برج کانتون / گوانجو – چین

مقام‌های شهر گوانگجو وقتی میزبانی بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ را به دست آوردند، آن را فرصتی طلایی برای معرفی خوب شهر خود، جذب گردشگران و برنامه‌ریزی برای پویایی اقتصاد شهر دانستند و از همان ابتدا کارهای زیربنایی و بزرگی را برای تغییر چهره شهر آغاز کردند تا در زمان بازی‌های آسیایی، هر کس که به گوانگجو می‌رفت تحت تاثیر زیبایی و پاکیزگی شهر قرار گیرد.

IMG_3202

04China-06Guangzhou-080Volume_2-080Canton_Tower_1^1920x

نتیجه این فکر رسیدن به یک فرم بلند و باریک اندام بود که مشابه اندام و حالت زنانه بود و دلایل بسیاری داشت تا نام و لقب سوپرمدل را به خود بگیرد. ایده فرم برای برج شفاف است ؛ بواقع ساختمان با دو بیضی ساخته شده است . یکی بعنوان بخش پایینی و دیگری در ارتفاع ۴۵۰ متری . این دو بیضی به تبع از یکدیگر میچرخند . کنتون تاور دارای دو رستوران گردان در ارتفاع ۴۱۷ و ۴۲۸ متری هم میباشد که در این ارتفاع در زمان بادهای شدید ساختمان نوسانی درحدود ۱٫۵ متر دارد. این سازه نقش عمده ای در نحوه برگزاری افتتاحیه مسابقات المپیک آسیایی گوانگژو در نوامبر ۲۰۱۰ را بر عهده داشت .

canton-tower-guangzhou

Canton-Tower-35931

filename-dsc00771-jpg

سال ۲۰۰۵ طراحی برج با همکاری معماران انگلیسی آغاز شد. برنامه این بود که برج در آستانه بازی‌های آسیایی و به مناسبت برگزاری بازی‌ها به بهره‌برداری برسد و نماد گوانگجو مدرن شود. کار احداث برج از ۲۰۰۷ آغاز شد و در سال ۲۰۰۹ به پایان رسید، اما بهره‌برداری از آن در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۰ آغاز شد و از اول اکتبر ۲۰۱۰ عموم مردم و گردشگران اجازه یافتند بر فراز آن بروند و تفریح کنند. به گزارش خبرگزاری شین‌هوا از همان نخستین روزهای افتتاح این برج، علاقه‌مندان برای تماشای و رفتن به بالای آن هجوم بردند. در تمام روزهای برگزاری بازی‌های آسیایی هزاران نفر بر فراز برج رفتند تا چشم‌اندازهای زیبای گوانگجو را از آنجا تماشا کنند. ورودی برج ۲۲ دلار است. چنین ورودی‌ای سبب نشد که هر روز چندین هزار نفر به تماشای برج نروند.

canton_tower_by_jonsonox-d5fkr1k

Canton_Tower_2013.12.02_18-16-47

Canton+2

چینی‌ها با ذوق و سلیقه خاصی، برج کانتون را از پایه تا ارتفاع ۶۰۰ متری آن با ده‌ها هزار چراغ رنگی به یک ستون یا به عبارتی برج عظیم رنگارنگ تبدیل کرده‌اند که شب هنگام جلوه‌ای بسیار چشمنواز دارد و از همه جای شهر پیداست. در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی، برج کانتون توجه همه را به خود جلب کرد. اکنون برج کانتون به یکی از جاذبه‌های بزرگ گوانگجو تبدیل شده و قطعا از جاهایی در شهر است که درآمد ارزی زیادی را نصیب آن خواهد کرد. زمان برگزاری بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰، بهترین زمان برای افتتاح و معرفی برج کانتون بود. تا سال ۲۰۰۹ برای برج تازه احداث گوانگجو نامی تعیین نشده بود. شهرداری گوانگجو در یک فراخوان عمومی از مردم و هنرمندان خواست نامی را برای این برج پیشنهاد کنند که ۱۰۰ هزار نام پیشنهاد شد و در نهایت نام «های شین تا» را برگزیدند که به معنی «مرکز دریاهاست».اکنون این برج در خارج از چین به برج کانتون مشهور شده است. ارتفاع ساختمان برج ۴۵۴ متر است که با احتساب آنتن تلویزیونی و مخابراتی‌اش، ارتفاع آن به ۶۰۰ متر می‌رسد. این برج ۱۰۸ طبقه دارد که به این طبقات باید ۲ طبقه زیرزمین را هم اضافه کرد. در برج ۶ آسانسور نصب شده که بازدیدکنندگان و گردشگران را تا ارتفاع ۴۵۰ متری بالا می‌برند.

article_photo_1866-14000847271

Canton.Tower.original.4579

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * کد امنیتی باطل شد ، لطفا دوباره درخواست کد امنیتی کنید