آلیتالیا در تاریخ 16 سپتامبر 1946 به عنوان شرکت هواپیمایی ایتالیایی تاسیس شد،این شرکت با نام آلیتالیا شناخته شده که از 2 کلمه ایتالیایی”ali” به معنای ” بال ” و کلمه “Italia” به معنای “ایتالیا” تشکیل شده است. ایرلاین آلیتالیا کارخود در 5 مه 1947 آغاز کرد و در آن سال از 10،000 مسافر را جابجا کرد . پرواز افتتاحیه با فیات G.12 Alcione ، سرنشین توسط به Virginio Reinero از تورین به کاتانیا و رم بود.

لوگوی این شرکت هواپیمایی ایتالیایی حامل پرچم ملی ایتالیا است.دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی آلیتالیا در در فیومیچینو رم در ایتالیا قرار دارد. مرکز اصلی آن در فرودگاه لئوناردو داوینچی فیومیچینو رم قرار دارد، و دومین مقر آن در فرودگاه لینیت در میلان واقع شده است .

ایرلاین آلیتالیا بخاطر بدهی ها و شرایط اقتصادی مخاطره آمیز طولانی مدت پس از مدتی منحل شد .دولت ایتالیا و برخی از سازمان های دیگر از سال 1998 بیش از 4.9 بیلیون یور در شرکت هواپیمایی آلیتالیا سرمایه گذاری کردن.بین سال های 2005 و 2009 تلاش هایی برای غلبه بر مشکلات و یا ادغام آلیتالیا صورت گرفت.

در سال 2006 دولت دیگر قادر به پشتیبانی هواپیمایی آلیتالیا نبود و اتحادیه اروپا نیز تزریق سرمایه جدید به این شرکت هواپیمایی را ممنوع کرد. در نهایت در ماه اوت 2008 هواپیمایی آلیتالیا ورشکست شد.

هواپیمایی ایتالیا در 12 دسامبر 2008 شرکت هواپیمایی آلیتالیا را خریداری کرد و با همان نام فعالیت خود را ادامه دارد. سهامداران عمده آلیتالیا را در 13 ژانویه سال 2014، قراردادی را با شرکت هواپیمایی الاتحاد امضا کردند که در طبق این قرار داد 49٪ سود این شرکت به هواپیمایی الاتحاد تعلق دارد.

معرفی کوتاه

ویدیو کوتاه از معرفی داخل هواپیمای آلیتالیا