مکان های گردشگری که به زودی زیر آب می روند(موآی)

دانشمندان و محققان به صورت گروهی به این اصل اعتقاد دارند که به زودی گرم شدن زمین باعث ذوب کردن لایه های عظیمی از یخچال های قطبی خواهد شد و آب دریاها و دریاچه ها تا حد زیادی بالاتر خواهد آمد.

این بالا آمدن آب سبب می شود آثار تاریخی زیادی نابود شوند و زیر آب روند. ما در مقاله هایی چند نمونه از این آثار را به شما معرفی می کنیم.

موآی 

مهم‌ترین مظهر فرهنگی جزیرۀ ایستر هستند که ۲۸۸ تای آنها روی سکوهای عظیمی به نام «آهو» ایستاده‌اند. فاصلۀ این سکوها از هم حدود یک و نیم مایل است و یک نوار تقریباً سراسری به دُور جزیره به‌وجود آورده‌اند. ۶۰۰ موآیِ دیگر، که در مراحل مختلفِ تکامل هستند، در سرتاسر جزیره ـ ازجمله در معادن و کنارِ جاده‌های قدیمی و کنار ساحل ـ پراکنده‌اند. بسته به اندازه و وزن موآی‌ها، تخمین زده می‌شود که به ۵۰ تا ۱۵۰ نفر برای حمل آنها توسط غلتک‌های چوبی یا وسیله‌ای سورتمه‌مانند نیاز بوده‌است. برخی از موآی‌ها دارای کلاه یا تاج‌های قرمزرنگی هستند که دلیل آن نامشخص است، ولی برخی از باستان‌شناسان معتقدند که این‌گونه موآی‌ها مفهوم آیینیِ خاصی داشته‌اند و یا شاید برای طایفه یا خانوادۀ بخصوصی مقدس بوده‌اند. مجسمه‌های عظیم یا موآی، در طی یک دورۀ کوتاه خلاقیت و به‌صورت خرسنگی ساخته شده‌است. برطبق آخرین تحقیقات باستان‌شناختی، ۸۸۷ مجسمۀ سنگیِ یکپارچه در موزه و در جزیره شناسایی شده‌اند.

15-Moai-Ahu-Tongariki-Easter-Island-Chile-001

4974942-3x2-940x627

 

این مجسمه‌ها نیمتنه هستند و به «سرهای جزیرۀ ایستر» مشهورند. برخی از مجسمه‌ها از زیر خاک بیرون آورده شده‌اند. زمان ساختِ این مجسمه‌ها دقیقاً معلوم نیست و ساختِ آنها بین سال‌های ۱۵۰۰-۱۷۰۰ و ۱۰۰۰-۱۵۰۰ میلادی حدس زده می‌شود. تقریباً ۹۵٪ موآی‌ها از سنگ یا خاکستر آتشفشانیِ متراکم ساخته شده‌اند. درحال‌حاضر، حدود ۵۰ مجسمه دوباره برپا شده‌اند. بزرگ‌ترین مجسمۀ برپا شده، “Paro” نام دارد که تقریباً ۱۰ متر ارتفاع و ۷۵ تُن وزن دارد. یک مجسمۀ نیمه‌تمام یافت شده که اگر ساختِ آن به اتمام رسیده‌بود، ۲۱ متر طول و ۲۷۰ تُن وزن می‌داشت. در ساختِ همۀ مجسمه‌ها تقریباً از یک سبک خاص با سرهای بزرگ و بی‌تناسب پیروی شده‌است.

Ahu-Tongariki-15-Moai1-1024x683

Ahu-Tongariki-2013

 

موآیِ جزیرۀ ایستر، یک شکل از مجسمه‌های غول‌پیکر است که در حاشیۀ شبه‌جزیرۀ پولی‌نزی پراکنده‌اند. مجسمه‌های کامل‌شده به آهو  انتقال داده شده و سپس برپا شده‌اند. این مجسمه‌ها معمولاً یک استوانۀ سنگیِ قرمزرنگ برروی سرشان دارند. در سال‌های ۱۷۲۲ و ۱۸۲۵، که این جزیره توسط راجوین و بلاسم بازدید شد، تمام موآی‌هایی که ایستاده بودند، واژگون شده‌بودند. برخی از تاریخ‌دانان شفاهی، واژگونیِ موآی‌ها را ناشی از اختلافات بین ساکنان جزیره می‌دانند؛ درحالی‌که عده‌ای دیگر واژگونیِ آنها را ناشی از زمین‌لرزه دانسته‌اند.

Moai_at_Rano_Raraku_-_Easter_Island_(5956405378)

Moai_Statues

 

اگرچه این مجسمه‌ها به‌عنوان سرهای جزیرۀ ایستر مشهورند، ولی درواقع، اینها تمام‌تنه هستند با سرهایی بزرگ‌تر از اندازۀ واقعی و نیمتنۀ ساده‌شده. موآی‌هایی که زیاد فرسوده نشده‌اند، طرح‌هایی را در پشت و کفل خود دارند که گروه باستان‌شناسیِ کاترین روتلج در سال ۱۹۲۵ کشف کرده‌است که نوعی ارتباط فرهنگی بین این طرح‌ها و خالکوبی‌هایی که تا نیم قرن پیش میانِ مردم این جزیره رایج بوده، وجود داشته که توسط میسیونرها جلوی این خالکوبی‌ها کار گرفته شده‌است. در سال‌های اخیر، کشف شده که کاسۀ چشم‌های عمیقِ موآی برای نگهداری چشم‌های مرجانی و مردمک‌های شیشه آتشفشانی طراحی شده‌بود. سابقاً قطعه‌های شکستۀ مرجان سفید را وقتی کنارِ هم گذاشتند، تشکیلِ یک چشم داد. نسخۀ چشم‌ها ساخته شده و در برخی از مجسمه‌ها قرار داده شده‌است. مجسمه‌ها توسط مهاجرنشینان پلی‌نزیاییِ جزیره ساخته شده‌اند.

moais2

Moai-statues-of-Easter-Island-6
موآی، علاوه بر نمایانگر بودن اجداد و نیاکان، زمانی که روی سکوی «آهو»  برپا شدند، شاید نمادی از تجسم زندگی پرقدرت یا رؤسای گذشته بوده‌است. آنها همچنین نمادی از اجداد مهم گذشته هستند. زمانی که تراشیدن مجسمه‌ها تمام می‌شد، به محل اصلیشان برده می‌شدند. کاملاً مشخص نیست که این کار چگونه انجام می‌شد، اما مطمئناً نیازمند نیروی انسانی، طناب، غلتک و همچنین راه‌های همواری که در سراسر جزیره وجود دارند، بوده‌است.

moi2

tongariki-15-moai-statues

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * کد امنیتی باطل شد ، لطفا دوباره درخواست کد امنیتی کنید