شهر بلگراد

بلگراد ( شهر سفيد ) پايتخت صربستان يكي از شهرهاي كهن و تاريخي منطقه بالكان است. وسعت اين شهر و حومه آن بيش از 150 كيلومتر مربع مي باشد.شهر بلگراد در 132 متري از سطح دريا و در عرض جغرافيايي 44 درجه و 48 دقيقه به سمت شمال و طول جغرافيايي 20 درجه و 28 دقيقه به سمت شرق قرار دارد.گذر رودخانه هاي بزرگ و پرآب  دانوب  و ساوا از ميان شهر، آن را از نظر موقعيت آب و هوايي، در شمار شهرهاي اروپايي با آب و هواي معتدل قاره اي قرار داده است.

slike-beograda-novi-most-na-adi-bg002

شهر بلگراد در دوران حيات تاريخي خود در مدت چهارصدو پنجاه سال شاهد رويدادها و تحولات و جنگ هاي مختلفي بوده است.اين شهر بارها توسط امپراطوران رومي و پادشاهان عثماني تسخير و ويران گشته است.شهر بلگراد گاه چهره اروپايي و گاهي چهره يك شهر شرقي را به خود ديده است.اين شهر رسماً از سال 1918 پايتخت كشور يوگسلاوي شد.

most_na_Adi-slider

تاريخ اين شهر تاريخ مردم صرب محسوب مي شود.در جريان دو جنگ جهاني اول و دوم شهر بلگراد مهمترين سنگر مقاومت براي احقاق حقوق سياسي و اجتماعي مردم يوگسلاوي به حساب مي آمد اين شهر با خطوط و راههاي آبي، بالكان را به مركز اروپا متصل كرده است و به واسطه همين موقعيت خاص جغرافيايي و استراتژيكي مورد حملات شديد و مورد توجه  فاتحان قرار گرفته است.تركها تا سال 1868 آن را در اشغال  خود داشتند.

beograd-2 0d

نقاط قديمي و مركزي شهر آميزه اي از سبك و سياق كشورهاي شرقي و متعلق به دوران رنسانس مي باشد.معماري اسلامي در بناهاي قديمي و مذهبي و اسامي تركي خيابانها در بافت قديمي شهر نيز كاملاً مشهود است.

b1

6423

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *