شهر گلستون بری، شهر چادرهای مسافرتی

گلستون بری

هرچند باران آرام آرام فرو می ریزد اما این جماعت چادرنشین کاملاً خود را آماده کرده اند. از چادرهای خانوادگی که تنگاتنگ در کنار هم فشرده شده اند تا ردیف های منظم چادرهای اعیانی که اجاره داده می شوند، همگی از این بالا جلوه ای زیبا دارند. درست مثل هرسال این مزرعه تولید لبنیات به طیفی رنگارنگ از چادرهای مسافرتی تبدیل شده است.
اشکال درهم ریخته اما جالب توجه به این روستای انگلیسی نمایی برزنتی داده و اکنون مأمن افرادی است که برای فستیوال به آنجا سفر کرده اند. این مکان پهناور که بزرگ ترین فستیوال موسیقی در فضای سبز و هنرهای اجرایی جهان در آن اجرا می شود، حدود 8 و نیم مایل مساحت دارد.

 

98872-low_res-glastonbury-f

131261473__426761b

Tents and crowds at Reading Music Festival, England.

 

DCIM100MEDIA

Glastonbury Festival, Somerset

جشنواره گلستون بری

جشنواره گلستون بری بزرگترین جشنواره موسیقی انگلستان و یکی از بزرگترین های قاره اروپاست. با این حال، تمام برنامه های ان زاییده افکار تنها یک نفر است. مایکل ایویس که مالک مزرعه ای در سامرست شهر پیلتون است، همچنان سر رشته امور را در دستان خود نگه داشته است و زمین مزرعه خود را محل برگزاری این جشنواره که شهرتی بین المللی دارد، قرار داده است که در 2007 نیز جایزه بهترین جشنواره بین المللی سال را دریافت کرده است. گلستون بری در سال 2007، 177 هزار شرکت کننده داشت که بالاترین میزان استقبال تاریخ گلستون بری بود که در ان 700 اجرا در هشتاد سن مختلف به اجرا درامد. از 2010 به بعد نیز، گلستون بری به عنوان یکی از بزرگترین ومحبوب ترین وقایع فرهنگی و هنری جهان به صورت زنده در شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای پخش می شود.

Glastonbury-2009
اولین بار، این جشنواره در نوزده سپتامبر 1970 با حضور 1500 نفر توسط ایویس برگزار شد که ورودی ان در ان زمان تنها یک پوند بود که همراه با نوشیدن شیر رایگان مزرعه خودش بود. از سال بعد، کم کم جشنواره رشد و گسترش پیدا کرد، به طوری که گروه های معروف موسیقی وارد جشنواره شدند، با اینکه انها هم مثل تماشاگرانشان مجبور بودند برای اقامتشان چادر بزنند. در همان سال، شرکت در جشنواره گلستون بری رایگان شد. در دوره هیپی ها، زمانیکه که یکی از دلایلی که جوانان هیپی به ان معترض بودند، مصرف گرایی و تفکر منفعت طلبی بود؛ ایویس تحت تاثیر این تفکر مسلط در ان زمان، گلستون بری را به کمک حامیان ایده گلستون بری و خود هنرمندان به صورت رایگان برگزار کرد که باعث شد حدود دوازده هزار نفر به گلستون بری کشیده شوند که البته با رشد محبوبیت گلستون بری، در سال های اخیر بلیط های ان نیز صد و چهل پوند قیمت پیدا کرده اند که درامد حاصل از ان، بخشی صرف بالا بردن کیفیت این جشنواره می شود و بخشی دیگر صرف امور خیریه شهر پیلتون می شود. بلیط های جشنواره به صورت اینترنتی فروخته می شوند که در سال 2010 محبوبیت گلستون بری باعث شده که در همان ساعت اول فروش، تمام بلیط ها فروخته شدند.

Glastonbury_Festival
این جشنواره در جنوب غرب انگلستان در شهر پیلتون به صورت سالانه در هفته اخر ماه ژوئن به مدت پنج روز برگزار می شود که هر پنج سال یک بار نیز تعطیل می شود. در گلستون بری هزاران تماشاچی چادر می زنند و یا با کاراوان هایشان در محل تقریبا همیشه گل الودش اقامت می کنند و از صدها غرفه متنوع که از خورد و خوراک تا صنایع دستی و پوشاک هیپی ها را شامل می شوند، دیدن می کنند و در سن های مختلف اجرای موسیقی که هر سبکی از کانتری و راک تا موسیقی فولکلور در انها اجرا می شوند، به موسیقی مورد علاقه شان گوش می دهند. در جشنواره گلستون بری اکثرا به اجرا موسیقی و در باقی موارد به فعالیت های هنری همچون سیرک، کمدی، تئاتر، فیلم، پرفرمنس و رقص پرداخته می شود که در زمینی پر از قطعه های هنری طراحی، معماری و مجسمه سازی است که سرتاسر محل جشنواره را پر از انواع مجسمه ها و طراحی های معماری مدرن میکنند که بخشی از انها جزئ گلستون بری اند و بخش دیگری از انها هر ساله توسط هنرمندان شرکت کننده ان ساخته می شوند که مثل یک موزه در فضای باز، منظره چشم نوازی از گلستون بری به دست می دهد. سن معروف جشنواره، پیرامید نام دارد که معروف ترین گروه های سال در انجا تحت نام هدلاینر به اجرا موسیقی می پردازند. یکی از دردسر های جشنواره برای بینندگان ان، زمین همیشه گل الود ان است که با اینکه گلستون بری در میانه تابستان برگزار می شود ولی اب و هوای بارانی جنوب غرب انگلستان بینندگان جشنواره را مجبور به پوشیدن چکمه های لاستیکی معروف به چکمه های ولینگستونی می کند که همان چکمه هایی اند که در اینجا برای فرش شویی و پاروی برف استفاده می کنیم.

1255555102_Glastonbury0002

150618113341-glastonbury-festival-tents-cost-780x439
گلستون بری، مایکل ایویس را با مسائل زیادی روبرو کرده بود که زمانی حتی به خاطر مسائل مالی مجبور به رهن ملک اش شد، علاوه بر این نیز خراب کارانی گاهی اوقات زمین و ملک اش را غارت می کردند و برایش دردسر می افریدند . گاهی مالکان همسایه جشنواره به خاطر سر و صدای زیاد و یا خراب کاری ملک شان توسط بعضی از تماشاگران هر از چند گاهی سعی در تعطیل کردن جشنواره می کردند، با این حال مایکل ایویس همچنان ان را سرپا نگه داشته است. بعضی از تماشاگران برای نپرداختن ورودی ان از بالای فنس ها وارد می شدند که همه این مشکلات ایویس را مجبور به استخدام نیروی امنیتی برای برقراری نظم گلستون بری کرده است. شرکتی که مسئولیت حفظ امنیت و نظم گلستون بری را بر عهده دارد، خود مالک 40 درصد از سهام جشنواره نیز شد. به این وسیله ایویس از بخش فروش بلیط و فروش حق پخش ان به شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای و اجاره زمین اش به غرفه داران درامدی کسب می کند که به او اجازه می دهد هر ساله شاهد توسعه گلستون بری باشیم که علاوه بر ایجادی فرصت لذت بخش شرکت در گلستون بری، شهر پیلتون با افزایش گردشگری و نتیجتا رشد درامد اهالی همراه باشد. علاوه بر این امر، ایویس با صرف کردن بخشی از درامد گلستون بری در امور خیریه شهر پیلتون به گردش توسعه پیلتون و خود جشنواره گلستون بری کمک زیادی می کند. به این ترتیب او از مشکلات، مسائل و مزاحمت هایی که برگزاری این جشنواره باعث ان می شود، تبدیل به فرصتی برای گلستون بری و شهر پیلتون می کند.

hospitality-tent-glasto6

tents-music-festival

WVIEW783

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *