کاخ های زیبا و تاریخی جهان (کاخ حوامحل)

کاخ حوامحل در شهر جایپور هند 

قصر هوا محل در جیپور بواسطه معماری خاص خود معروف است. هوامحل یا قصر بادها، کاخی است در منطقه جیپور هند که به علت نمای خاص خود با تعداد بسیار زیادی پنجره‌ی کوچک، جلوه‌ی متمایزی داشته و به عنوان کاخ سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
در ساخت بنای این کاخ بزرگ از شن‌ریزه‌های سرخ و صورتی استفاده شده است و به همین دلیل نمای آن رنگ روشنی دارد. استاد لال‌چاند در سال ۱۷۹۹ طرح این بنا را پی‌ریزی نمود که توسط مهاراجه Sawai Singh به فرم خدای هندوها، کریشنا و در پنج طبقه بنا گردید.

SONY DSC

Hawa_Mahal_Final_1

در سال ۲۰۰۶ این بنا با هزینه گزافی بازسازی گردید. شکل هرمی و لانه‌زنبوی این بنا دارای ۹۵۳ پنجره کوچک به نام‌ Jharokhas است که برای حفظ حریم خصوصی شاه و اهل بیت وی و همچنین نوعی سیستم تهویه طبیعی طراحی گردید.

07 Jaipur Hawa Mahal Palace of Winds Turret Close Up Early Morning

08 Jaipur Hawa Mahal Palace of Winds Window Close Up Early Morning

3292764467_db628c37de_ocropped

ارتفاع بنا حدود ۱۵ متر برآورد شده و ورودی آن دارای در بزرگی است که به حیاط منتهی می‌شود. علاوه بر ساختمان‌های کاخ، موزه‌ای نیز در یک سمت این حیاط وجود دارد.
از پنج طبقه این کاخ تنها سه طبقه قابل استفاده بوده چراکه برای رفت و آمد در طبقات بالایی باید حالت کاملا خمیده حرکت نمود. البته به علت ساخت خوب و طراحی عالی داخلی بنا و نیز تهویه‌ی هوای طبیعی و مطبوع، این کاخ بسیار مورد علاقه حکام وقت بوده است.

Hawa-Mahal-68285

Hawa-Mahal-68291

Hawa-Mahal-68295

 

هوامحل را «نمونه‌ای خیالی از معماری» نیز می‌نامند. برای بازدید این شاهکار مهندسی و معماری لازم است بدانید که قصر در جنوب شهر جیپور و در چهارراه جاده‌ی اصلی شهر یعنی Badi Chaupad قرار دارد.

Hawa-Mahal-Interior-Pictures

jaipur-hawa-mahal-palace

large_March_2011_-_1468

maxresdefault

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *