شهرهای مخوف که نباید در آنجا پا گذاشت (سیوداد خوارس)

سیو‌داد خوارز، مکزیک 

شهری در ایالت چیئوائوا درشمال مکزیک است، این شهر در کنار رودخانه ریوگرانده قرار دارد و شهر مرزی با خاک آمریکاست و با شهر ال پاسو در (تگزاس) هم مرز است. این شهر بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر ایالت چیئوائوا در مکزیک به شمار میرود.

120202064251-ciudad-juarez-police-story-top

Ciudad_Juarez_slider1

سیوداد خوارس با نام “ال پاسو دل نورته” “راه عبور شمالی” در سال ۱۶۵۹ میلادی توسط اسپانیایی های مهاجر٬ که به دنبال یک مسیر از جنوب کوه های راکی بودند تاسیس شد. پس از استقلال مکزیک در سال ۱۸۲۱ میلادی  و جنگ آمریکا و مکزیک در سال‌های ۱۸۴۶ تا ۱۸۴۸ میلادی٬ جنگی که در آن مکزیک قسمت بزرگی از خاک خود را در شمال به همسایه خود آمریکا واگذار کرد. در آخر جنگ بنا بر قرارداد گواداالوپه ایدالگو٬ تصمیم گرفته شد که این شهر به مرز بین آمریکا و مکزیک تبدیل شود٬ به طوری که رودخانه ریوگرانده مرزه این دو کشور باشد. این تصمیم در حقیقت شهر را به دو قسمت شمالی در خاک آمریکا و جنوبی در خاک مکزیک تقسیم کرد. قسمت شمالی این شهر در خاک آمریکا “ال پاسو” نام دارد. از آن زمان و تا سال ۱۹۳۰ میلادی (۱۳۰۸ خورشیدی) جمعیت این شهر در هر دو طرف مرز میتوانستند آزادانه در این شهر بدون در نظر گرفتن مرز کشوری رفت‌وآمد کنند. در زمان حمله فرانسه به مکزیک، این شهر محل توقف موقت نیروهای جمهوری خواه بنیتو خوارس بود تا زمانی که توانستند تاسیس دولت خود را در تبعید در شهر چیئوائوا به عمل بیاورند.

Demonstrators pull a barrier as federal policemen try to stop them during a protest against the visit of Mexico's President Enrique Pena Nieto to the city, in Ciudad Juarez January 14, 2015. REUTERS/Jose Luis Gonzalez

Foto_1

در سالهای انقلاب مکزیک (۱۹۱۰ میلادی – ۱۲۸۸ خورشیدی) این شهر خرابیهای زیادی داشت٬ چون انقلابیان از جمله پانچو وییا برایی به دست گرفتن این شهر تلاش و نبردهایی زیادی کردند، تا اندازی که در سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۷ میلادی بخش عمده ای از جمعیت این شهر، شهر را رها کرد و به شهر های دیگر پناه بردند. در دهه های ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۰ گردشگری، قمار، و کارخانهای سبک به این شهر بهبود دادند و جمعیت آن دوباره بالاتر رفت٬ و باز سازی آن آغاز شد.

juarez-3

JUAREZ-jumbo

امروزه شهر سیوداد خوارس٬ دارای چهار پول بین‌المللی است که این شهر را به شهر ال پاسو در تگزاس ارتباط میدهد .این گذرگاه های مرزی در سال ۲۰۰۸ میلادی  ۲۲،۹۵۸،۴۷۲ گذر داشتند، این سیوداد خوارس را به بزرگترین نقطه ورود و حمل و نقل در شمال مرکزی مکزیک تبدیل میکند. همچنین این شهر دارای یک مرکز صنعتی در حال رشد است که بخش بزرگی از آن توسط بیش از ۳۰۰ کارخانه مونتاژه که در داخل و اطراف شهر ساخته شده اند تشکیل شده است. سیوداد خوارس٬ یکی از سریع ترین شهرهای در حال رشد در جهان است، در این حال٬ این شهر به عنوان “خشونت آمیزترین شهر در جهان که خارج از منطقه جنگ” است شناخته شده است٬ و یکی از نا امن ترین شهرهایی مکزیک به شمار می رود.

15.01.20ciudad-juarez

15Buve-foto3

این شهر اگر برای گردشگران بوی مرگ می‌ده اما برای قاچاقچیان مواد‌مخدر یکی از بهترین و امن‌ترین نقاط دنیاست، می‌پرسید چرا چون پلیس‌های آن فاسد هستند. این شهر مرزی مکزیک هر روز صحنه نبرد قاچاقچیان مواد مخدر است بنابراین معضلات دیگری از جمله آدم‌‌ربایی، ترور و درگیری‌های خشونت‌بار میان گنگستر‌ها را به خود به همراه دارد. البته میزان قتل‌ها از سال گذشته تاکنون کاهش یافته شاید به خاطر فرار هزاران نفر از شهر و همچنین سلطه یک کارتل مواد‌مخدر، اما وضعیت سیو‌داد خوارز هنوز خطرناک و هشدار‌دهنده است؛ به خصوص برای زنان هر لحظه ممکن است در این شهر یکی از سران باند‌های قاچاق دستگیر شود و همین مسئله منجر به بروز مشکلات و خشونت‌های دیگر شود.

Mexodus-main-web

Utah_University_pink_crosses_protest_for_Juarez

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *