان با بیماری های عجیب و سرطان دست و پنجه نرم می کنند.

dark travel

dark travel

dark travel

dark travel

 آئوکیگاهارا جنگل خودکشی در ژاپن | Aokigahara Suicide Forest

به احتمال بسیار در دنیای گردشگری سیاه نام جنگل آئوکیاگاهارا را شنیده اید! جنگلی اسرار آمیز و زیبا در دامنه کوه فوجی ژاپن که میزبان بسیاری است تا آنها را به کام مرگ بکشاند.. شایعاتی از حضور ارواحی نا آرام وجود دهان به دهان چرخیده  که آنها در دل این جنگل وحشتناک در کنار درختان بلند ایستاده و شما را به خودکشی تشویق می کنند. در طول جنگل نوردی خود با اشیاء و وسایل اجسادی که افراد پیش از خودکشی به یادگار گذاشته اند مواجه می شوید و یا دست نوشته های افرادی را بر روی درختان و تابلوهای نصب شده ی این جنگل میبینید که به طور مثال نوشته اند: “به دنبال من نگردید..”

bosque_suicidios_japon

bosque_suicidios_japon

گردشگری سیاه در ترسناکترین تیمارستان جهان

شاید حتی تصور پرسه زدن در تیمارستانی متروکه و خالی از سکنه در کشور کره جنوبی که روزگاری مملوء از بیمارها و مجرمان روانی بوده، ترسناک باشد! تیمارستان گونجیام چندین سال پیش بدون هیچ دلیل مشهودی، به یکباره خالی شده و ساکنان، آن را رها کردند. شایعاتی درباره تیمارستان گونجیام وجود دارد که گفته شده در این تیمارستان پزشکی دیوانه وجود داشته که بر روی بیماران خود آزمایش هایی خطرناک انجام داده و به مرور باعث مرگ آنها شده است! سرانجام این دکتر در سال ۱۹۹۶ به آمریکا فرار کرد.

goanjim hospital

goanjim hospital

اگرچه این تیمارستان قفل و زنجیر شده و ورود مردم عادی به آن ممنوع شده، اما در این میان گردشگران و علاقمندانی هستند که به صورت مخفیانه وارد این تیمارستان شده تا حس ترس و وحشت را از نزدیک احساس کنند. بی شک ماجراجویی در میان تخت های زنگ زده، دیوارهای مخروبه و یادگاری های به جا مانده از بیماران روانی شما را در حس ترس و وحشت فرو می برد. اما همه چیز به این ساختمان ختم نمی شود! دور تا دور ساختمان تیمارستان گونجیام را جنگل هایی احاطه کرده که به هنگام شب صداهای ترسناکی از آن به گوش می رسد.
گردشگری سیاه یا گردشگری تلخ یا گردشگری دارک چیست ؟