شهری در بین کوه های سر به فلک کشیده در بلغارستان (بلوگراچیک)

شهر بلوگراچیک

شهر بلوگراچیک بلغارستان یکی از شهرهای کوچک بلغارستان است که در ضلع شمال غربی و در استان ویدین این کشور، در فاصله 170 کیلومتری از صوفیه واقع شده است. بلوگراچیک، که به معنی “شهر کوچک سفید” است، در دامنه کوه‌های بالکان و در کنار مرز صربستان، در فاصله 50 کیلومتری جنوب رود دانوب قرار دارد. این شهر شهرت خود را مدیون سازه‌های صخره‌ای پر ابهتی است که در زمینی به طول 30 کیلومتر و عرض 6 تا 7 کیلومتر قرار گرفته و با نام صخره‌های بلوگراچیک شناخته می‌شوند. ارتفاع این صخره‌ها در بعضی نقاط به 200 متر نیز می‌رسد. این شهر در جریان انتخاب “عجایب هفتگانه جدید جهان” به‌عنوان یکی از گزینه‌ها مطرح شد و از آن‌ پس به شهرتی جهانی دست‌ یافت.

6

009_005_Belogradchishki_skali.jpg

061_001_Belogradchishkakrepost.jpg

061_004_Belogradchishkakrepost.jpg

 

آثار تاریخی و شواهد متعددی که روی صخره‌های بلوگراچیک و قلعه‌ی ارگ شهر پیداشده است اولین تمدن شکل‌گرفته در بلوگراچیک را مربوط به اوایل قرون‌وسطی می‌داند. در قرن 14 میلادی و در روزهای حکومت ویدین (1422-1371) بلوگراچیک به مرکزی فرهنگی و حکومتی تبدیل شد.

329_001_Belogradchik_grad.jpg

belogradchik_3

belogradchik_4

belogradchik_rocks

 

صخره‌های بلوگراچیک با قدمتی در حدود 200 میلیون سال، یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی جهان نیز به شمار می‌روند. بر اساس شکل‌های متنوع هریک از صخره‌ها اسامی مختلفی نیز روی آن‌ها گذاشته شده است که معروف‌ترین آن‌ها اسب‌سوار، دوشیزه، قلعه، و آدم و حوا هستند. علاوه بر صخره‌های بلوگراچیک، ارگ بلوگراچیک که در کنار صخره‌ها ساخته شده و در طول سالیان متمادی نقش مهمی در حفظ امنیت و آرامش شهر ایفا کرده است، غار ماگورا با نقاشی‌های ماقبل تاریخ روی دیوارهایش و ارگ بابا ویدا که در شهر ویدین در کنار رود دانوب قرار دارد نیز از دیگر جاذبه‌های تاریخی بلوگراچیک محسوب می‌شوند. بازدید از موزه تاریخی شهر که در سال 1810 ساخته شده است، گالری هنری با بیش از 200 اثر بزرگ و کوچک، و تنها موزه علوم طبیعی شمال غرب بلغارستان نیز به گردشگرانی که به بلوگراچیک سفر می کنند توصیه می شود. بازدید از این دیدنی‌ها معمولاً از ساعت 9 صبح تا 5 عصر امکان پذیر است و هریک از آنها بهای ورودی جداگانه‌ای دارند.

belogradchik_rocks_by_sky_of_dust

belogradchik8

maxresdefault

P3251360

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *