زمین های گل کانولا

 گیاه کانولا

خاستگاه

خاستگاه گیاه کانولا ایران است اما اولین بار این اروپایی ها بودند که پی به خواص آن بردند . این گیاه نخستین بار 700 سال پیش برای تولید روغن چراغ به لهستان برده شد . زمانی که استفاده از نیروی بخار متداول شد ، روغن آن که در اروپا به نام روغن کلزا شناخته می شد ، به عنوان مایع لغزنده بین فلزات به کار رفت .

Flower,_Rapeseed_-_Flickr_-_nekonomania_(2)

 

در سال 1945 این گیاه به کانادا رفت و روی آن تحقیقاتی انجام شد و به روغن خوراکی تبدیل شد . اولین روغن خوراکی حاصل از دانه کانولا در کانادا سال 1956 -57 تولید شد . پس از آن بود که کشاورزان کانادایی به کاشت آن روی آوردند و در حال حاضر یک محصول عمده است که پس از گندم بیشترین درآمد را برای کانادا به همراه دارد. روغن خوراکی کانولا برای اولین بار در کانادا تولید شده است . امروزه کانولا در سرتاسر جهان به عنوان تخم روغن خوراکی برتر پرورش داده شده و مصرف می شود. گل های زرد گیاه کانولا حالا بخشی از منظره های زیبای مرغزارهای کانادا می باشد .

Yellow-Buttercup-Flowers-by-Fields-Rapeseed-Flowers-Richmond-Virginia-USA

 

گل های زرد گیاه کانولا 3 تا 6 فوت رشد می کنند و غلاف تخمهایی به طول تقریباً دو اینچ دارند و ظاهر این غلافها شبیه غلاف نخود است . غلاف تخم های گیاه کانولا یک پنجم غلاف نخود است و حاوی بیشتر از 20 تخم ریز گرد به رنگ زرد مایل به قهوه ای می باشد . هر تخم حداقل حاوی 40 درصد روغن است که برای تولید روغن کانولای آلمو استخراج می شود.کنجاله کانولا ، یکی از بهترین مواد اولیه تشکیل دهنده خوراک دام و طیور محسوب می شود.

shutterstock_150335756_650

 

زمین های گل کانولا در چین

منطقه لوپینگ (Luoping) در چین تقریبا در تمام طول سال ساکت است تا اینکه گل های کانولا شکوفه می زنند و این منطقه دوباره به دنیا می آید و به چشم اندازی فوق العاده از گل های زرد تبدیل می شود که تا آنجا که چشم کار می کند ادامه دارد.

canolafields02-640x358

Canola-Fields-980x651

Champ de colza près de Planay en Côte-d'Or (Bourgogne, France)

download

 

گل های کانولا، که به کلزا هم معروف هستند، برای تولید روغن آشپزی استفاده می شوند. این گل ها علاوه بر این که برای توریست ها و عکاسان جذاب هستند، گل مورد علاقه زنبورها هم محسوب می شوند. به همین دلیل زنبورداران در زمان شکوفه این گل ها در بهمن تا فروردین در میان آنها چادر می زنند. اگرچه همه جا در اطراف شهر کوچک لوپینگ در رنگ زرد غوطه ور است اما شاید بهترین جا برای دیدن آنها از روی بلندی هایی مانند تپه خروس طلایی (aka Jinjifeng) و صدهزار تپه باشد. بعضی از اشکالی که این گل ها در مزارع تراسی به خود می گیرند بی نظیر است.

luoping-20[6]

luoping-rapeseed-fields-1

Ocean-of-flowers-Luoping-China-Yunnan

p357_d20140224155816

 

در ابتدای فصل کانولا یک فستیوال سالانه برای بزرگداشت گل برگزار می شود. اما بعد از ریختن گلبرگ ها منطقه لوپینگ به خواب خود در میان تپه ها باز می گردد.

p565_d20140224155808

An aerial view shows a rapeseed field ne...An aerial view shows a rapeseed field near Muencheberg, eastern Germany, on April 29, 2014. AFP PHOTO / DPA/ PATRICK PLEUL GERMANY OUTPATRICK PLEUL/AFP/Getty Images

sasktachewan

U429P886T15D36659F104DT20140409165529

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *