برج بلم ; پرتغال

برج بلم

یكي از شگفتي‌هاي كشور پرتغال، برج بلم يا قصري در ميان دريا است. اين برج منحصر به فرد كه در ميان آب‌هاي دريا ساخته شده است را مي‌توان يكي از جاذبه‌هاي گردشگري اصلي كشور پرتغال محسوب كرد. بلم نام برجي مستطيلي شكل است كه در بخش سانتا مارياي شهر ليسبون قرار گرفته‌ و به عنوان يكي از بناهاي تاريخي قابل توجه معرفي مي‌شود.

BelemTower

321292bb9c940bd1ba533607330b9394
طراحي ساخت برج بلم در زمان شاه جان دوم در سده پانزدهم ميلادي و به دستور او انجام شد كه به عنوان بخشي از استحكامات دفاعي منطقه در دهانه رودخانه تاقوس (Tagus River) محسوب مي‌شد و دروازه تشريفاتي ليسبون به حساب مي‌آمد. اما ساخت اين برج در زمان شاه جان دوم هرگز آغاز نشد و تنها پس از گذشت نزديك به 20 سال در اوايل سده شانزدهم ميلادي و در زمان پادشاهي مانوئل يكم عمليات ساخت آن آغاز شد.

Belém_Tower,_Lisbon_(11977319704)

Belem_tower_1_by_wax115
اين پادشاه در نظر داشت تا حاشيه شمالي رودخانه تاقوس را از نظر نظامي غني سازد. او ساخت برج را سال 1513 ميلادي و در ساحل بلم آغاز كرد و نام آن نيز به واسطه همين ساحل به برج بلم مشهور شد. ساخت اين برج به سبك معماري منيولاين كه سبك معماري پرتغالي سده شانزدهم به حساب مي‌آمده، انجام گرفته اما مي‌توان در آن سبك‌هاي ديگر معماري را نيز مشاهده كرد.

Belem_Tower_P1000064

Belem_Tower_P1000105

belem_tower_view_by_silinde_ar_feiniel-d4z6ql2
قابل توجه است كه اين برج در به دست آوردن و كشف دستاوردهاي دريايي پرتغال نقش بسيار مهمي داشته است. ساختار اصلي برج از سنگ آهك ليوز (lioz limestone) كه نوعي سنگ آهك كمياب بوده، شكل گرفته و از يك سنگر و استحكامات جانبي تشكيل شده است. بلند‌ي برج به 30 متر مي‌رسد كه در چهار طبقه ساخته شده است. ساخت اين برج سال 1519 ميلادي به پايان رسيد. معمار آن شخصي بود به نام فرانچسكو دو آرودا و او توانست اثري را بسازد كه تا ‌امروز نيز پابرجا بوده و خود را در كنار مهم ترين و با ارزش ترين آثار تاريخي پرتغال قرار دهد.
سال 1571 ميلادي به توصيه پادشاه به بهبودسازي استحكامات دفاعي ساحلي پرداخته شد و دستور داده شد تا قلعه‌اي مستحكم و غيرقابل تسخير براي دفاع از ليسبون و برج بلم ساخته شود.

Belem-Tower-Interior
سال 1580 ميلادي جنگي در اين منطقه در گرفت كه نيروهاي اسپانيايي در آن جنگ شكست خوردند و برج تا سال 1830 ميلادي به عنوان زندان دولتي تغيير كاربري داد. در نيمه نخست سده شانزدهم ميلادي سربازخانه يا پادگاني در نزديكي آن ساخته شد كه به محافظت از برج مي‌پرداخت. سال 1589 ميلادي فيليپ دوم به مهندسي ايتاليايي دستور داد تا صومعه‌اي در كنار قلعه بسازد.

Tower-of-Belem_Belem-Tower-night-view_3482
اين مهندس ايتاليايي سه طرح براي ساخت آن صومعه پيشنهاد كرد كه صومعه همراه سنگر و استحكامات باهم باشد، ديگري سنگر و استحكامات دورتا دور صومعه را فرا گيرد و ديگر اين‌كه ساخت سنگر و استحكامات در ابعاد بسيار بزرگ انجام شود كه هيچ‌گاه به مرحله اجرا نرسيد‌ و تنها صومعه ساخته شد.

torre-belem-interior
يكي از نقاط قابل توجه در ساخت اين برج اين است كه پيش از بررسي‌هاي انجام شده، اين باور وجود داشت كه برج در وسط رودخانه تاقوس ساخته شده بود و بر اثر زلزله سنگين سال 1755 ميلادي بوستون به بخش حاشيه رودخانه كشيده شده است ولي در حقيقت برج روي يك جزيره كوچك در ميان آبروي اصلي اين رودخانه ساخته شده بود كه در نزديكي ساحل واقع بوده است.

dsc00346b
از جمله برجستگي‌هاي معماري اين برج، وجود موج شكن‌هايي است كه به شكل چند ضلعي ساخته شده و از برج در برابر موج‌ها محافظت مي‌كند. اين برج سال 1983‌ميلادي در فهرست ميراث جهاني يونسكو همراه صومعه‌اي در نزديك آن به نام صومعه ژرونيمو به ثبت رسيده است و سال 2007 در فهرست هفت بناي شگفت انگيز پرتغال قرار گرفت. برج بلم امروزه به يكي از نقاط پر جاذبه كشور پرتغال تبديل شده و سالانه تعداد زيادي گردشگر از داخل و خارج كشور از آن بازديد مي‌كنند.

Lisbon Belem Tower Image By Messagez.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *