آشنایی با موزه ملی گرجستان

موزه ها نقش بسیار مهمی در جذب گردشگر دارد. در تمامی کشورهای دنیا یک موزه ملی وجود دارد که جهانگردان بیشتر با تاریخ آن کشور آشنا شوند. ما شما را با موزه ملی گرجستان در تفلیس آشنا می کنیم.

 

موزه ملی گرجستان

در خیابان روستاولی و نزدیک میدان آزادی تفلیس واقع شده است که در این موزه ، آثار نفیسی نظیر تابلوهای نقاشی دوره قاجار، قرآن های قدیمی، تابلوهای نقاشی روی شیشه، ظروف فلزی با سبک های مختلف، آثار چوبی، فرش ها و پارچه های دست باف و نفیس، قطعه کاشی های منقوش به طرح های اسلامی، شمشیر، سپر کلاه خود و ظروف شیشه ای و سنگی ساخت ایران وجود دارد که بعنوان یکی از جاهای دیدنی گرجستان، هر ساله پذیرای تعداد زیادی بازدیدکننده از کشورهای مختلف جهان است.

didebis-tazari_cisperi-galerea2_large

HK8A4940

shevardnadze_1

 

در موزه ملی گرجستان ، بیش از ۳۰۰۰ شیء مربوط به ایران از دوره هخامنشیان تا دوره معاصر وجود دارد که زینت بخش این موزه است. در طبقه دوم موزه، سالن بزرگی وجود دارد که فقط مختص به نقاشی های زیبایی از هنرمندان ایرانی دوره قاجاریه است که بسیار زیبا و جالب توجه می باشد و یکی از مهمترین دلایل وجود این همه آثار ایرانی مربوط به دوره قاجاریه ، این است که بخش وسیعی از کشور گرجستان و شهر تفلیس در این دوران از نواحی شمالی ایران محسوب می شد که طی عهدنامه ننگین گلستان، منطقه قفقاز که شامل بخش وسیعی از گرجستان هم بود از ایران جدا و ضمیمه خاک روسیه شد.

05

964-national-museum-tbilisi

d025d93b289d5d8143d3714bfd1c5732

 

پیشینه تشکیل نخستین گنجینه گرجستان به ۱۹۰ سال پیش بر می گردد، ولی موزه ملی گرجستان در سال ۲۰۰۴ میلادی و از ادغام، ۱۰ موزه مختلف ، موزه گالری ملی ، چهار موزه خانه سنتی و دو مرکز تحقیقاتی در این زمینه تشکیل شد که در حال حاضر بزرگترین موزه گرجستان محسوب می شود.بسیاری از آثار کشف شده مربوط به ایران، در حفاری های نواحی شرقی و غربی گرجستان شامل : یادگارهای معماری ایرانی ، ظروف و کوزه های سفالی منقوش به خطاطی های زیبای فارسی ، اشعار شاهنامه و همچنین کتیبه های مختلف مساجد در این موزه موجود می باشد.

erovnuli_muzeumi

FOR YOUR ONE-TIME EXCLUSIVE USE ONLY AS A TIE-IN WITH THE EXHIBIT "Afghanistan: Hidden Treasures from the National Museum, Kabul." NO SALES, NO TRANSFERS. EMBARGOED: For release 12:01 am (ET, U.S.) Friday, Dec. 21, 2007 © Thierry Ollivier / Musée Guimet A folding gold crown from one of the six graves of Bactrian nomads discovered at Tillya Tepe in northern Afghanistan in 1978. The crown, dating from the first century A.D. and wrought of solid gold, was collapsible for easy transport by the ancient nomads. This item will be on display as part of the exhibition "Afghanistan: Hidden Treasures from the National Museum, Kabul" organized by the National Geographic Society and National Gallery of Art, in cooperation with the National Museum of Afghanistan, Kabul.

janashia_2

 

موزه ملی گرجستان شامل مجموعه های نفیسی از آثار هنر قرون وسطی مسیحی ، مجموعه طلا و نقره و جواهرات با ارزش مربوط به سرزمین باستانی کولخیس و همچنین آثار مختلف و گرانبهایی از هنرمندان اروپای شرقی و غربی ، روسیه و گرجستان است و همچنین علاوه بر موزه ملی گرجستان ، گنجینه های با ارزش و دیدنی ، موزه پول تفلیس ، موزه عروسک های تفلیس در پایتخت گرجستان و موزه استالین در شهر گوری گرجستان هم وجود دارند که بسیار جذاب و دیدنی هستند.

janashia_3

signagi_3

xelovneba_5

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *