جاذبه های گردشگری صوفيه در بلغارستان

صوفیه پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور بلغارستان است. صوفیه یکی از قدیمیترین پایتخت‌های اروپا می‌باشد. تاریخ این شهر به سده ۸ میلادی برمیگردد. این شهر در حال حاضر ۱٫۲۷ میلیون نفر جمعیت دارد که بر این اساس دوازدهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپاست. شهر صوفیه در غرب بلغارستان و جوار ناحیه‌ای کوهستانی واقع شده‌است.

LG_1430299556_b6af48cbead0af774ded2f49aa6c5366کلیسای جامع الکساندر نووفسکی

مهمترین و تاثیر گذارترین جاذبه گردشگری صوفیه (سوفیا) همین کلیسای جامع الکساندر نووفسکی است. که در اولین دههی قرن 20 ساخته شد. کلیسا بعنوان یادبودی برای 200000 سرباز روس کشته شده در جنگ آزادی روسو ترکیش (1877-1978) (Russo-Turkish Liberation War) بنا گردید. کلیسای جامع تحت راهنمایی معمار ارشد الکساندر پومرانتسف و به سبک بیزانتین ساخته شد. این بنا یکی از کلیساهای جامع ارتودکس در جهان است، که شکلی مانند کیک عروسی سبز رنگ دارد، به همراه قوس ها و برج های ناقوس. بلندترین گنبد پوشیده از طلاست و 45 متر ارتفاع دارد، کلیسای جامع 12 ناقوس دارد که در مجموع 23 تن وزن دارند.
درون کلیسای جامع سه شبستان وجود دارد که بوسیله قوس های بزرگ به یکدیگر پیوسته اند، همچنین چهار ستون بزرگ در میان کلیسا از گنید طلایی حفاظت می کنند. نقاشی های دیواری بسیاری مزین کننده ی دیوارهاست، که قدیسان بلغاری و روسی و بخش هایی از کتاب مقدس انجیل را بتصویر می کشند. همچنین موزه ای نیز در این مجموعه وجود دارد که یکی از بزرگترین مجموعه های نماد های مذهبی در اروپا را داراست و همچنین سردابه ای نیز در این مجموعه وجود دارد.

4524

تئاتر ملی ایوان وازوف

در سال 1888 و به سبک نئوکلاسیک ونیزی بنا شد، و بیشتر برای اجراهای معروف و بازیگران مطرح و بزرگش مشهور است. در مرکز شهر ساختمان تاثیرگذاری وجود دارد، که محل بزرگی برای کسانی است که عاشق تئاتر و نمایش اند. شما در آنجا می توانید نمایش های زیبایی را ببینید که توسط بازیگران معروفی اجرا می شوند. درون بنا نیز تاثیر و بوی تئاتر بخوبی به مشام می رسد. در نزدیک این بنا دو کافه ی دنج وجود دارد برای کسانی که تمایل به صحبت در مورد تئاتر و نمایش دارند، و همزمان میخواهند قهوه ای بنوشند

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

کلیسای بویانا

کلیسای بویانا در کنار کوه معروف ویتوشا بنا شده و قدمتی 900 ساله دارد. درون کلیسا موزه ی ملی واقع شده که بر تاریخ منطقه، هنر و صنایع دستی تمرکز دارد.

4526

قلهی ویتوشا

یکی از معروفترین قله های اروپا مناسب برای اسکی…. دریاچه ای زیبا در کنار آن وجود دارد و پوشیده از سبزه و علف است. طبیعتی بکر برای لذت بردن از هوای پاک و تازه.

LG_1428923337_6cc75f0a24ce57bdf011359258a81b3d

موزهی تاریخ ملی

تاثیرگذارترین محموعهی گنجینه های ملی را داراست و بزرگترین موزه بلغارستان است. با داشتن حدود 650000 هزار مصنوع دستی، به بیان داستان سرزمین بلغارستان و ملت آن منطقه می پردازد. این موزه از مرکز شهر صوفیه حدود 10 کیلومتر فاصله دارد.
اگرچه ساختمان برای موزه شاخته نشده، اما سالن های بزرگ آن بسیار با شکوهند و همچنین در های چوبی تراش خورده و سازه های نوری غول پیکر ساختمان را بسیار با شکوه جلوه گر میسازند. پارک کنار موزه با دید بسیار زیبایی که به قلهی ویتوشا دارد، مانند قطعه ای از بهشت است که تنها تعداد کمی از موزه های آمریکایی و اروپایی مشابه آن هستند.
پس افتتاح در سال 1973 به سرعت به یکی از غنی ترین موزه ها در شبه جزیره بالکان مبدل شد. پوشش هزارهی رشد و ترقی انسانی – از سپیده دم تمدن تا دوران مدرن – موزه دارای مجموعه ای منحصر به فرد است که تنها در آن وجود دارد.

4527

مجسمه تزار الکساندردوم

او پسر نیکلای اول و پدربزرگ نیکولای دوم بود. وی از زمانی که سرواژ را در روسیه لغو کرد بعنوان “تزار آزادی بخش” معروف شد. برای بلغارها اسم وی معنای دیگری نیز دارد. الکساندر دوم در جنگ با عثمانی در سال 1877-1978 پیروز شد و بنابراین آزادی و استقلال را پس از دورهی حدودا 500 ساله حکومت عثمانی به بلغارستان بازگرداند. این بنا نشان دهنده یک مجسمه مربوط به اسب سواری از الکساندر II است. در پای اسب او، مجسمهی فرماندهان جنگی اوست که همراه با داوطلبان بلغار به رهبری نایک، خدای پیروزی، به سوی جنگ های با شکوه در حرکتند. از این مجسمه در سال 1907 پرده برداری شد. این مجسمه در مقابل ساختمان پارلمان بنا شده است. و از این میدان برای گردهمایی جشن های تعطیلات ملی بلغارستان استفاده می شده است.

4528

بنای تاریخی ارتش سرخ

بنای تاریخی ارتش سرخ (monument of the red army) در صوفیه، پایتخت بلغارستان ، بنایی یادبود از ارتش سرخ در پارک ارتش شوروی می باشد که توسط روس ها در سال 1954 ساخته شده است. در روبروی درب ورودی، در بالای یک سکو و در ارتفاع 34 متری، یک سرباز ارتش سرخ ، با خوشحالی و تشکر یک زوج بلغاری را به سمت آزادی هدایت می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *