شهر بلگراد

بلگراد ( شهر سفید ) پایتخت صربستان یکی از شهرهای کهن و تاریخی منطقه بالکان است. وسعت این شهر و حومه آن بیش از ۱۵۰ کیلومتر مربع می باشد.شهر بلگراد در ۱۳۲ متری از سطح دریا و در عرض جغرافیایی ۴۴ درجه و ۴۸ دقیقه به سمت شمال و طول جغرافیایی ۲۰ درجه و ۲۸ دقیقه به سمت شرق قرار دارد.گذر رودخانه های بزرگ و پرآب  دانوب  و ساوا از میان شهر، آن را از نظر موقعیت آب و هوایی، در شمار شهرهای اروپایی با آب و هوای معتدل قاره ای قرار داده است.

slike-beograda-novi-most-na-adi-bg002

شهر بلگراد در دوران حیات تاریخی خود در مدت چهارصدو پنجاه سال شاهد رویدادها و تحولات و جنگ های مختلفی بوده است.این شهر بارها توسط امپراطوران رومی و پادشاهان عثمانی تسخیر و ویران گشته است.شهر بلگراد گاه چهره اروپایی و گاهی چهره یک شهر شرقی را به خود دیده است.این شهر رسماً از سال ۱۹۱۸ پایتخت کشور یوگسلاوی شد.

most_na_Adi-slider

تاریخ این شهر تاریخ مردم صرب محسوب می شود.در جریان دو جنگ جهانی اول و دوم شهر بلگراد مهمترین سنگر مقاومت برای احقاق حقوق سیاسی و اجتماعی مردم یوگسلاوی به حساب می آمد این شهر با خطوط و راههای آبی، بالکان را به مرکز اروپا متصل کرده است و به واسطه همین موقعیت خاص جغرافیایی و استراتژیکی مورد حملات شدید و مورد توجه  فاتحان قرار گرفته است.ترکها تا سال ۱۸۶۸ آن را در اشغال  خود داشتند.

beograd-2 0d

نقاط قدیمی و مرکزی شهر آمیزه ای از سبک و سیاق کشورهای شرقی و متعلق به دوران رنسانس می باشد.معماری اسلامی در بناهای قدیمی و مذهبی و اسامی ترکی خیابانها در بافت قدیمی شهر نیز کاملاً مشهود است.

b1

6423

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * کد امنیتی باطل شد ، لطفا دوباره درخواست کد امنیتی کنید