معرفی کامل باتومی; گرجستان

باتومی شهری بندری بر کرانه دریای سیاه و در کشور گرجستان است.

بنابر روایات هردوت، سکاها از طریق آزوو(آزف) به ولایت باطوم آمده‌اند.

باطوم در دوره هخامنشیان، از متصرفات پادشاهان هخامنشی شمرده می‌شد.

این شهر در محل بندرگاه قدیمی رومی باتوس، که احداث آن را به آدریانوس نسبت می‌دهند، بنا شد.

بعدها یوستی نیانوس از پادشاهان روم شرقی آنجا را تصرف کرد و پس از بنای دژ پترا در شمال آن، باتوس اهمیت خود را از دست داد و مدتی بعد، جزو متصرفات پادشاهان لز شد.

در ۶۴۳م حبیب بن مسلمه، سردار مسلمان، گرجستان و از جمله باطوم را به صلح گشود و این شهر به دست مسلمانان افتاد.

در اواخر سده ۱۰م، باطوم جزو حکومت متحد گرجستان شمرده می‌شد و پس از تجزیه امپراتوری گرجستان، امیران متاوارهای گوری در آنجا مستقر شدند.

در سده ۱۵م، شهر و ناحیه باطوم مدتی در دست سلاطین عثمانی بود و از ۱۶۲۷م جزو متصرفات عثمانی شد و ظاهراً از همین دوره، اسلام در آنجا رواج یافت.

در اوایل سلطنت سلطان احمد سوم مردم گرجستان شورش کردند و از پرداخت مالیات سر باز زدند، ولی شورش سرکوب شد و عثمانی‌ها در باطوم و چند جای دیگر قلعه‌هایی بنا نهادند. در زمان سلطنت عبدالعزیز عثمانی مسجد جامعی به نام عزیزیه در باطوم ساخته شد.

در ۱۸۷۸م، قشون روسی بندر و شهر باطوم را تصرف کردند و در ۲۸ اوت همان سال، به موجب عهدنامه سان‌استفانو، باطوم به آنان واگذار گردید، امّا بعدها باز جزو گرجستان شد.

در آوریل ۱۹۱۸م، قشون عثمانی باطوم را اشغال کرد و سال بعد سپاهیان انگلیس وارد آنجا شدند.

در ژوئن ۱۹۱۹م، انگلیسی‌ها باطوم را تخلیه کردند.

پس از آن جمهوری گرجستان تأسیس شد ولی بعد از مدت کوتاهی، سقوط کرد و حزب کمونیست قدرت را به دست گرفت و گرجستان جزو اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی شد.

در مارس ۱۹۲۱م، بر اثر معاهده‌ای بین دولت ترکیه و شوروی، قسمتی از گرجستان به نام قارص و اردهان به ترک‌ها واگذار شد و باطوم همچنان در گرجستان باقی‌ماند و در ۱۶ ژوئن همان سال، مرکز جمهوری سوسیالیستی آجارستان شد.

NNN_6141_11

batumi_3

 

باتومی با تهران در حدود  0’.30”  فاصله زمانی دارد و فاصله هوایی آن نیز بر پایه  1.30  ساعت محاسبه می شود. فرودگاه بین المللی باتومی در 2 کیلومتری جنوب این شهر قرار گرفته است. همچنین، این فرودگاه در 20 کیلومتری شمال شرق شهر هوپا در ترکیه قرار داشته و به ارائه خدمات پروازهای داخلی و بین المللی برای شمال شرق ترکیه می پردازد. فرودگاه باتومی یکی از سه فرودگاه بین المللی فعال در گرجستان است.

412_51250_509153_11222989_910718985685845_9082017880754415600_o

 

آب و هوا

آب و هوای باتومی به شدت تحت تاثیر جریان های دریا به خشکی دریای سیاه و تاثیرات وابسته به تپه ها و کوهستان های نزدیک به آن بوده و از این رو، تقریبا در تمام طول سال با بارش های چشمگیر مواجه است. بر همین اساس، باتومی پر بارش ترین شهر در گرجستان و منطقه قفقاز محسوب می شود.

میانگین دمای سالانه باتومی تقریبا 14 درجه سانتیگراد است. ژانویه(دی-بهمن) با میانگین دمای 7 درجه سانتیگراد سردترین ماه و آگوست(مرداد-شهریور) با میانگین دمای 22 درجه سانتیگراد گرم ترین ماه در این شهر هستند. کمترین و بیشترین دمای ثبت شده در باتومی به ترتیب برابر با منفی 9 درجه سانتیگراد و 40 درجه سانتیگراد بوده اند. ساعات آفتابی باتومی در طول سال برابر با 1958 ساعت است.

8

 

فرهنگ

گرجی ها از گروه قوم قفقازی که بومی گرجستان، مکانی که بیشترین میزان جمعیت آنها در آن قرار دارد، هستند. همچنین، جوامع بزرگ گرجی در روسیه، اتحادیه اروپا، آمریکا و آمریکای جنوبی حضور دارند.

اکثر گرجی ها مسیحی ارتدکس شرقی بوده و بیشتر آنها پیرو کلیسای ملی ارتدکس گرجستان که قدمت آن به قرن چهاری میلادی باز می گردد، هستند. افزون بر این، جوامع مسیحیان کاتولیک و مسلمان نیز در تفلیس و آجارا حضور دارند. گرجی ها همواره به آرامش و مهمان نوازی مشهور بوده اند و در اولین برخورد این حالت به راحتی قابل دریافت خواهد بود. مردم گرجستان علاقه ویژه ای به ایران و فرهنگ آن دارند.

جاذبه های گردشگری

خرید در باتومی

در بازارها و بازارچه های آن می توانید هرچه نیاز دارید را تهیه کنید. “بازار خوپا”، بازار اصلی باتومی محسوب می شود. اگر قصد خرید محصولات دریایی را دارید می توانید به “بازار دریایی” که در منطقه “بارتس خانا” باتومی قرار دارد، سری بزنید. تنوع محصولات دریایی در این بازار بسیار زیاد است. اگر نیازمند خرید محصولات کشاورزی هستید می توانید به “بازار کشاورزی” باتومی که در منطقه “بانی” واقع شده، بروید.

Batumi_covered_market

2073__030

 

تفریحگاه‌ ساحلی

باتومی با برخورداری از سواحلی زیبا و دیدنی باتومی یکی از مقاصد اصلی گردشگری در حاشیه دریای سیاه و قفقاز محسوب می شود. اکثر سواحل باتومی سنگی بوده و برای استفاده از سواحل شنی باید از شهر خارج شوید. هتل های خارج از محدوده اصلی شهر باتومی دارای پلاژهای اختصاصی بوده و مکان هایی آرام تر و تمیزتر نسبت به پلاژهای عمومی هستند.

image1

Georgian-Life-3-Batumi-featured

Black_Sea_Coast_of_Batumi,_Georgia_(Europe)

ajara11

b

 

اماکن دیدنی وتاریخی

بناهای تاریخی

قلعه  “Gonio-Apsaros” از اهمیت استراتژیک فوق العاده ای در گذشته برخوردار بوده و از ورودی چوروخی و مناطق داخلی غربی ساحل دریای سیاه محافظت می کرده است. بر همین اساس، یکی از دژهای امپراتوری روم و پس از آن، بیزانس محسوب می شده است.

06-1

Gonio_Castle

 

بلوار ساحلی باتومی

پارک ساحلی یکی از جاذبه های اصلی باتومی است. این پارک در سال 1884 احداث شده و ساکنان بومی آن را به نام “بلوار” می شناسند. این پارک همانند نواری سبز در امتداد ساحل به سمت شمال غرب باتومی کشیده شده است.

batumi11

Boulevard

 

آکواریوم باتومی

این اکواریوم با الهام از ساحل باتومی طراحی شده است. در این آکواریوم چهار نمایشگاه به شکل سنگ وجود دارد که در هر کدام زیست گونه های مختلفی از دریای اژه، دریای مدیترانه، دریای سیاه، دریای سرخ و اقیانوس هند نگهداری می شوند.

Batumi Aquarium

Batumi_1

Batumi Aquarium in the Republic of Georgia is designed by Henning Larsen Architects.

 

پارک ملی

پارک ملی  “Mtirala”  در سال 2001 توسعه یافته است. این پارک در  “Kobuleti-Chakvi”  واقع در محدوده “Adjara-Imereti” کوهستان های کوچکتر قفقاز قرار دارد. این پارک ناحیه ای به وسعت 16 هزار هکتار را پوشش می دهد.

Georgien Adscharien Mtirala National Park

most-tsaritsyi-Tamaryi-Batumi-Gruziya

 

برج الفبا

برج پارک ساحلی حروف الفبای گرجی را به نمایش گذاشته و در زمان تکمیل شدن از رستوران و کافی شاپ با چشم اندازی زیبا در ارتفاع برخوردار خواهد بود.

65607

maxresdefault

 

 

هتل ها

باتومی به واسطه موقعیت گردشگری خود بازار کمابیش پررونقی در حوزه هتل و هتل داری را به خود اختصاص داده است. هتل های چندین ستاره با امکانات متنوع و متفاوت در این شهر توریستی قابل دسترسی هستند.

هتل رادیسون بلو باتومی

maxresdefault (1)

radisson-blu-hotel-batumi

 

هتل شرایتون باتومی

3534360_39_z

HD-Relaxing-Room

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *