غار شگفت انگیز کریستال / داغ ترین غار دنیا

غارهای زبادی در جهان وجود دارد و هرکس با تعدتد زیادی از آن ها آشنا است. ما قصد داریم در این مطلب شما را با یکی از عجیب ترین این غار ها آشنا کنیم که کمتر کسی این غار را از نزدیک دیده است.

این غار از کریستال های بسیار زیبایی تشکیل شده که همانند کریستال های کانی ها می باشد.

 

غار حیرت انگیز کریستال ها در صحرای مکزیک

گروهی از دانشمندان و زمین شناسان مکزیکی به صورت کاملا تصادفی هنگامی که در حال اکتشاف در بیابان‌های “جی هوآهوآن” مکزیک بودند، به دروازه یک غار برخوردند و پس از ورود به آن متوجه شدند که بزرگ‌ترین غار کریستالی جهان را کشف کرده‌اند. براساس تخمین اولیه، طول این غار ۱۰متر و عرض آن ۱۶متر است. ارتفاع سنگ های نیمه شفاف واقع در این غار که به شکل کریستال دیده می شوند، ۱۱ متر است. خود غار نیز در عمق ۲۹۰ متری از سطح زمین قرار دارد. در حوالی آن معادن روی، مس، نقره و طلا در عمق ۷۶۰ متری از زمین وجود دارد.

Cave-of-the-Crystals-Naica-Mexico-Giant-Crystals-Film-Crew

Cristales_cueva_de_Naica

 

شکل این غار در کوه های نایکا در مکزیک همانند نعل اسب می ماند. گفته می شود فعالیت آتشفشانی در این منطقه در حدود ۲۶ میلیون سال پیش، کوه نایکا را به جای گذاشته که در آن سنگ های گچی در دمای بسیار بالا شکل می گیرند و پس از آن با افت دما و سرد شدن منطقه به شکل نیمه شفاف کریستالی باقی می مانند. کارشناسان این غار راه “غار کریستالی” نامیدند. در داخل این غار دما حدود ۵۸ درجه سانتی گراد بالای صفر است و تمامی کریستال‌ها و قندیل‌ها از مواد معدنی ساخته شده و در کف و سقف غار مشهود هستند.

0.869558001386136248_pixnaz_info

28

 

در ضمن انسان تنها می‌تواند ۱۵دقیقه ماندن در این غار را تحمل کند، در غیر اینصورت و بدون استفاده از لباس های مخصوص به علت دمای بالا، کباب می‌شود. گفتنی است تاکنون چنین غاری به این وسعت با چنین دمایی در جهان کشف نشده بود. دمای غار حداکثر به ۵۸ درجه ی سانتیگراد همراه با ۹۰ تا ۱۰۰ درصد رطوبت می رسد! غار کریستالها روی یک گسل واقع شده که با تشکیل آب سیال گرم شده توسط مواد مذاب حفره های زیر گسل به ایجاد محیط لازم برای رشد بیشتر کمک می کند.

110644_g

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

در مورد شکل گیری کریستال های این غار این فرضیه وجود دارد که غار مملو از آب دارای سنگ گچ بوده است. این آب نقش اساسی در پرورش و رشد کریستالهای حیرت انگیز داشته بطوریکه دمای محیط را در محدوده ای حدود ۵۸ درجه سانتیگراد نگه می داشته است. این رویداد، دمای ایده آل برای سنگ گچ به منظور حل شدن را فراهم می کند و سرانجام باعث رشد کریستالها می گردد. لازم به ذکر است، این کریستالهای عظیم برای باقی ماندن در همین شکل نیاز به رطوبت بسیار زیاد و دمایی معادل ۵۰ درجه سانتیگراد دارند.

cueva-de-los-cristales_2

enhanced-buzz-wide-11565-1452617853-8

 

“جوئان مانوئل گارسیا رویز”، که تحقیقات علمی و اکتشافی گسترده ای در غار انجام داده است، اعلام نموده که این کریستالها در یک بازه زمانی پانصد هزار ساله در محیط طبیعی پایدار و بشدت کمیاب این غار پر از آب رشد نموده اند. چیزی که اتفاق می افتد، این است که مواد معدنی غنی سیال به سمت بالا و به داخل حفره های بستر سنگ رانده می شوند. پس از آن، آب درون غارها تبخیر می شود و این کریستالهای غول پیکر که علم را به مبارزه می طلبند، شکل می گیرند.

Naica.Mine.original.1622

silikat 1

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * کد امنیتی باطل شد ، لطفا دوباره درخواست کد امنیتی کنید