کشف شهرهای مخفی زیر جنگل‌ کامبوج

باستان‌شناسان با بکارگیری فناوری لیزر موفق شدند شهرهای قرون وسطایی مدفون شده در زیر جنگلی در نزدیکی «آنکوروات» کامبوج را پیدا کنند.

57302498

«آنکوروات» از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کامبوج است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و بزرگترین مجموعه معبد جهان به حساب می‌آید. این مجموعه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و تاریخی آسیای جنوب‌شرقی است و جزو عجایب دنیای باستان شمرده می‌شود.

تحقیقات و حفاری‌های باستان‌شناسان در این منطقه سال‌هاست ادامه دارد، اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد این منطقه باستانی بیش از آنچه تصور می‌شود مساحت دارد. محققان در این پروژه با اسکنرهای لیزری کار خود را ادامه دادند و پی به وجود شهرهای گمشده کامبوج درست زیر این جنگل بردند.

57302500

محققان نوع خاصی از لیزر را زیر یک هلی‌کوپتر نصب کردند که می‌تواند با عبور از موانعی همچون درخت‌ها و گیاهان، سازه‌های آن منطقه را نمایش دهد. اکثر سازه‌های شهری اطراف معابد معروف امپراطوری «خمر»، از جنس چوب و کاه‌گل بوده‌ که با گذشت زمان همگی پوسیده شده‌اند.

به گزارش ای.بی.سی نیوز، باستان‌شناسان معتقدند معابد «آنکوروات» در دهه ۱۱۰۰ میلادی به دست پادشاه «سوریاوارمان» دوم در دوران شکوفایی امپراطوری «خمر» بنا شده‌اند و این شهر یکی از بزرگترین‌ها در نوع خود در آن زمان بوده است.

57302501

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *