شهری در درون شهر دیگر (شهر محصور / باکو)

شهر های تاریخی بسیاری در دنیا وجود دارد که با گذشت زمان در اطراف آن شهری جدید شروع به ساخت و ساز شده. در زیر ما یک نمونه از این نمونه شهرها را به شما معرفی می کنیم که در شهر باکو در آذربایجان قرار دارد.

 

شهر محصور باكو

شهر محصور شهری زیبا و تاریخی در شهر باکو است که با دیوارهایی بلند محصورشده است. این بنای تاریخی در قرن دوازدهم میلادی ساخته‌شده است. بنای سینیک کالا مناره که در سال ۱۹۰۳ میلادی ساخته‌شده و قدیمی‌ترین بنای شهر باکو به شمار می‌رود، درون این شهر محصور قرارگرفته است.

1_1426348251

3_1426348251

 

شهر محصور باكو كه در منطقه‌ای قرار دارد كه از دوران پارینه‌سنگی تاكنون محل سكونت انسان بوده است، آثاری از حضور پیوسته فرهنگ‌های مختلف زرتشتی، ساسانی، عربی، ایرانی، شیروانی، عثمانی و روسی را در خود جای داده است.

42_5

42_42

 

شهر داخلی بخش اعظم دیوار دفاعی خود را كه در قرن دوازدهم میلادی كشیده شده است، تا امروز حفظ كرده است. بنای قرن دوازدهمی قلعه دختر روی سازه‌های قدیمی‌تری متعلق به قرون 6 و 7 پیش از میلاد ساخته شده است و قصر شیروان‌شاه كه در قرن پانزدهم ساخته شده است، یكی از شاهكارهای معماری آذربایجان است.

5783572

İçərişəhər_1

 

در جریان زلزله‌ای كه در نوامبر سال 2000 روی داد، آسیب‌های جدی به این محوطه وارد شد و علاوه بر این، فشار ناشی از برنامه‌های توسعه شهری، فقدان سیاست‌های حفاظتی و مرمت‌های غیركارشناسی آثار مخربی بر این محوطه باقی گذاشته است.

Icheri_sheher_01

Icheri_sheher01

old city of baku

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *