تلاش برای کودتا در ترکیه

بیانیه‌ای با عنوان ارتش ترکیه از تلویزیون ملی این کشور پخش شد که می‌گوید ارتش برای دموکراسی و حقوق بشر اداره امور را در دست گرفته است. این بیانیه می‌گوید تمام روابط خارجی کشور به شکل موجود باقی خواهد ماند. در بیانیه آمده است که برقراری قانون باید اولویت اصلی باشد.

پس از صدور این بیانیه رجب طیب اردوغان از مردم ترکیه خواست که برای مقابله با حرکت نظامیان به خیابان‌ها بیایند. اردوغان که در تعطیلات بود به استانبول بازگشته است.

ss-160714-turkey-coup-mn-1821_b14eb3ae47fcb9a8c1388f5dbff7585b.nbcnews-ux-1024-900

 

نخست وزیر ترکیه اعلام کرده است که بر فراز آنکارا منطقه پرواز ممنوع اعلام شده است.

بن علی ایلدیریم نخست‌وزیر ترکیه گفت که اوضاع کشور در حال حاضر به طور کامل در کنترل دولت است. فرمانده کل ارتش به همراه سایر فرماندهان اوضاع را کنترل کرده‌اند.

پنتاگون با صدور بیانیه‌ای گفته است: “تحولات را دنبال می‌کنیم. تاکنون بر پایگاه هوایی ما در اینجرلیک و عملیات ضد داعش تاثیری نگذاشته است.”

در حالیکه در دو ساعت گذشته اوضاع آرام شده بود و انتظار می رفت که کودتا شکست خورده باشد، سربازان شورشی وارد دفتر سی ان ان در ترکیه شدند و برنامه این شبکه را قطع کردند. همچنین اخباری نیز ازشکسته شدن دیوار صوتی استانبول توسط یک جنگنده منتشر شده است.

سربازانی که به دفتر سی‌ان‌ان ترک حمله کرده بودند، بازداشت شده‌اند.

رجب طیب اردوغان در فرودگاه استانبول حاضر شد و در جمع مردم سخنرانی کرد. او گفت:  «یک مجموعه کوچک در نیروهای مسلح وحدت مردم ترکیه را هدف قرار داده بود. این مجموعه از موجودیت موازی ترکیه (احتمالا گولن) دستور میگیرد. عاملان این اقدام خیانتکارانه تاوان سنگینی خواهند پرداخت.»

او تاکدی کرد: «حکومت ما بر اساس خواست و اراده مردم انتخاب شده، اما گروهی تلاش میکنند علیه این حکومت کودتا کنند. حتی اگر به قیمت جانمان تمام شود با این گروهک خائن مقابله میکنیم.»

اردوغان افزود: «ترکیه دیگر ترکیه قدیم نیست … ترکیه جدید تصمیم خود را گرفته … ما در فرودگاه آتاتورک هستیم که تا چند هفته پیش مورد هدف حمله تروریستی داعش قرار گرفته بود. موجودیت موازی نیز تا چند ساعت پیش این فرودگاه را هدف قرار داده بود و تلاش کرده بود آن را اشغال کند.»

او در ادامه خطاب به نیروهای ارتش گفت: « شما ارتش محمد هستید و اجازه نمیدهم اسلحه خود را به روی مردم بگیرید… آنهایی که این اقدام را انجام داده اند بدانند که پشیمان خواهند شد. بهتر است تسلیم شوند.»

رجب طیب اردوغان از هوادارانش خواست که تا برگشتن اوضاع به حال عادی از خیابان‌ها به خانه نروند.

در تحولی دیگر نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد هلوسی آکار رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه برکنار و امید دوندار، فرمانده  فرمانده ارتش ترکیه به عنوان جانشین موقت او تعیین شده است

همچنین گزارش شده که دریاسلار نجات آتیلا دمیرخان از رهبران کودتا در ایالت مرسین بازداشت شده است.

ss-160715-turkey-coup-mn-1917_95a2a9970eb44d7e93d56dcb9902127f.nbcnews-ux-1024-900

 

پلیس ترکیه می‌گوید 16 عامل کودتا در درگیری ها کشته شده‌اند.

خبرگزاری آناتولی می‌گوید 754 نفر از نیروهای ارتش در ارتباط با کودتا بازداشت شده‌اند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پی حوادثی که از شب گذشته در ترکیه رخ داده با چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه این کشور تلفنی گفت‌وگو کرد.

خلوصی آکار، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه از یک پایگاه هوایی در آنکارا که ظاهرا نگه داشته می‌شد، نجات داده شده است.

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران از تشکیل جلسه این شورا درباره تحولات ترکیه خبر داده است.

مایکل استیونس مدیر موسسه مطالعاتی رویال یونایتد به بی‌بی‌سی گفته است تلاش برای کودتا به شدت برای اردوغان مضر است.او در مقطعی از این طرح، معلوم نبود کجاست و این ذهنیت را پیش می‌آورد که کنترل کامل کشور را در دست ندارد.

ss-160714-turkey-coup-mn-1820_b14eb3ae47fcb9a8c1388f5dbff7585b.nbcnews-ux-1024-900

منبع : فرارو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *