«کولوسئوم» رم میزبان رویدادهای فرهنگی می‌شود

آمفی‌تئاتر باستانی «کولوسئوم» پس از تکمیل فرآیند مرمت، میزبان رویدادهای مهم فرهنگی می‌شود.

kyquanmoi3d

«داریو فرانچسکینی»، وزیر فرهنگ ایتالیا با اشاره به پروژه جدید مرمت و بازسازی اثر تاریخی «کولوسئوم» در مرکز شهر رم ایتالیا عنوان کرد این بنای باستانی با اتمام مرمت می‌تواند از بالاترین سطح رویدادهای فرهنگی میزبانی کند.

وزیر فرهنگ ایتالیا که در مراسم پایان پاکسازی دیوارهای «کولوسئوم» که سرانجام پس از دو سال داربست‌های اطراف این بنای تاریخی جمع‌آوری شد گفت: باستان‌شناسان اکنون به داخل بنا رسیده‌اند و به مرمت گذرها و طاق‌ها خواهند پرداخت، این در حالیست که مرکز جدید بازدیدکنندگان به بیرون از آمفی‌تئاتر منتقل می‌شود.

«کولوسئوم» در زمان روم باستان با گنجایش 80 هزار نفر میزبان نبرد گلادیاتورها بود و پیش از آغاز مرمت این اثر باستانی نیز گمانه‌زنی‌های فراوانی درباره نوع رویدادهایی که می‌توان در این مکان میزبانی کرد مطرح می‌شد.

galleryArchitectural3

بنابر اعلام گاردین، یکی از کاربری‌های پیشنهادی برای «کولوسئوم» استفاده از آن به عنوان مکان رژه ورزشکاران و محل اعطای مدال‌ها در المپیک سال 2024 میلادی است که رم ایتالیا یکی از نامزدهای اصلی میزبانی آن است.

«سیرک ماکسیموس» که در زمان روم باستان محل مسابقه ارابه‌رانی بوده و در نزدیکی بنای «کلوسئوم» قرار دارد در سال 2014 برای برگزاری کنسرت گروه موسیقی «رولینگ استونز» اجاره شد و اواخر این ماه نیز میزبان کنسرت یک خواننده دیگر خواهد بود.

اگرچه وزیر فرهنگ ایتالیا به نوع رویدادهایی که قرار است در «کولوسئوم» برگزار شود اشاره‌ای نکرده، اما به نظر می‌رسد رویکرد آنها بیشتر به سمت اجرای تئاتر است تا برگزاری کنسرت‌.

پروژه مرمت «کولوسئوم» با سرمایه‌گذاری 25 میلیون یورویی یک ثروتمند ایتالیایی به نام «دیه‌گو دلا واله» در حال انجام است و قرار است دولت ایتالیا نیز 18 میلیون یورور در این پروژه مشارکت داشته باشد.

«کولوسئوم» در مرکز شهر تاریخی رم یکی از مکان‌های دیدنی و به عنوان نماد تاریخی این شهر شناخته می‌شود. این بنا که یک آمفی تئاتر رومی است، به دستور امپراتور «وسپازیانو» ساخته و در سال 80 بعد میلاد افتتاح شد.

این محل شناخته‌شده زمانی محل جدال حیوانات درنده و برده‌ها بود و دارای ارتفاع 5.48 متر و ابعاد 188 در 156 متر است و پس از ساخت فیلم معروف «گلادیاتور» در این مکان تاریخی، سالانه شش میلیون گردشگر از این اثر تاریخی دیدن می‌کنند. این در حالیست که این اثر تاریخی 10 سال پیش سالانه یک میلیون بازدیدکننده داشت.

منبع : ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *