باغ دریایی وارنا / بلغارستان

باغ دریایی وارنا
باغ دریایی وارنا (Sea Garden) بزرگترین، قدیمی ترین و مشهورترین پارک عمومی این شهر بندری است که در سواحل زیبای آن واقع‌شده. این پارک بزرگترین پارک طبیعی شبه‌جزیره بالکان نیز محسوب می‌شود. باغ دریایی یکی از گنجینه‌های ملی بلغارستان در زمینهٔ معماری منظره‌های شهری محسوب می‌شود و یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری شهر وارناست.

20153107005344

Euxinograde-Garden-Varna

 

مکانی که امروزه تبدیل به شناخته‌شده‌ترین پارک بلغارستان شده است تا اواسط قرن نوزدهم زمینی بی‌ آب‌وعلف در خارج از دیوارهای شهر وارنا بود. در سال ۱۸۶۲ و به دستور شهردار عثمانی شهر، باغ کوچکی در این محل بنا نهاده شد. پس از استقلال بلغارستان در سال ۱۸۷۸ شهردار وقت وارنا پیشنهاد ساخت یک پارک ساحلی و یک پارک جنگلی را مطرح کرد و نتیجه آن شکل گرفتن باغ دریایی شهر با وسعت ۲۶هزار مترمربع بود (البته مساحت این باغ بعد از آن زمان افزایش‌یافته است).

6_hotel-hotel_horizont_complex_horizont-varna

800px-Sea_Garden_entrance

 

باغ دریایی بخش اعظمی از نمای ظاهری مدرن خود را مدیون کارها و ایده‌های باغبان اهل چک خود، آنتون نواک است، کسی که شاید هنرمندی‌هایش را در قصرهای شون‌برون و عمارت کلاه‌فرنگی وین دیده باشید. نواک در سال ۱۸۹۵ و در سن ۳۵ سالگی پا به وارنا گذاشت. یکی از زیباترین بناهای وارنا، آکواریوم شهر، در سال‌های ۱۹۰۶ تا ۱۹۱۱ درون باغ دریایی ساخته شد.

bal4ik2

Burgas-morska-gradina
در دوران حضور نواک تغییرات گسترده‌ای روی پارک اعمال شد: او نمای باغ را به‌کلی دگرگون کرد و دستور داد گیاهان باارزش دریای سیاه و مدیترانه در این باغ کاشته شوند. مساحت باغ در سال ۱۹۰۵ به ۹۰هزار مترمربع رسید. در سال‌های ۱۹۱۳-۱۹۱۲ چندین آب‌نما و فواره در باغ تعبیه شد و همچنین بخشی از باغ توسط برق شهری نورپردازی شد. باغ دریایی در سال ۱۹۵۰ به مرزهای امروزی‌اش رسید و در دهه ۱۹۶۰ درختان بخش مرکزی خیابان اصلی پارک جای خود را به باغچه‌هایی ازگل‌های رنگارنگ دادند، امروزه در حدود ۲۰هزار مترمربع از مساحت باغ به باغچه‌های گل اختصاص پیدا کرده است.

IMG_1125

morskagradina

 

باغ دریایی وارنا میزبان موزه تاریخ طبیعی، موزه نوال، باغ وحش، گلخانه، دلفیناریوم و آکواریوم وارنا نیز می باشد. بنابراین بازدید از این پارک فقط به گشت و گذار در طبیعت و لذت بردن از سکوت و آرامش آن محدود نمی شود.

sea-garden-varna

Sea-Garden-Varna-Bulgaria

var3

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * کد امنیتی باطل شد ، لطفا دوباره درخواست کد امنیتی کنید