آلیتالیا در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۱۹۴۶ به عنوان شرکت هواپیمایی ایتالیایی تاسیس شد،این شرکت با نام آلیتالیا شناخته شده که از ۲ کلمه ایتالیایی”ali” به معنای ” بال ” و کلمه “Italia” به معنای “ایتالیا” تشکیل شده است. ایرلاین آلیتالیا کارخود در ۵ مه ۱۹۴۷ آغاز کرد و در آن سال از ۱۰،۰۰۰ مسافر را جابجا کرد . پرواز افتتاحیه با فیات G.12 Alcione ، سرنشین توسط به Virginio Reinero از تورین به کاتانیا و رم بود.

لوگوی این شرکت هواپیمایی ایتالیایی حامل پرچم ملی ایتالیا است.دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی آلیتالیا در در فیومیچینو رم در ایتالیا قرار دارد. مرکز اصلی آن در فرودگاه لئوناردو داوینچی فیومیچینو رم قرار دارد، و دومین مقر آن در فرودگاه لینیت در میلان واقع شده است .

ایرلاین آلیتالیا بخاطر بدهی ها و شرایط اقتصادی مخاطره آمیز طولانی مدت پس از مدتی منحل شد .دولت ایتالیا و برخی از سازمان های دیگر از سال ۱۹۹۸ بیش از ۴٫۹ بیلیون یور در شرکت هواپیمایی آلیتالیا سرمایه گذاری کردن.بین سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۹ تلاش هایی برای غلبه بر مشکلات و یا ادغام آلیتالیا صورت گرفت.

در سال ۲۰۰۶ دولت دیگر قادر به پشتیبانی هواپیمایی آلیتالیا نبود و اتحادیه اروپا نیز تزریق سرمایه جدید به این شرکت هواپیمایی را ممنوع کرد. در نهایت در ماه اوت ۲۰۰۸ هواپیمایی آلیتالیا ورشکست شد.

هواپیمایی ایتالیا در ۱۲ دسامبر ۲۰۰۸ شرکت هواپیمایی آلیتالیا را خریداری کرد و با همان نام فعالیت خود را ادامه دارد. سهامداران عمده آلیتالیا را در ۱۳ ژانویه سال ۲۰۱۴، قراردادی را با شرکت هواپیمایی الاتحاد امضا کردند که در طبق این قرار داد ۴۹٪ سود این شرکت به هواپیمایی الاتحاد تعلق دارد.

معرفی کوتاه

ویدیو کوتاه از معرفی داخل هواپیمای آلیتالیا