شهر آنتالیا ترکیه که در خلیج آنتالیا واقع شده است یکی از مقاصد مورد علاقه ی گردشگران در سراسر جهان به شمار می آید. این شهر زیبا در ساحل دریای مدیترانه قرار گرفته است از اینرو نمای بسیار زیبایی دارد. جمعیت این شهر توریستی ۱ میلیون نفر بوده و به عنوان پرجمعیت ترین شهر ترکیه در این حوزه جغرافیایی شناخته می شود. اگر دوست دارید که به ساحل بزرگ و موزه های زیبای این شهر سفری داشته باشید بهتر است که واقعیت های جالبی که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد را در مورد این شهر بدانید.

آنتالیا بزرگ ترین شهر ترکیه در منطقه ی ساحلی دریای مدیترانه است. از اینرو این شهر به عنوان دروازه ناحیه ی ساحلی ریویرای ترکیه به شمار می رود. آنتالیا پایتخت ساحل مدیترانه در کشور ترکیه است.
2- کوه های باشکوه توروس (Taurus Mountains)
این مسجد به خاطر معماری شگفت انگیز، نماهای باشکوه داخلی و اهمیت تاریخی اش گردشگران را به شهر استانبول جذب می کند. بین سال های 532 و 537 ساختمان آن به مدت هزار سال کلیسا بود. سپس از سال 1453 تا 1934 که تبدیل به موزه شود، مسجد بود. می توانید از این مسجد در محله سلطان احمد، در روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ساعت 09:30 تا 04:30 دیدن کنید. ورودی آن 13 دلار آمریکا است.

در قسمت غربی شهر ساحل کونیالتی (Konyaalti Beac) واقع شده که نمای زیبایی از رشته کوه های مرتفع توروس را در اختیار شما قرار می دهد. این سلسله کوه ها زیبایی خاصی را به شهر آنتالیا بخشیده اند.-

۳- تاریخچه ی اسم «آنتالیا»

از آن جایی که این شهر توسط یکی از  شاهان پرگامون (Pergamum) به نام آتالوس دوم (Attalus II) ساخته شده در طول تاریخ به نام های آتالیا، ساتالیا و آندالیا نیز معروف بوده است. بعدها اسم این شهر به آنتالیا تغییر کرد.

۴- آنتالیا پنجمین شهر پرجمعیت کشور ترکیه محسوب می شود

شهر آنتالیا با بیش از ۱ میلیون نفر جمعیت ساکن در مناطق شهری، پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه به شمار می آید.

۵- شهر باستانی کالِیچی (Kaleiçi)

در وسط شهر آنتالیا یک شهر باستانی حفاظت شده به نام «شهر کالِیچی» (city of Kaleiçi) (به معنی واقع شده در درون قلعه) قرار دارد. این مکان تاریخی که در اطراف لنگرگاه رومیان ساخته شده دارای سازه هایی به سبک رومیان باستان است.

6- شعله های شگفت انگیزی که ۲۴ ساعت شبانه روز در حال سوختن هستند

شعله های سوزان شیمِرا (burning flames of Chimera) یکی از عجایبی است که گردشگران در هنگام بازدید از شهر از دیدن آن شگفت زده می شوند. این شعله های سوزان ۲۴ ساعت شبانه روز را روشن هستند و استفاده های فراوانی دارند. بارها تلاش شده که این شعله ها خاموش شوند اما نه خاموش شده اند و نه راز آن ها نیز کشف شده است. در زمان های گذشته این شعله ها که از داخل سنگ ها زبانه می کشیدند راه را به کشتی ها نشان داده و از برخورد آن ها با سنگ های ساحلی جلوگیری می کردند.

۷- آکواریوم آنتالیا را از دست ندهید


این آکواریوم یکی از جاذبه های توریستی اصلی شهر به شمار می آید. آکواریوم آنتالیا در نزدیکی ساحل کونیالتی (Konyaalti Beach) واقع شده و بزرگ ترین تونل آکواریومی دنیا به حساب می آید که انواع مختلفی از آبزیان در آن نگهداری می شوند.

۸- آنتالیا شهر موزه های قدیمی

از آن جایی که این شهر موزه های سنتی و قدیمی فراوانی دارد بسیاری از توریست ها را به خود جلب کرده است. برخی از موزه های این شهر عبارتند از «موزه کالِیچی» (Kaleiçi Museum)، «موزه اسباب بازی آنتالیا» (Antalya Toy Museum)، «موزه سونا و اینان کیراچ کالیچی» (Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Museum) و تعدادی دیگر. این موزه ها تاریخچه ی شهر آنتالیا در عصرهای مختلف از دوران باستان را به نمایش گذاشته و شکل های هنری بسیار زیبایی در ساخت آن ها به کار رفته است.

۹- ساحل آبی رنگ و تمیز مشهور آنتالیا


کسانی که به شهر آنتالیا می آیند باید حتما این منظره را تماشا کنند. دیدن ساحل لارا (Lara beach) که بسیار باشکوه است لذت بخش خواهد بود. این ساحل فضای مسحور کننده و دلپذیری دارد و به عنوان یکی از تمیز ترین سواحل کشور ترکیه شناخته می شود.

۱۰- مسیر کوهنوردی و راه پیمایی فوق العاده


فاصله بین آنتالیا و شهر فِتحیه (Fethiye) حدود ۳۲۰ مایل است که به عنوان یکی از لذت بخش ترین و طولانی ترین مسیرهای کوهنوردی و راه پیمایی در دنیا شمرده می شود. برای سال های متمادی ساکنان روستاهای بین این دو شهر از این مسیر برای مسافرت به شهرها و روستاهای اطرافشان استفاده می کردند.