دره گرند کانیون

دره گرند کانیون

یک دره است که میان آن رود کلرادو قرار دارد و در ایالت آریزونا، آمریکا قرار دارد. بخشی بزرگی از گرند کانیون در پارک ملی گرند کانیون قرار دارد که یکی از اولین پارک‌های ملی در آمریکا است. در ازای گرند کانیون ۲۷۷ مایل (۴۴۶ کیلومتر) و پهنای آن تا ۱۸ مایل (۲۹ کیلومتر) می‌رسد و عمق آن یک مایل (۶٬۰۰۰ فوت/۱٬۸۰۰ متر) است. این دره احتمالاً در دو میلیارد سال پیش و با فرسایش سنگ‌ها توسط رود کلرادو به وجود آمده‌است. البته درباره مسائل زمین‌شناسی به وجود آمدن گرند کانیون بحث‌هایی وجود دارد. پیش از مهاجرت اروپاییان این دره محل زندگی بومیان آمریکایی بوده‌است، آنها محل‌های زندگی در دره و خیلی از غارها ساخته بودند و حتی مردم پوئبلو این دره را یک ناحیه مقدس می‌شمردند. نخستین اروپایی که به دره گرند کانیون رسید فردی اسپانیایی به نام گارسیا لوپز دکاردناس است که در سال ۱۵۴۰ به این دره رسید هم‌اینک هنوز در حدود ۵۰۰ سرخ‌پوست در گرند کانیون زندگی می‌کنند. گرند کانیون از جاذبه‌های بزرگ گردشگری در آمریکا است به ویژه چشم‌اندازهای کناره جنوبی آن اما مکان‌های بسیار آرامی نیز در محدوده گردشی آن یافت می‌شود. پیاده‌روی تا کف دره به خاطر ژرفای زیاد و گرمای هوا نیاز به سطح بالایی از قدرت بدنی دارد. هر چه فرد به بخش‌های پایین‌تر دره نزدیک می‌شود گرمای هوا هم افزایش می‌یابد.

grand-canyon-sunrise

Horseshoe-Bend-Grand-Canyon-USA

los-angeles-grand-canyon-1500x850__2_

maxresdefault

درست است که دره چندان عمیق نیست ولی با وجود این برای داشتن چشم اندازی فرح بخش و دورنمای رنگی و جذاب، بسیار مشهور می باشد. پارک ملی گرند کانیون با داشتن بیش از 5 میلیون بازدید کننده در سال یکی از مهم ترین مراکز جذب گردشگری است. جلگه کلرادو بر اثر حرکت رسوبات بوجود آمده و ماکزیموم ارتفاع منتج به رسوبات بیشتر در منطقه زهکشی رودخانه است. دشت کلرادو ناهموار بوده و روند شمالی-جنوبی که گرند کانیون را به دو نیم تقسیم کرده، بیش از 1000 فوت در حاشیه شمالی نسبت به حاشیه جنوبی بلندتر است. جریان رودخانه کلرادو در حاشیه شمالی بیشتر است و در حاشیه جنوبی تنگ تر می شود در نتیجه آبراهه های شمالی عمیق تر و طولانی تر از قسمت جنوبی است. علاوه بر این بهترین مناظر کانیون در حاشیه شمالی آن می باشد. به خاطر ارتفاع زیاد دره، درجه حرارت بسیار پایین است. در عصر یخبندان و ذوب شدن یخ ها میزان آب سیستم زهکشی رودخانه بیشتر شده است. در حدود یک میلیون سال پیش بر اثر فعالیت آتشفشانی، خاکسترهایی در این منطقه ته نشین شد و گهگاهی بطور کامل رودخانه را مسدود می کرد با این وجود، این سنگ های آتشفشانی در کانیون جزء جوان ترین پدیده ها محسوب می شود.

north-rim-wotons-throne-cape-royal-shutterstock-800x600

skywalk2

skywalk-grand-canyon-arizona_69640_990x742

Toroweap Point

بر طبق روایات اولین گروه از جهانگردان اسپانیایی تحت فرماندهی فرانسیسکو واسکواز دکورونادو به گرند کانیون رسیدند. سروان گارسیا لوپز دگاردناس به همراه راهنمایان هوپی و گروه کوچکی از سربازان اسپانیایی به حاشیه جنوبی این مکان سفر کردند. آنها توانستند تا یک سوم دره پایین روند ولی به علت کمبود آب مجبور به برگشت شدند. این مسئله بیانگر این است که راهنمایان هوپی خط سیر رسیدن به ته دره را می دانستند. در اواخر قرن 19 میل شدیدی به کار در معدن مس و آزبست گرند کانیون به وجود آمد. با راه آهنی که در سال 1901 بین ویلیامز آریزونا تا حاشیه جنوبی دره کشیده شد، سیل توریست را به منطقه روانه کرد. در سال 1905 اولین هتل در کانیون با اسم ال توار ساخته شد که با معیار های روز دنیا برابری می کرد. این هتل تا امروز نیز پا برجا مانده است. با ساخت سد گلن کانیون در سال 1963 تغییرات بسیار عمده ای در این مکان به وجود آمد و به همین منظور مقامات فدرال در پنجم مارس 2008 برای حفظ اکوسیستم کانیون توجه ویژه ای را به این مکان مبذول داشتند.

5fc71fc6ff5b8eda873c95ce5e047be9_large

5-Star-Grand-Canyon-Helicopter-Tours-images-VIP-Hualapai

26-jpg

Grand Canyon National Park

GC_RainbowEagle

gc-raft-lees-phantom-hero

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *