با بزرگترین غار جهان آشنا شوید(هانگ سون دونگ)

 هانگ سون دونگ در ویتنام

ویتنام کشوری گرمسیری با آب و هوای گرم و معتدل است که از جاذبه های آن بازدید از بازارها، جشنواره ها، گردش در شهرها، دیدن معماری و صنایع دستی می باشد و بهترین مکان برای غارگردی و طبیعت گردی است غار هانگ سون بزرگترین غار ویتنام یکی از بهترین مکان ها در ویتنام برای گردشگران می باشد.

hang-son-doong-cave-vietnam1

stock-photo-73450325

son-doong-cave-opengraph

 

دونگ نام دهکده ای است که در نزدیکی غار قراردارد و از آنجا باید به غار رسید و سون به معنی کوه است پس «دونگ سون» یعنی کوه دهکده که یکی از زیباترین نقاط روی زمین است دهانه غارهمانند پنجره بزرگی باعث تابش نور خورشید به درون غار شده وبا ایجاد فضای رویایی باعث رشد درختان و سرسبزی دهانه غار شده است. منظره های زیبا و باورنکردنی که هرکسی را شگفت زده می کند و تا کسی نبیند زیبایی آن را باور نمی کند.

Hang Va, Phong Nha Ke Bang, Vietnam

Hang-Son-Doong-Cave-Watch-Out-For-Dinosaurs-2

hang-son-doong-cave-vietnam3

 

غار سون دونگ غاری است در پارک ملی فونگ نها-که بانگ در استان کوانگ‌بن در کشور ویتنام که در نزدیکی مرز این کشور بالائوس قرار دارد و رود زیرزمینی پرشتاب و بزرگی از درون آن می‌گذرد.

Hang-Son-Doong-8915

hang-son-doong-cave

 

این غار توسط فردی محلی به‌نام هو-کان در سال ۱۹۹۱ کشف گردید. در عین حال مردمان جنگل‌نشین منطقه به‌دلیل صدای سوت‌مانندی که در نتیجه جریان رود زیرزمینی از غار شنیده می‌شد از آن هراس داشتند. کشف این غار تا سال ۲۰۰۹ مسکوت گذاشته شد تا آنکه گروهی از دانشمندان بریتانیایی از انجمن غارپژوهی بریتانیا به رهبری هاوارد و دب لیمبرت از ۱۰ تا ۱۴ آوریل آن سال اقدام به انجام بررسی‌هایی در فونگ نها-که بانگ نمودند اما پیشرفتشان پس از رسیدن به دیواره‌ٔ کلسیتی بزرگی متوقف شد. بنا به گفتهٔ لیمبرت این غار ۵ برابر بزرگتر از غار فونگ نهاست که آن‌را پیشتر بزرگترین غار ویتنام می‌دانستند. بزرگترین دهلیز غار سون دونگ بیش از ۵ کیلومتر طول، ۲۰۰ متر ارتفاع و ۱۵۰ متر عرض دارد. با نگاه به چنین ابعادی می‌توان اینگونه گفت که غار سون دونگ از نظر بزرگی حتی از غار گوزن در مالزی که به‌عنوان بزرگترین غار جهان شناخته می‌شود پیشی گرفته است.

11-rare-cave-pearls-714

2470961_7-jpg

 

غار “هانگ سون دونگ” در ویتنام دارای یک جنگل داخلی است. این غار به حدی وسیع است که برای وارد شدن به آن باید از یک مسیر عمودی به ارتفاع یک آسمانخراش ۴۰ طبقه پایین رفت. در آستانه ورود به “هانگ سون دونگ”، یک ستون غول پیکر از رسوبات کربنات کلسیم همانند برجی بلند در برابر دیدگان مکتشفان این غار عظیم ظاهر می شود.

131001005

After two days of trekking and caving, we reach the first camp inside Hang Son Doong, the world's largest cave.

بررسیها نشان داد که یک رودخانه زیرزمینی بین دو تا پنج میلیون سال قبل این غار را در زیر این جنگل بارانی حفر کرده است. مکتشفان از سال ۱۹۹۰ به این منطقه اعزام می شوند و تاکنون توانسته اند بیش از ۱۵۰ غار را کشف کرده و بیش از ۱۴۰ کیلومتر تونل در داخل این غارها را نشانه گذاری کنند. در این راستا، مجله علمی نشنال جغرافی در اولین شماره سال ۲۰۱۱ خود گزارشی تصویری از مناظر دیدنی این غار را منتشر کرده است.

caves-1_2948977k

caves-2_2948990k

Hang-Son-Doong-2

 

برای ورود به این غار باید از مسیری به وسعت یک آسمانخراش ۴۰ طبقه پایین رفت. غار هانگ سون دونگ شاید بزرگترین تونل افقی دنیا را داشته باشد.

Hang-Son-Doong-3

hang-son-doong-3 (1)

hang-son-doong-2[5]

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *