صومعه گغارد ایروان (ارمنستان)

صومعه گغارد 

صومعه گغارد اولین کلیسای غاری دنیا که در چهل کیلومتری ایروان، ارمنستان واقع شده است. صومعه گغارد (به معنی سرنیزه) با معماری منحصر به فرد خود در استان کوتایک، ارمنستان واقع شده, این کلیسا در واقع بخشی از کوه مجاور است که تراشیده شده و در میان صخره ها و دره ای زیبا احاطه شده است. گغارت به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو ثبت شده است. گغارد درون دره ای خوش منظره در فاصله ۹ کیومتری از معبد گارنی نهفته است، این کلیسا نام خود را از نیزه مقدسی که مسیح در زمان مصلوب شدن به وسیله آن مجروح شده گرفته است. بنا به روایات نیزه نیز در اینجا نگهداری می شده اما هم اکنون در خزانه مقدس در کلیسای مادر یعنی اچمیادزین قرار دارد.

18-TATEV

6803309534_440f0dacb2_o

 

ساختمان این صومعه جذاب، از گرانیت سخت کنده کاری شده و جزو چهارکلیسای نایابی می باشد که در صخره و دره ها بنا شده اند. بنا بر افسانه ها ،گغارد در قرن ۴ بنا گذاشته شد. در هر حال قدمت این کهن ترین کلیسای غاری شکل، به قرن ۷ باز می گردد .در آن زمان به Ayrivank (غار و صومعه) نام داشته که بخشی از آن توسط حمله اعراب در سال ۹۲۳ سوزانده شد. در جوار صومعه، در سمت چپ بر روی تپه، سلول های رهبانی غار مانندی که توسط راهبان ساخته شده اند قابل رویت است. درخت ها با پراکندگی نقطه وار تا طرف دیگر صومعه در نزدیکی رودخانه امتداد دارند.

13706929430

16683942771_42bdee4ee0_b

 

بنا به روایات اگر دعا و یا آرزوای دارید باید تکه ای از پارچه لباس خود را به درختی در نزدیکی صومعه گره بزنید، تا آرزویتان به حقیقت بپیوندد. در داخل صومعه گغارت دو کلیسا ساخته شده در قرن ۱۳ وجود دارند. ساختار اصلی یعنی کلیسا مادر خدای مقدس در ۱۲۱۵ ساخته شده، ورودی مجاور که تقریبا بزرگتر از کلیسا می باشد با سقف پیچیده و حکاکی شده در سال های ۱۲۱۵-۱۲۲۵بنا شده است، بیرون کلیسا بالاتر از درب جنوب، نشان خانواده شاهزاده زاکاریان وجود دارد. این نماد شیر سلطنتی همانند نماد های سلطنتی اقوام شرقی است.

armenia_holidays_geghard_monastery

Geghard Monastery 4-13

 

در سمت راست راهرو، دو ورودی سنگی وجود دارد. ورودی سمت چپ (ساخته شده در سال ۱۲۴۰) شامل حوضچه ای می باشد که از آب چشمه پر می شود. آب این چشمه مقدس بوده و خوش شانسی می آورد. روایت است که پاشیدن مقداری از این آب بر بدن پوست را جوان می کند. در سمت راست کلیسای کوچکی وجود دارد که در سال ۱۲۶۳ ساخته شده و شامل چهار ستون و مقبره شاهزاده Papaq Proshian و همسرش، Hruzakan است بر روی این مقبره نشانی یک شکل دو شیر زنجیر شده و یک عقاب به عنوان یادبود این خانواده حک شده است.

geghard_monastery

geghard02_sm

 

در سمت چپ پله هایی سنگی بر روی تپه ۱۰ متری، کلیسا کوچک تراشیده شده از سنگ خام بنا شده است. با توجه به اینکه این کلیسای کوچک از سنگ اطراف حک شده است، ابعاد آن خارق العاده است. آکوستیک آنجا نیز بسیار شگفت انگیز است. در گوشه دریچه ای وجود دارد که رو به کلیسای پایین است. در سمت راست کلیسا پله های وجود دارند که به سلول های راهبان منتهی می شوند.

GEGHARD-2

Geghard-Monastery-in-Armenia

 

در این مسیر همچنین خاچکار های(صلیب حکاکی شده از سنگ) متعددی وجود دارند. در خارج از صومعه مکانی مخصوصی برای مراسم قربانی نیز وجود دارد. بدون شک بازدید از صومعه گغارت، با سنگ برش ها و مقبره های منحصر به فردش، که به خوبی حفظ شده و نمونه کاملی از معماری قرون وسطی ارامنه مسیحی و هنر تزئینی آنان است و یکی از فراموش نشدنی ترین خاطرات شما را در طول سفر ارمنستان خواهد بود.

InteriorGeghardMonastery

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *