میراث جهانی یونسکو که در خطر تغییرات آب و هوا قرار دارند(بخش اول)

منطقه حفاظت شده وادی رم، اردن

وادی رُم که با نام دره ماه نیز شناخته می‌شود در ۶۰ کیلومتری شرق عقبه قرار دارد و بزرگترین وادی در اردن است. نام رم احتمالاً از زبان آرامی گرفته شده و به معنی بالا یا بالاتر است. ارتفاع این وادی از سطح دریا ۱۸۰۰ متر است. در این مکان آثاری از انسان‌ها و فرهنگ‌های پیش از تاریخ از جمله مردم نبطی شامل نقاشی‌های روی سنگ، پرستشگاه و سنگ‌نگاره به جا مانده‌است. این مکان در سال ۲۰۱۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. وادی رم در کنار “شهر سنگی پترا” و “شهر ساحلی عقبه” ضلع سوم مثلث طلایی گردشگری اردن را تشکیل دهد.

امروزه در وادی رم چند طایفه از اعراب بیابان‌نشین زندگی می‌کنند و سرچشمه اصلی درآمد آن‌ها گردشگری است. این بادیه‌نشینان در سیاه‌چادر زندگی می‌کنند و امروزه نیز بر شتر سوار می‌شوند.

وادی رم صحرایی بسیار خشک است مملو از کوه‌ها و تپه‌ها که در جنوب اردن قرار دارد. وادی رم به خاطر مناظر زیبا و چشمگیری که دارد و نیز به خاطر گونه‌های مختلف ورزش که در آن انجام می‌شود، از قبیل صخره‌نوردی، شهرت یافته‌است.

وادی روم بخشی از منطقه حسمی است. ویژگی این منطقه وجود کوه‌های صخره‌ای پراکنده در یک دشت گسترده شنی است که خاک آن رنگی سرخ‌مانند دارد. حسمی نام رایج میان بادیه‌نشینان منطقه است و به کل این منطقه اشاره دارد. حسمی منطقه‌ای است مستطیل‌شکل که از بلندی‌های جنوبی «شرات» و رأس النقب در اردن تا جنوب باختری تبوک در عربستان سعودی گسترده است. کوه‌های این منطقه کوه‌های ماسه‌سنگی است که بر اثر فرسایش پیاپی از دوران باستان شکل‌های ویژه‌ای به خود گرفته است.

این وادی به خودی خود به خاطر صنعت گردشگری نامنظم درخطر است، و این مشکل توسط آب و هوای بسیار بد و شرایط گرم‌تر و خشک‌تر، رو به وخامت است.

78787-wadi-rum-3-crop

Camels in Wadi Rum, Jordan.

Wadi Rum Sunset

 

پارک ملی حفاظت شده‌ بویندی، اگاندا

پارک و منطقه حفاظت شده ملی خلیج گلیشر از پهناورترین پارک‌های طبیعی و ملی آمریکا است. این پارک در ایالت آلاسکا قرار دارد.

وسعت این پارک ملی ۱۳٬۲۸۷ کیلومتر مربع است (بزرگ تر از کشور قطر و تقریباً اندازه استان گیلان).

این پارک ملی در معرض خطر افزایش دما است که این امر باعث کاهش مناطق جنگلی قابل استفاده برای حیوانات خواهد شد. جنگل‌زدایی، گوریل‌ها را نیز تهدید می‌کند.

Bwindi_Impenetrable_National_Park_004

Bwindi_Impenetrable_National_Park_021

bwindi3

 

آب‌دره ایلولیسات، گرینلند

نام ناحیه خودگردانی از دانمارک است. این سرزمین که در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی واقع شده محل سکونت حدود شصت هزار نفر سکنهٔ بومی و مهاجر دانمارکی است. پایتخت آن به زبان کالاآلیت نووک و به زبان دانمارکی گودت‌هاب نام دارد. نام گروئنلند که به معنی «سرزمین سبز» یا «سبزستان» است از مدخل ِزبان فرانسوی، امّا قریب به تلفّظ ِ دانمارکی، به زبان فارسی وارد شده‌است. نام سرود ملی گرونلند نونارپوت اوتُقارسوئان‌گوراویت است. بجز چند نقطه محدود که محل سکونت اهالی گرینلند است سایر مناطق این جزیره یخ‌زده و بطور کلی خالی از سکنه است. این سرزمین از نظر جغرافیایی در محیط قاره آمریکای شمالی واقع شده است اما از نظر سیاسی و فرهنگی با اروپا بویژه کشورهای نروژ و دانمارک مراوده بیشتری دارد.

این منطقه بی‌هیچ تعجبی در معرض خطر افزایش دما قرار دارد. یخچال طبیعی جاکوبشاوین (Jakobshavin Glacier) درحال ذوب شدن هرچه سریع‌تر در ناحیه‌ای معروف به منطقه‌ فاجعه است، زیرا تغییرات آب و هوا تخته‌های یخ دنیا را تهدید می‌کند.

یونسکو هشدار می‌دهد که افزایش دما به معنای کاهش میزان یخاب ثبت شده در دوران ماهواره در تابستان است.

Ilulissat Ice Fjord, Greenland

2500x1250_an-icefjord-cruise-near-ilulissat_-visit-greenland---mads-pihl

2500x1250_ilulissat-eisfjord_k.-wieg---guest-image-

diskobay-13

استون‌هنج، انگلستان

یادمانی پیشاتاریخی است که در کشور انگلستان و در شهرستان ویلتشایر که در ۳٫۲ کیلومتری غرب آمسبوری و ۱۳ کیومتری سالزبری قرار دارد.

این اثر باقی‌مانده از دوران عصر برنز و دوران نوسنگی است و براساس تاریخ‌گذاری رادیوکربن ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ قبل از میلاد قدمت آن تخمین زده شده است.

این مکان از لحاظ معماری، پیچیده‌ترین محفل سنگی روی کره زمین است، که درمعرض خطر آب و هوای بسیار شدید، از جمله طوفان و سیل، و همچنین افزایش درجه‌ی حرارت در بریتانیا و اروپای شمال‌ غرب قرار دارد.

englands-stonehenge-40499

Stonehenge-original

stonehenge_of_england

جزایر راک مرداب جنوبی، پالائو

مجموعه کوچکی از سنگ آهک یا مرجان که در میان ایالت کورور و جزیره Peleliu واقع شده است و هم اکنون بخشی از ایالت کورور می‌باشد

این جزایر ۴۷ کیلومترمربع (۱۸ مایل‌مربع) مساحت دارد و مرتفع‌ترین نقطه آن ۲۰۷ متر (۶۷۹ فوت) متر می‌باشد.

این جزایر از سال ۲۰۱۲ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

جزایر راک دارای متمرکزترین دریاچه‌های متصل به دریا، در کل دنیا است که پناهگاه ۴۰۰ گونه‌ی مرجان است. این منطقه در معرض خطر افزایش دما قرار دارد که باعث از بین رفتن رنگ مرجان‌ها شده است. همچنین اسیدی شدن آب اقیانوس به خاطر وجود آب شور، کربن‌دی‌اکسید بیش‌تری را از جو به خود جذب می‌کند.

29331

Rock-Islands (1)

rock-islands-palau-96

پارک ملی ساگارماتا، نپال

پارک ملی ساگارماتا منزلگاه بلندترین نقطه‌ جهان، یعنی قله اورست با ارتفاع ۸۸۴۸ متر است. اینجا، جایی است که فرهنگ شاد مردم شِرپا (مردم بومی نپال) با فعالیت‌های کشاورزی سنتی توام با احترامی عمیق دربرابر طبیعت ترکیب شده است. یونسکو اظهار می‌کند که یک سوم مردم دنیا به آبی که از کوه‌های هیمالیا جاری است وابسته هستند. این منبع آب اکنون به خاطر گرم شدن هوا به خطر افتاده، و تغییر در میزان بارندگی باعث شده تا یخچال‌های طبیعی تقلیل رفته و الگوی آب‌های سطحی دگرگون شود.

Nepal. Sagarmatha National Park. 2009. Aerial overlooking the glaciated mountains near Mt. Everest.

sagarmatha-national-park (1)

Sagarmatha-National-Park

پارک ملی دریاچه مالاوی، مالاوی

این دریاچه دارای متنوع‌ترین ماهی آب شیرین است که بیش از ۱۰۰۰ گونه هستند. اما تغییرات آب و هوا، جمعیت انسانی فراوان، جنگل‌زدایی، و کاهش سطح آب دریاچه، همه باهم باعث به خطر انداختن این ماهی‌ها شده‌اند. بنا به گفته‌ی یونسکو، میزان ریزش باران غیرقابل اطمینان، دوره‌های خشکسالی طولانی، و بارندگی‌ها افراطی شده‌اند.

IMG_3026

Lake-Malawi-National-Park-Malawi

Malawi-0017-©P.Galibert

5-jpg

شالیزارهای پلکانی کوه‌های کوردیلرای، فیلیپین

شالیزارهای پلکانی بانائو نام شالیزارهای پلکانی‌ای در کوه‌های ایفاگائو در کشور فیلیپین است که در حدود ۲۰۰۰ سال قدمت دارد.

از شالیزارهای پلکانی بانائو به عنوان «یکی از شگفت‌انگیزترین پروژه‌های کشاورزی جهان» یاد می‌شود. این شالیزارها اکنون به عنوان یکی از دیدنی‌های گردشگری و میراث جهانی یونسکو در کشور فیلیپین شناخته می‌شوند.

بر اساس گفته‌ی یونسکو، این چشم‌انداز کشاورزی استثنایی، زیبا و بااهمیت، که گردشگران را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند، در برابر تغییرات آب و هوایی بسیار حساس بوده و تأثیرات مخربی را متحمل شده است.

117-rice-terraces-of-the-philippine-cordilleras-77-1407630111

7155209042_c8e5670fde_b

maxresdefault

پارک ملی میزا ورده، ایالات متحده آمریکا

پارکی طبیعی-تاریخی در ایالت کلرادو در ایالات متحده آمریکا است.

این پارک که ۲۱۱ کیلومتر مربع مساحت دارد حاوی بقایای سکونتگاه‌های مردمان باستانی پوئبلو آمریکاست.

به گفته‌ی یونسکو، بیش از ۴۵۰۰ مکان باستانی، ازجمله سکونتگاه‌های درون صخره‌های پارک میزا ورده، به دلیل افزایش آتش‌سوزیی‌ها، سیل‌های برق آسا و فرسودگی‌های متعاقب در معرض آسیب‌های غیرقابل جبران هستند.

2mesa

Mesa-Verde-National-Park6

MesaVerdeNP_EN-US12121171870_1366x768

mesa-verde-national-park-cliff-dwellings-3

پارک ملی راپا نویی، شیلی

طبق گفته‌ی یونسکو، راپا نویی، که بیش‌تر به جزیره ایستر شناخته می‌شود، به خاطر مجسمه‌های تراشیده شده‌ی مویی و سکوهای تشریفاتی که روی آن‌ها ایستاده‌اند معروف است. این مکان با قدمتی حدود ۱۲۵۰ تا ۱۵۰۰ سال بعد از میلاد مسیح، در جنوب شرقی اقیانوس آرام قرار دارد که از کمبود آب که باعث کاهش باران‌های تابستانی، افزایش سطح آب دریا و فرسایش ساحلی شده، دچار زیان شده است.

1430314881_original

Ahu-Akivi-1

Rapa-Nui-National-Park.rend.tccom.966.544

The-Moais-of-Easter-Island-are-one-of--Earths-enduring-mysteries

دریای وادن، هلند، آلمان و دانمارک

دریای وادن در بخش جنوب شرقی دریای شمال بین سواحل شمال غربی قاره اروپا قرار دارد. طیف وسیعی از جزایر فریزی٬آب‌های کم عمق و تالابها و تنوع زیستی را شامل می‌شود.

در سال ۲۰۰۹، بخش‌های هلندی و آلمانی از دریای وادن در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیدند.

این سیستم، به عنوان بزرگ‌ترین سیستم دائمی شن و ماسه، و گِل‌زارها در دنیا، مهم‌ترین مکان برای مهاجرت پرنده‌ها، با عبور هر ساله میانگین ۱۰ تا ۱۲ میلیون پرنده از روی این دریا، است. یونسکو، افزایش سطح دریا را به عنوان عامل کاهش زیستبوم، تهدیدی برای این منطقه اعلام کرده است.

site_1314_0002-750-0-20151104165913

wadden-sea-in-netherlands-wadden-sea-is-protected-since-1978-by-the-cooperation-of-netherlands

wadden-sea-landscape-in-flux

Wadlopen_bij_Pieterburen_02a

منبع:www.telegraph.co.uk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * کد امنیتی باطل شد ، لطفا دوباره درخواست کد امنیتی کنید