موزه هنرهای اسلامی کوآلالامپور (مالزی)

 

موزه هنرهای اسلامی کوآلالامپور

در سال 1998 بزرگ‌ترین موزه هنرهای اسلامی جنوب شرق آسیا در کوالالامپور پایتخت مالزی افتتاح شد. ساختمان موزه هنرهای اسلامی مالزی بالغ بر سی‌هزار متر مربع است و در فضایی سبز در کنار مجموعه‌ای از باغ‌ها و پارک‌ها در مرکز شهر کوالالامپور واقع شده است. این موزه به‌طور متوسط میزبان بیش از هفت هزار آثار باستانی و تاریخی مختلف از کشورهای مسلمان جهان است. این آثار باستانی- تاریخی شامل طیف وسیعی از آثار؛ از جواهرات، ادوات جنگی، ظروف، پارچه و البسه و سکه‌های مربوط به دوره‌های اسلامی گرفته تا آثار معماری و ماکت مساجد معروف مسلمانان در جهان و نسخ خطی قرآن می‌باشد.

1aan.JPG

20130403034050272

BE8355CAB39946FAAEBA8D58EB555495

 

طبقات پایینی این موزه که به سبک ایتالیایی ساخته شده و مختص برگزاری نمایشگاه های غیر دائمی است. در حالی که دو طبقه فوقانی آن محل نگهداری و نمایش مجموعه های دائمی آثار هنری می باشند. در این موزه هفت هزار اثر نگهداری می شود که در نوع خود جزو بزرگترین موزه های جنوب شرق آسیاست. معماری اسلامی به زیبایی در این بنا بکار رفته است گنبد زیبای آن با کاشی های فیروزه ای رنگ و سر در ورودی ساختمان که با نقوش اسلامی کاشی کاری شده همه نشان از موزه ای برای هنرهای اسلامی است.

international-conference-mechanical-engineering-2016-malaysia-organizer-kuala-lumpur-15

islamic-arts-museum-kl_3468509_l

MA023 Kuala Lumpur Museum of Islamic arts-024

 

این موزه شامل دوازده گالری است که انواع فرش، کاشی، سرامیک، سکه های قدیمی، جواهرات، ادوات جنگی، نسخ خطی، پارچه ها و قرآن ها در آن به نمایش گذاشته شده اند. در این موزه بخش هایی برای معرفی هنر و معماری ایرانی اسلامی و هنر چین و هند وجود دارد که در این میان هنر ایرانی جلوه ویژه ای به این موزه بخشیده است.

2_mia_1_864

133

 

گالری اول با ارائه ماکت هایی از معماری با شکوه اسلامی به معرفی معماری اسلامی می پردازد. مسجد الحرام و بیت المقدس و مسجد امام اصفهان و همینطور مقبره تیمور در ازبکستان از نمونه های بارز به نمایش در آمده در این گالری محسوب می شوند. گالری دوم مربوط به نسخ خطی و قرآن می باشد. قرآن هایی مربوط به قرن هشتم میلادی از کشورهای مختلف اسلامی همچون کشورهای آفریقایی و همینطور خاورمیانه با خطوط مختلف چون خط کوفی و همینطور آراسته شده با تزئینات اسلامی همچون تذهیب و مزین به جدول کشیهای طلا، در میان این نسخ قرآن هایی به خط کاتبان و مزین به تذهیب نقاشان ایرانی جلوه گری می کند. نسخ خطی مربوط به نجوم ریاضی و پزشکی نیز در این گالری به چشم می خورند.

174

1270975

 

گالری سوم به معرفی آثار دوره ی اسلامی هند می پردازد. در این گالری بیشتر به آثار دوره ی مغول که دوره ی شکوفایی هنر هند نیز محسوب می شود پرداخته شده است. شاهکارهایی از هنر سرامیک و فلز که بخش اعظم آن را زره و سلاح تشکیل می دهد. گالری چهارم به معرفی هنر اسلامی چین می پردازد. با نمایش آثار سرامیک با رنگها و تکنیکهای متفاوت لعاب که استادان مسلمان چینی سرآمد آن بوده اند همچنین آثار بی نظری از خوشنویسان مسلمان چینی که بخشی از هویت یک ملت را نشان می دهند.

1376385936229798700

C06U6617

 

گالری پنجم به معرفی هنر دوره ی اسلامی مالزی می پردازد. مالزی به عنوان یکی از مهمترین کشورهای اسلامی جنوب شرقی آسیا دارای مجموعه ی نفیسی از هنرهای اسلامی است که در این گالری به نمایش در آمده است، شاهکارهایی در زمینه منسوجات همینطور آثار چوبی و فلزی، این گالری همچنین نشان می دهد که جنوب شرقی آسیا توجه کمتری به نسخ خطی نشان داده است .

chessboard-islamic-arts-museum

IMG_1238-1024x768

 

گالری ششم که گالری جواهرات نام دارد به معرفی جواهرات دوره ی اسلامی می پردازد. این جواهرات به دو بخش عمده ی قومی و انحصاری تقسیم می شوند. ریشه ی پیدایش جواهرات قومی را میتوان در میان آداب و سنن قبایل جستجو کرد. جواهرات ایرانی بخش اعظمی از این گالری را به خود اختصاص داده اند. جواهرات منحصر به فردی چون الماس یاقوت و زمرد که متفاوت از همتایان اروپایی خود طراحی شده اند و نشان دهنده ی هنر والای اسلامی است.

IMG_9308

Islamic_Arts_Museum_Kuala_Lumpur1

 

گالری هفتم موزه ی هنرهای اسلامی مالزی مربوط به بخش منسوجات است. کاربرد پارچه در ابتدا برای دوختن لباس جهت پوشاندن بدن و حفظ آن از سرما و گرماست ولی در میان منسوجات به جا مانده از دوره ی اسلامی در نقاط مختلف جهان طرح هایی که صرفا کاربرد تزئینی دارند نیز یافت می شود. در این گالری منسوجاتی از پنبه ابریشم و کتان با طرحهای مختلف به نمایش گذاشته شده است. منسوجات ایرانی با طرح هایی از بته جقه در این گالری خود نمایی می کنند که در میان آنها منسوجات مربوط به دوره ی صفویه با نقوش پیچیده اسلامی می درخشند .

Islamic_Arts_Museum_Kuala_Lumpur4

Islamic-Arts-Museum-Malaysia

 

اسلحه و زره اشیایی هستند که در گالری هشتم به نمایش گذاشته شده اند. بخش معنوی جهاد در اسلام یکی از دلایل پیدایش این آثار هنری در قالب جنگ افزار محسوب می شود. در این گالری دو دسته ی اسلحه های گرم و سرد به چشم میخورند. سلاح هایی چون شمشیر های فولادی خنجر و سپر هایی با نقوش و تزئینات خیره کننده از دوره ی اسلامی تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزد. در این گالری نیز آثاری از ایران به چشم می خورد و یکی از این آثار کلاه خودی است مربوط به قرن دوازدهم هجری .

islamic-art-wing-exhibits-louvre-paris

 

گالری سکه یکی از بخشهای جذاب و دیدنی موزه هنرهای اسلامی مالزی محسوب می شود. از این رو که سکه نشان دهنده ی بخش عظیمی از تاریخ و هویت یک ملت محسوب می شود. سکه ها در دوران اسلامی اغلب با نقوش خوشنویسی و کتیبه های مذهبی ضرب می شده اند. در این قسمت مهرهایی از جنس فلز عقیق و یشم نیز به چشم میخورند .

mia_architecture_071212_3991

 

در گالری دهم اشیاء فلزی دوره ی اسلامی به چشم می خورند. اغلب ساخته های بخش آثار فلزی موزه هنر اسلامی مالزی از فلزات محکم ساخته شده و به ظرافت آنها توجه زیادی شده است که از توانایی صنعتگران و هنرمندان مسلمان دوره های مختلف حکایت می کند. ایران در این میان بهترین آثار فلزی را در دوره ی اسلامی به خود اختصاص داده است. در میان آثار موزه چراغ پایه بلندی متعلق به قرن هفتم هجری خراسان جزو آثار ارزنده ی فلزی دوران اسلامی محسوب می شود.

museum-by-duncan2

 

گالری یازدهم و دوازدهم مربوط به آثار سفال و سرامیک و چوب دوره ی اسلامی است. کاسه های سفالین کاشان با نقوش و خطوط زیبا در میان آثار موزه به چشم می خورند. همچنین در بخش معرفی آثار چوبی آثاری از جنس عاج و صدف نیز به چشم می خورند و آثاری از دوره ی صفویه و قاجار که به عنوان آئینه و جعبه استفاده می شدند با نقاشی های مینیاتوری لاک الکلی به طرز چشم گیری هنر ایران در دوره ی اسلامی را نشان می دهند. در میان آثار چوبی منبر خاتم کاری شده مسجد جامع اصفهان یکی از شاهکارهای هنر چوبی اسلامی محسوب می شود.

PIETRA_DURA_-_Agra_-_India

 

علاوه بر دوازده گالری معرفی آثار اسلامی موزه داری یک کتابخانه که شامل کتابهای نفیسی در مورد هنر اسلامی است و یک فروشگاه آثار هنری و یک سا لن غذاخوری نیز می باشد که به سبک عربی چیدمان شده است. علاوه بر آن دو گالری دیگر در موزه وجود دارد که به معرفی آثار مختلف اسلامی در طول سال می پردازد.

post-Islamic-Art-Museum2

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *