یک خانه معروف در دبی / خانه شیخ سعید

یک خانه مشهور را به شما معرفی می کنیم. که از دیرباز تا به اکنون تغییرات بسیار زیادی را در امارات با چشمان خود نظاره کرده.

خانه شیخ سعید آل مکتوم

یکی از مکان‌های تاریخی و جاذبهٔ گردشگری شهر دبی ویکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی است که سالیانه تعدادی زیادی از گردشگران از مناطق داخل و خارج امارات به سویش می‌شتابند. این خانه محل سکونت حاکم پیشین دبی، شیخ سعید آل مکتوم بوده‌است. تاریخ ساخت آن به سال ۱۸۹۶ برمی‌گردد. این خانه در عهد شیخ مکتوم بن حشر آل مکتوم بنیادگذاری شده‌است، و تا نهایت حکم شیخ سعید آل مکتوم که در سال ۱۹۵۸ میلادی فوت کرده‌است، مقر حکم بوده‌است.

004 On the roof of Sheikh Saeed Al Maktoum House

5

 

مساحت این بنا در حدود ۳۶۰۰ متر مربع می‌باشد. خانه مذکور در سال ۱۹۸۶ میلادی توسط شهرداری دبی بازسازی شده‌است و هم‌اکنون موزهٔ ملی اسکناس و عکس‌های تاریخی از شهر دبی و همچنین موزهٔ عکس‌هایی از خانوادهٔ حکمرانان این شهر است. این خانه نزدیک دهانهٔ خور و در کنار تونل شندغه واقع شده‌است. در ساخت این خانه از معماری خانه‌های قدیم ایران در ناحیه کویر و جنوب ایران الهام گرفته شده‌است. در ساخت این خانه از مواد اولیهٔ آن زمان مانند آهک و ساروج استفاده شده‌است.

8_top_ten

House-of-Sheikh-Saeed-Al-Maktoum-pictures-3

 

این خانه از یک حیاط بزرگ تشکیل شده که در دور آن، پنج بخش مستقل برای زندگی پنج خانواده در نظر گرفته شده‌است. هر بخش شامل یک ایوان، مهمان‌خانه و تعدادی اتاق می‌باشد. بادگیرها، درب‌ها و پنجره‌های کنده‌کاری‌شده، نورگیرهای مشبک چوبی و گچی همه و همه تصویرگر خانه‌های قدیمی دبی می‌باشند. این خانه به‌عنوان یک بنای تاریخی در سال ۱۹۸۴ مرمت شده و اکنون به‌عنوان یک موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. عکس‌های قدیم دبی، اسناد تاریخی، پول‌های رایج در زمان‌های نه‌چندان دور و مجموعه‌های تمبر از دیگر دیدنی‌های این موزه می‌باشند. همچنین خانهٔ «شیخ عبید بن ثانی» وزیر شیخ سعید آل مکتوم در این منطقه قرار دارد که مانند ساختمان‌های نامبرده نیز بازسازی شده‌است و قرار است که آن هم موزه کنند.

House-of-Sheikh-Saeed-Al-Maktoum-pictures-4

Saeed_Al_Maktoum_House-Dubai2841

 

در ساخت این خانه از معماری خانه‌های قدیم ایران در ناحیه کویر و جنوب ایران الهام گرفته شده ‌است و مواد اولیه ساخت این خانه آهک و ساروج می باشد .این خانه دارای یک حیاط بسیار بزرگ با پنج بخش مستقل برای افراد خانواده بوده است که هر بخش آن شامل یک ایوان، مهمان خانه و تعدادی اطاق می باشد . بادگیرها ، درب‌ها و پنجره‌های کنده کاری شده، نورگیر‌های مشبک چوبی ، همه تصویرگر خانه‌های قدیمی دبی  می‌باشند. این خانه که قدمت آن به سال 1896 باز می‌گردد، امروزه کلکسیون نادری از عکسهای تاریخی، سکه‌، تمبر و اسناد تاریخی دبی را در خود جای می‌دهد.

Saeed_Al_Maktoum_House-Dubai2843

Sheikh_Saeed-Al-Maktoum-House-1680x700

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *